Víte, jak na klima? Přihlaste se do soutěže Adapterra Awards

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards je tady

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards právě odstartoval. Až do konce března mohou lidé na www.adapterraawards.cz přihlašovat realizované projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize.

V novém ročníku nový partner

I letos odborná porota vybere ty nejlepší nápady z volné krajiny i městského prostředí, jak ve veřejném prostoru, tak na budovách. Vedle porotců bude moci v letním online hlasování vybírat svou “miss sympatie” opět i veřejnost.

Třetí ročník přivítal i nového partnera – Plzeňský prazdroj, který bude udělovat Cenu Plzeňského Prazdroje pro projekty v zastavěných územích.

V Prazdroji jsme se přihlásili k závazkům snižovat dopad na klima a dosáhnout uhlíkové neutrality. Pracujeme na snižování spotřeby vody v pivovarech, na cirkularitě obalů nebo na snižování energetické stopy. Záleží nám také na zkvalitňování života v městech a obcích, nově jsme odstartovali projekt, který bojuje proti vizuálnímu smogu.

V těchto tématech má velký smysl spolupracovat napříč sektory, proto nám dává smysl spojení s Nadací Partnerství, která oceňuje projekty zmírňující negativní efekty oteplování nebo nové nápady netradičního využívání a zadržování vody ve městech,“ vysvětluje Pavlína Kalousová, ředitelka firemních vztahů a komunikace Plzeňského Prazdroje.

Krajina a příroda si zaslouží víc

Autoři vítězných projektů se mohou, vedle zahraničních exkurzí za adaptačními opatřeními na změnu klimatu, těšit na dvojici finančních cen: v kategorii volná krajina 100 tisíc korun od hlavního partnera Nestlé Česko a nově za počin v zastavěném území měst a obcí 50 tisíc korun od Plzeňského Prazdroje.

Organizátoři letos podtrhli také mezinárodní rozměr soutěže a nově vyhlásí Cenu rakouského a českého příhraničí. Nebude chybět také online hlasování, ve kterém mohou lidé své favority podpořit od začátku srpna do poloviny října. A porota letos opět ocení i nejzdařilejší adaptační opatření z Prahy. V hlavním městě naposledy bodoval modelový příklad šetrného zemědělství Plužiny.

Překonáme loňský rekord?

V rekordním ročníku 2020 lidé přihlásili 78 projektů, jedenadvacet z nich postoupilo do finále. Ty nasbíraly celkem osm tisíc hlasů od svých podporovatelů, vítěznou “miss sympatie” se stala řeka Dyje a projekt Povodí Moravy na prodloužení jejích meandrů o více než třetinu.

V kategorii Volná krajina podporovanou Nestlé Česko zvítězil Lubor Křížek se svým počinem malých tůněk a mezí k zadržení vody, mezi firmami zase zazářila ČSOB a její radlický kampus. Vítězství za nejlepší klimatickou adaptaci na rodinném domě obdržel slaměný dům v Dobřejovicích. Letošní vítěze vyhlásí Nadace Partnerství na konferenci věnované adaptačním opatřením 4. 11. 2021 v Praze.

ČSOB Kampus

Přihlaste svůj projekt!

Již nyní můžete přihlásit svůj projekt do soutěže Adapterra Awards. Sběr nominací končí 31. března 2021. Hlásit můžete projekty projekty z volné krajiny, města, z oblasti pracovního prostředí nebo bydlení.


Podívejte se na články o minulém ročníku:

Vyberte nejlepší nápad reagující na změnu klimatu

Biocentrum Mokroš

Finále Adapterra Awards je zde

Soběstačný dům Chimney

ČSOB Kampus

Dům vody a tónů

Sdílet

Související články