Spaceplanning.app přináší revoluci v navrhování kanceláří

Architekti z ateliéru YUAR architects vyvinuli novou aplikaci

Architekti z ateliéru YUAR architects vyvinuli aplikaci spaceplanning.app, jež revolučním způsobem zrychluje proces plánování kancelářských prostor. Aplikace je zdarma a je určena jak pro profesionály, tak i pro samotné klienty, tedy nájemce kanceláří. Poskytuje základní přehled důležitých dat pro úspěšné plánování kanceláří – a to od návrhu struktury pracoviště po odhadované investiční náklady a podrobný časový harmonogram realizace projektu, čímž výrazně šetří čas, zpřehledňuje a zkvalitňuje celý proces navrhování a v konečném důsledku šetří i finanční prostředky. V budoucnu se počítá s rozšířením aplikace i o rezidenční projekty – plánovat s její pomocí bude možné domy a třeba i interiéry bytů.

Velké změny v oblasti navrhování kanceláří

Na světě je první aplikace spaceplanning.app, která výrazně mění proces navrhování kancelářských prostor. Architekti z pražského studia YUAR architects, které se specializuje na navrhování a realizaci kancelářských prostor, aplikaci vyvíjejí dva roky s cílem zvýšit standard poskytovaných služeb. Určena je nejen architektům, ale i projektovým manažerům a realitním agentům, kteří pronajímají nemovitosti. Práci výrazně usnadní také dodavatelům a v neposlední řadě samotným klientům, kteří potřebují vědět, kolik bude stát realizace jejich kanceláří.

Aplikace pracuje s automatizovanými vstupními daty, pracuje s velikostí kancelářských prostor podle typů kanceláří v závislosti na charakteru a využití prostoru, velikosti a počtu lidí, dále bere v potaz časový plán, který aplikace dokáže rozepsat v podrobné časové ose projektu. Na základě dostupných dat pak předloží i odhadované náklady, informaci o referenční uhlíkové stopě a pro to vše vygeneruje přehlednou výslednou zprávu.

Rychlost a efektivita

Celý proces od zadání dat po získání reportu zabere několik málo minut, takže již během jednání se klient může seznámit s procesuální stránkou projektu a nemusí čekat standardně dny na plán projektu. A právě tím aplikace zkvalitňuje proces navrhování, šetří čas, usnadňuje hlídání budgetu a nabízí transparentní proces komunikace. Urychluje zpracování dat a zpřehledňuje výstupy pro klienta. Uživatelům aplikace tak odpadá čas strávený nad přípravami úvodních tabulek a harmonogramů.

Jde o soubor dat z již realizovaných projektů, u nichž víme, jak dlouho a za kolik peněz jsme daný projekt uskutečnili. Na základě získaných dat a analytiky těchto dat můžeme poměrně dobře odhadnout, v jakých limitech se budoucí projekt bude pohybovat. Jinými slovy, když k nám přijde zákazník s požadavky na projekt a je schopen určit i jeho základní parametry, jsme s pomocí aplikace rovnou během jednání s klientem schopni říct, kolik projekt bude stát a kolik času zabere jeho realizace,“ říká autor aplikace architekt Lukáš Janáč.

Janáč dodává, že tato aplikace výrazně zkracuje čas a urychluje proces zakázky – klient dostává okamžitou zpětnou vazbu, je konfrontován s čísly a může rovnou říct, zda je daný plán ve shodě s jeho očekáváním.

Aplikace spaceplanning.app vznikla z potřeby architektonického studia YUAR. V oblasti data based designu nenašli totiž obdobný projekt, který by s daty pracoval efektivním způsobem. Architekti si tedy aplikaci vyvinuli sami za pomocí vlastní investice. To, co bylo původně volnočasovou aktivitou, se po dvou letech vývoje a testování stalo realitou, usnadňující práci nejednomu architektovi.

Umělá inteligence v architektuře

Podle Janáče dnes spousta architektů využívá parametrické navrhování budov. Vzpomeňme například tvorbu dnes již zesnulé architekty iráckého původu Zahy Hadid, ta ve své tvorbě využívala návrhy řízené počítačem, kdy za pomocí logaritmů navrhovala tvary, strukturu i velikost budov. YUAR chce obdobnou funkcionalitu využít pro plánování. „AI stále častěji vstupuje a bude vstupovat do všech fází plánování a navrhování. Ve spaceplanning.app chceme dostupná data využít tak, abychom navrhovali efektivněji a ekonomičtěji, čímž dostaneme větší prostor pro kvalitu architektury a designu,“ zmiňuje Janáč.

V neposlední řadě stojí za zmínku v aplikaci obsažená funkce výpočtu referenční uhlíkové stopy, která vzniká s každým novým kancelářským prostorem. Toto téma se doteď neřešilo a není ani součástí certifikací kancelářských budov. Je to tedy poprvé, kdy se mohou účastníci celého procesu, dozvědět tyto hodnoty a začít s nimi aktivně pracovat. „Spaceplanning.app vnímáme nejen jako funkční pracovní nástroj, ale zároveň jako formu osvěty a našeho přínosu komunitě kolem kancelářských fit-outů. A důkazem, že to funguje, je jednání o spolupráci s nadnárodním developerem, který téma udržitelnosti aktivně řeší,“ dodává Janáč.

spaceplanning.app
www.spaceplanning.app
YUAR Architects, Charlese de Gaulla 5, Praha 6
www.yuar.eu

Profil architektonického studia YUAR architects

YUAR architects založil před čtrnácti lety autorizovaný architekt Lukáš Janáč, který společně se svým týmem dnes patří k nejúspěšnějším realizátorům kancelářských interiérů v České republice. YUAR architects se specializují na realizaci kancelářských interiérů a korporátní architektury. Služby nabízejí formou Design & Project management, při kterém architekt přebírá plnou odpovědnost za proces, termín a budget. YUAR architects za svoji práci získali řadu ocenění v soutěžích Zasedačka roku, Kancelář roku a dalších. | www.yuar.eu

Hezká fotografie funkční kancelář neudělá

Videa architektonického studia YUAR

Další kancelářské interiéry:

Kanceláře DDB Prague

Kanceláře Cisco od Ateliéru Kunc architects

Kanceláře firmy Melowntech od studia AEIOU

Kanceláře Alza

Kanceláře roku mají své vítěze

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU