Ecophon spustil akustickou laboratoř THE LAB

Vyzkoušejte, prozkoumejte a experimentujte

Partnerský článekEcophon

Co je vlastně zvuk? Může nás skvělá akustika udělat chytřejšími? A co je to třepotavá ozvěna? Na tyto a mnoho dalších otázek odpovídá online projekt THE LAB společnosti Ecophon, která se již čtyřicet let zabývá vývojem a výrobou akustických systémů. THE LAB si klade za cíl potenciálním zákazníkům i širší veřejnosti zábavnou formou přiblížit, proč je prostorová akustika důležitá. A jaké má na nás všechny (zásadní) dopady.

Webová stránka projektu THE LAB je rozdělena do tří sekcí – Vyzkoušet, Prozkoumat, Experimentovat – a každá se věnuje akustice a zvuku obecně, jen z jiného úhlu pohledu.

VYZKOUŠET

V sekci Vyzkoušet je k dispozici celkem dvanáct videí, každé o délce okolo čtyřiceti sekund. Videa si kladou za cíl jednotlivě, stručně a vtipně představit dvanáct klíčových jevů nebo termínů v akustice. Každý návštěvník po proklikání touto sekcí získá přehled o základních i komplexnějších akustických pojmech a jevech. Mimo jiné zjistí, co je přesně zvuk, jak se měří i co jsou oktávová pásma nebo třepotavé ozvěny.

PROZKOUMAT

Když už je návštěvník „vyzbrojen“ výše zmíněnými znalostmi, může se směle pustit do obsahu v sekci Prozkoumat. Ta se věnuje výzkumu a dopadům, které akustika má na naše tělo a mysl. A také přibližuje i různé akustické jevy a zajímavosti, například „kavárenský efekt“. I když o něm třeba nyní slyšíte vůbec poprvé, věřte, že s ním máte bohaté zkušenosti.

Tento efekt vzniká, když skupina lidí mluví v hlučném prostředí, například v kavárně, na večírku nebo ve třídě. Když jsou lidé vystaveni šumu na pozadí, mimovolně mění způsob mluvení, zvyšují hlasitost, frekvenci a intenzitu. Pokud někdo začne mluvit hlasitěji, všichni ostatní ho následují. To vede ke spirálovitému nárůstu hlučnosti,“ vysvětluje Iveta Králová, Key Segments Manager ze společnosti Ecophon.

EXPERIMENTOVAT

A dostáváme se k interaktivní části projektu THE LAB, protože v sekci Experimentovat se nachází akustický simulátor. V něm se mohou návštěvníci ponořit do různých specifických akustických prostředí a porovnávat, jak v nich zní například mluvený projev. Konkrétně uslyší, jak se liší srozumitelnost, ozvěna nebo doba dozvuku podle toho, zda je, či není místnost vybavena systémy na absorpci hluku.

Málo lidí si uvědomuje, v jak hlučném prostředí dennodenně jíme, studujeme, nakupujeme, pracujeme, trávíme volno. A jak zásadně se liší optimální zvukové prostředí od toho nevyhovujícího. Lidé samozřejmě tuší, že rozdíl existovat bude, ale když jim pustím konkrétní ukázku, často je šokuje, jak výrazný nakonec je,“ říká Iveta Králová.

LABORATOŘ JAKO NÁSTROJ ZMĚNY

Právě otevřít oči (i uši) akustické změně například na školách, v kancelářích, v nemocnicích i jinde je hlavním cílem THE LAB.

Iveta Králová, Key Segments Manager ze společnosti Ecophon

Chtěli jsme vytvořit projekt, který vtipně a audiovizuálně vysvětlí lehké, ale i komplexnější termíny z našeho oboru. Drtivá většina dosavadních nebo potenciálních uživatelů našich systémů není z oboru akustiky. Přitom ale právě znalost klíčových akustických jevů a pojmů je zásadní pro pochopení důležitosti akustiky. A tak jsme na to šli přes nadsázku i praktické ukázky, abychom pozornost lidí upoutali, a oni tak zjistili, jak je prospěšné mít akustiku v prostoru řešenou správně. Věříme, že si THE LAB oblíbí nejen naši potenciální zákazníci, ale třeba i učitelé jako zábavnou lektorskou pomůcku, která dětem usnadní a zpříjemní učení,“ uzavírá Iveta Králová.

 

 

 

Další články:

Na co se těšit v roce 2023?

Vstříc úspěšným zítřkům

Soutěž Interiér roku otevřela osmý ročník

O patro více noblesy

Měli bychom se zamyslet, kolik prostoru potřebujeme

Láska ke dřevu jako hnací motor

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU