Designérka Adéla Bačová spolu s Lenkou Sršňovou pro zlínský zámek kurátorsky připravily výstavu s názvem Inspirace: Le Corbusier. Kromě nerealizovaných projektů, které slavný architekt navrhl pro Zlín, se na ní představí čeští i zahraniční designéři. Společným motivem vystavených prací je inspirace modernismem a brutalismem.
Prvotním impulsem k výstavě byla návštěva prvního kolektivního domu Unité d’Habitation v Marseille. „Zážitek z celé budovy, její atmosféra ale i vibrace samotného města v nás zanechala touhu představit myšlenky i působení Le Corbusiera i ve Zlíně“, uvádí kurátorka Lenka Sršňová.
Živý odkaz v designu
Stavbu navštívily u příležitosti výstavy, na níž Adéla Bačová prezentovala kolekci váz Blocks: „V Unité d’Habitation sídlí Galerie 318, kde se zaměřují na prolínání produktového designu a architektury. Napadlo nás podobnou přehlídku uspořádat ve Zlíně, kde Le Corbusier působil, a provázat tak jeho odkaz se současností,“ vysvětluje autorka výstavy.
Architektura Le Corbusiera a dalších modernistických autorů dodnes inspiruje řadu designérů a kurátorky se rozhodly tento živý odkaz představit. Jedním z příkladů je design Adély Bačové: „Skládám keramiku z plátů, které ručně ohýbám, aby vznikly bloky. Kombinuji zaoblené s hranatými a vytvářím vertikální vázy, které připomínají domy. Jsou někde mezi sochou a architekturou a pochopitelně jsou funkční,“ usmívá se designérka.
Stavební prvky i tvarosloví
Pro výstavu Inspirace: Le Corbusier připravila menší kolekci svítidel. „Ohýbání plochy považuji za stavební prvek, který jsem použila pro kolekci osvětlení nad jídelní stůl. Jde o hru s abstraktním prvkem, který přeměňuji do funkčního objektu,“ popisuje svůj přístup.
Expozice představí díla mladých tvůrců a tvůrkyň, jakými je francouzsko-anglická designérka Pauline Hagan s kolekcí měkce klenutých váz nebo slovenská designérka Adriana Šatková, která modernistické motivy uplatňuje na textiliích. Ateliérový design doplní řada značek, jako český výrobce ohýbaného nábytku TON, dánská společnost Tekla nebo české studio Palma de Alma.
Výstavu v pátek 5. května doprovodí přednáška Maxima Foresta, majitele Galerie 318, obyvatele kolektivního domu Unité d’Habitation a zároveň spolukurátora výstavy, na které se podílel společně s Laurou Serra. Expozice proběhne pod záštitou Živého Zlína s podporou Nadace Tomáše Bati.
Vernisáž se odehraje 4. května od 19:00 v rámci festivalu Zlin Design Week.
Další články o designu:
Made by Fire: sklo jako nástroj kritiky
MY DVĚ: Někdy je designu až moc
Adéla L. Kudrnová: Design je základní kvalitou života
Design by měl začít otázkou, ne tvrzením
Český design je stejně globalizovaný jako kdekoli jinde
Pravidla úspěchu designérů jsou podobná jako v hudebnímu průmyslu