Průvodce sběratele na Art Basel

Basilejský veletrh umění & insider tipy

Art Basel
Perrotin © Art Basel

V pondělí 20. září otevřel své brány asi nejznámější veletrh umění Art Basel v Basileji. Art Basel není jen veletrh ve švýcarské Basileji, ale také značka zahrnující též veletrhy Art Basel konající se v dalších měsících roku na Miami Beach a v Hong Kongu. Tradiční návštěvník by mohl být letos zmaten, díky vlivu Covidu-19 se veletrh přesunul z tradičního červnového termínu na září. Pro pozvané hosty startuje v pondělí, zatímco pro veřejnost bude přístupný od pátku 24.9.2021 do neděle 26. 9.2021.

Na Art Basel se střetávají sběratelé, galeristé a vůbec všichni, kdo v umělecké branži něco znamenají, ale také běžní návštěvníci a milovníci umění. Veletrh se koná již od roku 1970, jedním z jeho spoluzakladatelů byl sběratel umění Ernst Beyeler, který založil Foundation Beyeler. Umělecké veletrhy mají svá specifika, která letos budou s ohledem na opatření proti Covid-19 ještě specifičtější. Než se na veletrh vydáte, je tedy dobré opatření znát.

Co je Art Basel

Art Basel je mezinárodní veletrh s uměním, který se soustředí zejména na současné a moderní umění. Účast jednotlivých galerií na Art Basel je věcí prestiže a postavení konkrétní galerie. Pokud aspirujete na galerii té nejvyšší úrovně, na Art Basel nemůžete chybět. V rámci prezentace galerií jsou zastoupeni různí umělci, směry a formáty z celého světa.

Hlavní budovou Art Basel je dvoupatrová hala na Messeplatz v centru Basileje navržená švýcarskými architekty Herzog & de Meuron. V ní obvykle vystavuje více než 250 galerií (v roce 2021 vystavovalo 273 galerií, v roce 2020 to bylo 290 galerií – pozn. aut.) díla více než 4000 umělců z celého světa. Art Basel nabízí také komentované prohlídky v angličtině, němčině nebo francouzštině, místo je třeba si rezervovat co nejdříve na tomto odkazu.

Pro galerie není jednoduché se na Art Basel dostat, jsou podrobeny důkladnému výběru a účast na Art Basel je navíc velmi nákladná. Přesto se veletrh snaží zařazovat nové galerie, tento rok jich je 24. Veletrh však poslední roky přidává speciální sektory, kterými jsou třeba Statements – sektor věnovaný rozvíjejícím se umělcům nebo Editions, kde galerie nabízí cenově dostupnější díla vytvořená v edicích. Edice začínají být v oblibě sběratelů nejspíše vzhledem k tomu, že jsou cenově dostupnější, a na dílo již etablovaného umělce může dosáhnout i mladý nebo začínající sběratel. Před nákupem edice je nutné zjistit, co kupuji, kolik exemplářů čítá daná edice a další detaily dané edice.

Na druhé straně Unlimited sektor je fenomén veletrhu. Jedná se o prostor určený pro velkoprostorové projekty, které jsou zároveň velice komerčně úspěšné. Nezáleží zde na tom, jak je dílo velké, ani na tom, co chce umělec prezentovat. O možnost vystavovat na Unlimited se prestižní galerie perou a obvykle se opravdu jedná o jeden z vrcholů veletrhu.

Lesk celebrit

To nejlepší na návštěvníka čeká v hlavní budově. Zde se zejména během VIP neveřejných dnů otevírá sběratelův ráj. Art Basel není jen přehlídka toho, co je zrovna „in“ ve světě umění, ale hlavně je to továrna na splněné sny (pro ty, kteří na ně mají dostatek financí). Zejména během prvních dvou dnů se galerie zaměřují výlučně na to, který z významných sběratelů koupí některá z nabízených děl. A nejenom to, zároveň bojují o to, zda se jim návštěva veletrhu v konečném zúčtování vyplatí.

Veletrh obvykle přiláká během šesti návštěvních dnů více než 95 tisíc návštěvníků. Mezi pravidelné VIP návštěvníky veletrhu se řadí kromě světových finančníků a zástupců uměleckých institucí také některé hollywoodské hvězdy. Ty potkáte jen v rámci nejpřísnějších previews (většinou v pondělí), které jsou určeny jen pozvaným hostům. První shlédnou veletrh návštěvníci z uměleckých institucí a přední světoví sběratelé, kteří mají právo být prvními kupujícími. Během dalších dnů preview navštíví hosté pozvaní Art Basel nebo přímo jednotlivými galeriemi. A nakonec je veletrh otevřen veřejnosti.

Je Art Basel přínosný také pro začínající sběratele?

Určitě ano, začínající sběratel získá na jednom místě přehled o nejvýznamnějších galeriích i současných trendech. Kolem veletrhu se zároveň odehrává mnoho zajímavého, ať jsou to vernisáže v Schaulager, Beyler Foundation, Kunstmuseum Basel, Galerie Knoell nebo další menší veletrhy současného umění jako jsou Liste, Volta nebo Photo Basel, kde je v nabídkách galerií pravidelně zastoupena také česká fotografie.

A na závěr

Art Basel není jen art fair, ale také koncentrace dalšího kulturního vyžití. Například Foundation Beyler je situována na okraji Basileje (v Riehen) v nádherném parku a přírodě kolem. Stavbu navrhl Renzo Piano a fantastickým způsobem ji skloubil s okolím. Letos Foundation Beyler připravil výstavu „Close-Up“  v níž představí díla významných umělkyň moderního a současného umění. Můžete se těšit na díla Berthe Morisot, Fridy Kahlo, Cindy Sherman nebo Marlene Dumas.

Dále Kunstmuseum Basel představí 600 kreseb na papíře americké umělkyně Kary Walker z jejího soukromého archivu, které vytvořila během 28 let, a další nové práce. Výstava Kara Walker: A Black Hole is Everything A Star Longs To Be je k vidění do 26.9.2021.


Náš tip

Přečtěte si také další články Daniely Kozákové, která pravidelně přispívá svými tipy a postřehy, jak investovat do umění.

Jak sbírat a nakupovat umění?

Jak nakupovat umělecká díla současných autorů?

Art glosář #1 – Catalogue raisonné

Fenomén NFT art

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU