Rozhovor: David Dražil

Architekt, který skicuje pro celý svět

Architekt, který miluje skicování. Online učitel, řečník, autor knih a zakladatel úspěšného webu SketchLikeAnArchitect.com.

V dnešní době sociálních sítí a rychlých mediálních zkratek je David Dražil mužem na pomyslných obou stranách řeky, která se na nás valí ze všech stran. Řeka mediální prezentace, lajků a rychlých informací samozřejmě zasahuje i obor architektury. Ostatně i my v ARCHIZOOM bedlivě sledujeme, kolik lidí nás čte, jaké titulky vás zajímají a kolik čtenářů si otevřelo náš nedělní newsletter.

Dva břehy řeky

Když říkám, že David Dražil stojí na obou březích řeky, mám na mysli jeho skicování, tedy tradiční disciplínu, kterou si každý architekt musí projít hned na začátku své profesní dráhy. David skicuje, skicuje a skicuje… A tím pomyslným druhým břehem je svět sociálních sítí, Youtube a online prezentace, protože právě tam je mezinárodně úspěšný a jeho projekt SketchLikeAnArchitect.com sledují tisíce lidí z celého světa.

Globální online skicování

Abychom byli konkrétní: jeho posluchači a čtenáři se rekrutují převážně ze zahraničí, protože svá výuková videa, tutoriály a přednášky natáčí v angličtině.

Jeho projekt tak míří daleko za hranice malé České republiky a svým dosahem v online prostoru dnes patří k nejsledovanějším českým architektům. I když jste jeho jméno dost možná zatím neslyšeli. Pokud tedy nemilujete skicování jako David.

Jeho cesta k online skicování začala na severu, v Dánsku, kam odešel se svou ženou. Studovali dvouletý magisterský stupeň a celkem i s prací v Kodani v Dánsku žili skoro pět let. Začal Instagramem, kam si odkládal své skici, a postupně – a víceméně bez plánu – nabíral sledující a fanoušky. Když se počty jeho sledujících přehouply do několik tisíc, zpozorněl a „… když jsem někde napsal, že by se architektonické skicování dalo shrnout do ebooku, psali mi lidé, kde si ho mohou koupit. Tak jsem ebook napsal,“ směje se.

Dnes skicuje tužkou, fixami a hlavně na tabletu. Naučí vás jednoduché perspektivě, složité kompozici i tomu, jak vymodelovat postavy do správné proporce a měřítka. Jeho e-booky si stáhly desítky tisíc lidí a jak sám říká, z původně osobního Instagramu je dnes ekosystém, který ho nejen baví, ale i živí. Co k takovému úspěchu potřebujete? Tablet. Kameru. Dvě světla. A především nadšení a talent. Skicovat jako architekt.

 


David Dražil je architekt, který rád kreslí. Každý den sdílí svou vášeň pro vizuální reprezentaci architektury prostřednictvím kreseb a tipů na svém webu www.SketchLikeAnArchitect.com a na svém účtu Instagram @david_drazil. Prostřednictvím vytváření vzdělávacích videí o architektonickém skicování se David zaměřuje na pomoc dalším architektům, designérům a „hobby skicářům“, kteří chtějí používat skicování jako nástroj ke zlepšení návrhového procesu a prezentace. Vystudoval architekturu a pozemní stavitelství na ČVUT v Praze, titul MSc v oboru architektury a designu pak získal na Aalborg University v dánském Aalborgu. Žije a skicuje v Praze.

 

 

 

 

Další ARCHIZOOM videa a rozhovory:

Fotografové architektury

Čeští výrobci: TON

Rozhovor: Erik Štefanovič

Jiří Pelcl & Clap Design

Hezká fotografie funkční kancelář neudělá

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU