Ceny novostaveb neklesají, dochází jen k dočasnému ochlazení trhu

Pandemie se zatím na cenách bytů neprojevila. Podle analýzy developerských projektů, která mapuje druhý kvartál na trhu novostaveb, nelze v cenách nemovitostí pozorovat žádné výrazné změny.


Zdroj: Flatzone.cz

Snížení prodejů v Praze

Nabídka novostaveb v Praze od konce března do konce června vrostla o 22 %. Nejistota zájemců o koupi nemovitosti a zastavení činnosti prodejních center developerských společností během pandemie způsobily oslabení prodejů bytů v hlavním městě. Příčiny lze hledat na straně nabídky i poptávky, ale především kupující jsou k nákupu bydlení méně motivováni. Rozhodování o investici ovlivňují faktory jako jsou daně z nemovitosti, jejíž zrušení stále není jisté, dále také chování bank a možné zlepšení podmínek uzavření hypoték nebo zrušení odpočtu úroků z daňového základu.

Lákavější novostavby v regionech?

Nabídka bytů v regionech je stabilní, snížila se pouze o 2 % na 6870 bytů. V porovnání s Prahou je tak o 1000 bytů vyšší. Největší část mimopražské nabídky nemovitostí tvoří Jihomoravský, Středočeský a Olomoucký kraj, v nichž stejně jako v Praze poklesl ve druhém čtvrtletí tohoto roku počet prodaných bytů. V Olomouckém kraji počet prodaných bytů poklesl až o 45 %. Tato ztráta však byla kompenzována růstem prodaných bytů v Plzeňském a Pardubickém kraji. Rekordní počet bytů byl prodán na Vysočině, za druhé čtvrtletí se zde prodalo 171 bytů.

Co je malé…

Ceny za metr čtvereční stagnují nebo se mírně zvyšují. Právě z tohoto důvodu se zvyšuje poptávka po menších bytech, protože se tím vyrovnává celková cena za jednotku. Menší byty se tak prodávají nejrychleji a tento trend podporují svou nabídkou také developeři. Nejnižší ceny bytů jsou na Vysočině a v Karlovarském kraji. Z regionů nejdražší ceny mají v kraji Jihomoravském a Středočeském. Stále však platí, že se v Praze za metr čtvereční platí téměř 2x více než v průměru v regionech, cenový rozdíl činí 74 %.

Zdroj: www.flatzone.cz

Další články z rubriky Business & Marketing

Cirkulární ekonomika aneb recyklace ve velkém

Nekompromisní architektonický web

Pro špičkové vizualizace nemusíte za hranice

Dopad koronavirové krize na coworkingová centra

Trend Report 2020: Dekádu růstu ukončil koronavirus

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU