Výběr z filmových kolekcí platformy Aerovod je zaměřen na umělecká díla, která vznikla na malířských plátnech, jako filmové, fotografické a hudební vyjádření nebo byla zhmotněna do oděvních návrhů. Podle bulharského umělce Christa je „umění vášeň a nedělá se od devíti do pěti“. Pro nás to jsou silné osobnosti a obdivuhodné světy, které tyto umělecké duše vytvářely.
Manifesto
Experimentální mozaika složená z 13 vizuálně i obsahově odlišných střípků. Jejich pojícím prvkem je touha zkoumat roli umělce a umění samotného prostřednictvím manifestů znějících z úst herečky Cate Blanchett. Ta v mikropříbězích střídá role učitelky, punkerky, primabaleríny nebo bezdomovce. Namísto dialogů divák sleduje sled monologů – textů, jež sepsaly skupiny umělců: dadaisti, futuristi, vyznavači hnutí Dogma 95, ale také jednotliví umělci, architekti a filmaři. Režisér Julian Rosefeldt tak film poskládal z prohlášení Tristana Tzary, Karla Marxe, Jima Jarmusche, Larse von Triera a dalších.
ČSFD: 70 %
Austrálie / Německo, 2015, 95 min
Režie: Julian Rosefeldt
Caravaggio – Duše a krev
Italský malíř Michelangelo Merisi, všemi známý jako Caravaggio, provokoval tehdejší společnost nejen svými realistickými malbami. Zatímco v osobním životě bojoval s vnitřními démony a alkoholem, jeho obrazy se staly mistrnými díly, v nichž osobitým způsobem pracoval se světlem a stínem. Charakterizovala jej nezvladatelná povaha a preciznost, kterou vystihoval emoce zobrazovaných biblických nebo mytologických postav a jejichž předlohou byli prostí lidé. Jason Flemyng jako postava Caravaggia s hudebním doprovodem Mattea Curralloa vypráví svůj příběh a dává zblízka nahlédnout na malířovy malby s typickými kontrastními liniemi.
ČSFD: 70 %
Itálie, 2018, 90 min
Režie: Jesus Garcès Lambert
McQueen
Návrhář a designér, kterému samotná Královna udělila Britský řád. Cesta Alexandra McQueena začínala sny obyčejného kluka a vedla až k ovacím na mnohdy šokujících módních přehlídkách. Téměř pohádkový příběh hvězdy módního návrhářství je zachycen v dokumentu Iana Bonhôteho a Petera Ettedguia. V rozhovorech se samotným McQueenem a jeho blízkými má divák možnost poznat blíže návrhářovu duši a vnitřní svět, jenž byl motorem jeho geniální tvorby i jednou z příčin brzkého konce.
ČSFD: 82 %
Velká Británie, 2018, 111 min
Režie: Ian Bonhôte, Peter Ettedgui
Christo: Chůze po vodě
Dokumentární snímek režiséra Andrea Paounova je dobrodružnou a napínavou komedií, v níž objektem zájmu je legenda konceptuálního umění – Christo. Bulharský umělec se svou ženou oblékal přírodní objekty, stavby a monumenty, čímž je ostatním zobrazoval v jiném kontextu. Náhled do tvůrčí dílny této nekompromisní ikony je zprostředkován sledováním příprav, vzniku i celého průběhu šestnáctidenního projektu plovoucího žlutého mola spojující břeh a ostrov severoitalského jezera Iseo. Společně se svým spolupracovníkem Vladimírem se tvrdohlavý, svérázný a nezdolný Christo snaží velkolepou instalaci realizovat přesně tak, jak si umanul.
ČSFD: 76 %
Itálie / USA / Německo / Spojené arabské emiráty, 2018, 105 min
Režie: Andrey Paounov
Léto
Ve filmu režiséra Kirilla Serebrennikova se divák ocitá mezi muzikanty sovětské undergroundové rockové scény. Pod tíhou politické represe v prostředí Lenigradu na počátku 80. let protagonisti prožívají své lásky, baví se na pláži, a především se věnují hudbě, jež zde hraje hlavní roli. Coververze rockových písní Talking Heads, Lou Reeda, Iggyho Popa nebo Davida Bowieho se mísí s písněmi tehdejších sovětských rockových skupin a vzdávají hold umělcům, kteří svou tvorbou ovlivnili svět. Vedle pocty hudebnímu umění je životopisný film s výtvarně zpracovanými animovanými sekvencemi také vyprávěním o začátcích kapel Kino a Zoopark.
ČSFD: 81 %
Rusko / Francie, 2018, 126 min
Režie: Kirill Serebrennikov
Ermitáž – síla umění
Ve druhém největším městě Ruska byly v 18. století založeny první sbírky, jež nyní zahrnují kolem 3 miliónů položek. V centru Petrohradu se v šesti budovách na nábřeží řeky Nivy rozprostírají sbírky Ermitáže – jednoho z nejslavnějších a nejnavštěvovanějších muzeí světa. V dokumentu Michela Mallyho ztvárnil italský herec Toni Servillo vypravěče a průvodce chodbami muzea Ermitáž, v českém překladu osamělého místa. Filmové plátno se tak za jeho doprovodu mění na malířská plátna mistrů jakými byli Raffael Santi, Jan Van Eyck, Petr Paul Rubens nebo Rembrandt.
ČSFD: 71 %
Itálie, 2019, 90 min
Režie: Michele Mally
Frida – Viva la vida
Frida Kahlo není považována pouze za malířku a umělkyni, ale díky svému přístupu k životu i k tvorbě především za ikonu nezávislosti a ženství. Dokument se zabývá životním příběhem mexické malířky, jež svůj bolestný vnitřní svět promítala na plátno. Prvky symbolismu, surrealismu a realismu se prolínají na jejích autoportrétech i ostatních malbách plných kontrastů. Dílo Fridy Kahlo odráží nejen utrpení, které ji potkalo a od nichž se prostřednictvím štětce osvobozovala, obdivuhodná je obzvláště síla, jež jí nikdy neopouštěla.
ČSFD: 53 %
Itálie, 2019, 90 min
Režie: Giovanni Troilo
Gauguin na Tahiti – ztracený ráj
Italský herec Adriano Giannini provází dokumentem o francouzském malíři Paulu Gauguinovi. Svůj první obraz tento umělec namaloval ke konci 19. století, vzešel tedy z impresionismu a byl vůdčí osobností postimpresionismu. Gauguinovo dílo uchovávají nejslavnější muzea světa, například Metropolitní muzeum v New Yorku. Osobitý styl tento malíř a rebel získal především díky svým cestám a pobytu v exotických částech světa, na Martiniku nebo v ráji na Tahiti. Procházku tímto rájem tak podniká i italský dokument Claudia Poliho.
ČSFD: 71 %
Itálie, 2019, 87 min
Režie: Claudio Poli
Tajemní impresionisté
Édouard Manet, Claude Monet, Paul Cézanne, Alfred Sisley, nebo Paul Signac. Nejen tito významní představitelé impresionismu, ale také méně známí malíři hnutí, jež vyvolalo revoluci v dějinách moderního umění, jsou blíže zkoumáni v dokumentu Tajemní impresionisté. Pozornost je soustředěna na budovu Palazza Bonaparte v Římě, která veřejnosti odhalila díla doposud ukrytá v soukromých sbírkách. Kurátorky Claire Durand-Ruel a Marriane Mathieu na vzácných obrazech uznávaných autorů hledají nové detaily a skutečnosti.
ČSFD: 80 %
Itálie, 2020, 90 min
Režie: Daniele Pini
Vizionář Modigliani
Krátký život bohémského umělce Amedea Modiglianiho je v dalším italském dokumentu odvyprávěn na malířských plátnech. Malíř zachycoval nejčastěji portréty, postavy a akty stylem, v němž kombinoval prvky kubismu, trescenta a quattrocenta. V melancholických malbách používal ostré linie, které tvořily jasné obrysy a oddělovaly velké barevné plochy. Modiglianiho genialita se prolínala s povahou buřiče s pohnutým životním stylem, díky němuž však vznikala pozoruhodná výtvarná díla překonávající stereotypy.
ČSFD: 73 %
Itálie, 2020, 90 min
Režie: Valeria Parisi
Helmut Newton: Nestoudná krása
Oceňovaný i zatracovaný fotograf Helmut Newton je ústřední postavou dokumentu Gero von Boehma. Zatímco někteří jeho fotografie považují za perverzní nebo machistické, modelky a ženy, které s ním spolupracovaly a které o něm ve filmu vypráví, oceňují především smysl pro humor. Fascinace ženským tělem se projevovala ve většině jeho fotografií. Výstřední, provokativní a vyzývavé erotické motivy se objevovaly na stránkách módních časopisů, přes dvacet let fotografoval Newton pro časopis Vogue.
ČSFD: 75 %
Německo, 2020, 93 min
Režie: Gero von Boehm
Aerovod
Platforma provozovaná filmovou distribuční společností Aerofilms vznikla v roce 2012. Aerovod nabízí předplatitelům možnost sledovat filmy, které prošly testem velkých pláten tří pražských kin Aero, Světozor a Bio Oko, brněnského Univerzitního kina Scala a Bio Central v Hradci Králové. Kromě těchto filmů jsou v kurátorském výběru také filmy spřátelených českých distributorů a producentů. Ve videotéce jsou zařazeny filmy opatřené profesionálním překladem, v co nejvyšší dostupné obrazové i zvukové kvalitě. Přístup ke katalogu snímků lze sledovat formou měsíčního či ročního předplatného, filmy jsou zpřístupněny za poplatek také jednotlivě, ke stažení i on-line.
ARCHIZOOM výběry:
Galerie a muzea, která jsou sama uměleckým dílem
Vinařství, kde je radost degustovat