Minuta & MDŽ

Rychlý přehled našich postřehů ze světa architektury, designu a umění

Kdo, co, kdy a kde? Ženy v první polovině tohoto týdne oslavily den, který připomíná stávku newyorských švadlen v roce 1908 a boj za rovnoprávnost žen. A právě proto se tato MINUTA věnuje českým i světovým architektkám, které svými stavbami měnily nebo stále mění svět. Kromě toho vyšplháme do korun stromů, kde se nachází galerie umění s výhledem na vinice pod ní. Usedneme do zubařských křesel designových klinik a podíváme se na návrh první 3D školy.

Umění nad vinicemi v korunách stromů

Představte si neobvyklé a zároveň snové místo pro umístění galerie umění. Naše představy předčili umístění i design Galerie Richarda Rogerse nad areálem vinice Château la Caste. Galerijní prostory určené umění a architektuře navrhlo studio Rogers Stirk Harbour + Partners (RSHP). Na okraji svahu s výhledem na starou zříceninu La Quille a národní park Luberon vyčnívá z úbočí 120 metrů čtverečních budova, jež je koncipována jako socha v krajině.

Design, který vykouzlí úsměv

Kdy jste naposledy byli u zubaře? A jak to tam vypadalo? Návštěva zubařské ordinace nemusí být vždy nepříjemným zážitkem. Když si běžně sterilní prostředí těchto míst do svých rukou vezmou architekti a designéři, změna atmosféry a vizuálních vjemů může odvést pozornost od případné bolesti nebo strachu. Navštivte s námi designové, hravé a progresivní ordinace ze dřeva navrženém studiem Raul Sanchez Architects nebo plné pastelových barev od ateliéru Giavenale.

www.architonic.com

3D škola na Madagaskaru

Studio Mortazavi navrhlo na Madagaskaru školu, která bude postavena prostřednictvím technologie 3D tisku z betonu a stavebních materiálů z místních zdrojů. Škola o 230 metrech čtverečních bude určena až pro 20 studentů. Zahájení stavby je naplánováno na srpen tohoto roku. Škola bude využívat solárních a zachycovat dešťovou vodu, budova bude dále vybavena energeticky účinným osvětlením a kompostovatelnými toaletami.

Více na: www.dezeen.com

5 nejvlivnějších architektek 20. století

Jaké jsou příběhy pěti žen, které zásasdním způsobem vstoupily do architektury? Zatímco Marion Mahony Griffin byla první architektkou, jež získala licenci, za královnu oragnických křivek v architektuře je považována Zaha Hadid, japonská architektka Kazuyo Sejima je autorkou významných staveb, například Nového muzea moderního umění v New Yorku. Seznamte se architektkami, které navrhovaly ikonické budovy a podílely se na změně panoramat měst jako jsou Los Angeles nebo Tokio.

www.design-milk.com

100 inspirativních a inovativních architektek

Server Architizer dal dohromady seznam 100 inovativních žen v architektuře. Co mají společného? Každá z nich pomáhá utvářet budoucnost prostředí, ve kterém žijeme a bydlíme. Na seznamu architektek, které je zajímavé sledovat, najdeme také Dagmar Štěpánovou, jež založila studio Formafatal, které se kromě výstavních instalací zaměřuje na design interiéru a produktů.

Ženám v české architektuře jsme se věnovali také v našem seriálu rozhovorů s českými architektkami.

MINUTY z minulých týdnů

V. MINUTA – 5. 3. 2021

IV. MINUTA – 26. 2. 2021

III. MINUTA – 19. 2. 2021

II. MINUTA – 12.2.2021

I. MINUTA – 5.2.2021

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU