Vyberte nejlepší nápad reagující na změnu klimatu

Poslední dva týdny hlasování

Letošní kolo soutěže Adapterra Awards se blíží do finále. Soutěž hledá nejlepší adaptační opatření na změnu klimatu a široká veřejnost může hlasovat o Cenu sympatie už jen do 30. září.

To nejlepší z Prahy

Mezi soutěžícími nápady je i řada projektů přímo z Prahy. Najdeme zde například obnovu parků, hospodaření s dešťovou vodou či šetrné zemědělství. Podívejte se na náš výběr a přečtěte si o aklamačních nápadech z území našeho hlavního města.

Zelený kampus ČSOB

Kampus ČSOB v pražských Radlicích dokazuje, že se o adaptační opatření snaží i soukromé a velké firmy. Nový budova je opatřena jedinečným systémem vytápění i chlazení. Podrobně jsme o budově psali zde. V seriálu Architekti kanceláří nám Marek Chalupa, architekt nového Kampusu, vyprávěl, jak se taková budova navrhuje a staví.

Stromovka v novém

Oblíbený park Královská obora Stromovka je cílem nejen Pražanů. Ročně jí navštíví až dva miliony lidí. Stromovka se dočkala v posledních letech rekonstrukce kvůli nefunčknímu vondímu systému. Autoři přitom počítali s dlouhodobým suchem a zapojili nové technologie čištění vltavských vod. Kromě nového sytému vodohospodaření najdete ve Stromovce i nová grilovací místa. Ty se sice soutěže Adapterra neúčastní, ovšem za víkendovou grilovačku stojí!

„Park je připravený na povodně a přívalové deště. Dno bývalého rybníka slouží při přívalových deštích jako místo pro zasakování vody. K hnojení trávníků město využívá kompost z parků ve správě pražských lesů,“ komentuje přínosy opatření Alice Dědečková, specialistka městské zeleně.

Bytový komplex SUOMI zadržuje vodu v krajině

Na horko a sucho se připravují nejen kancelářské komplexy, ale celé obytné čtvrti. V bytovém komplexu SUOMI Hloubětín ani kapka dešťové vody neteče do klasické kanalizace. Dešťovka se díky systému retenčních nádrží, vsakovacích rigolů a luk nebo centrálnímu jezírku zasakuje v místě. Developerský projekt s odpovědným vodním hospodařením je první takového rozsahu na území hlavního města.

Hlasujte právě teď

Neváhejte a pro svého favorita hlasujte již nyní. V poslední týdnu od 24. září bude navíc počet hlasů pro finalisty tajný. Vítěz veřejného hlasování i vítězové vybraní odbornou porotou soutěže si pak odnesou zážitky ze zahraničních exkurzí. Výherce kategorie Volná krajina navíc získá cenu 100 000 Kč od hlavního partnera soutěže Nestlé Česko. Výsledky Nadace Partnerství vyhlásí 4. listopadu během konference o zdravé a odolné krajině v pražském Centru architektury a městského plánování.

Více informací o soutěži Adapterra Awards:

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU