Architekt, urbanista a pedagog Osamu Okamura pochází z moravsko-japonské rodiny, kde ho vychovávali k šetrnosti. Tu si osvojil nejen ve vlastním životním stylu, ale dál ji šíří jak prostřednictvím své architektury, tak svými teoretickými úvahami. V čem spočívá výhoda town houses? A proč tiny houses nevnímá jako udržitelný způsob života?
Matrace ve skříni
Protože v japonských městech obecně panuje nedostatek prostoru, lidé si zvykli s ním šetřit. Jedním ze způsobů jsou multifunkční místnosti, které se lidem během dne přizpůsobují. Výjimkou nejsou skříně, kam se každé ráno ukládají srolované matrace. U nás není taková věc běžná, přestože historicky jsme to měli podobně.
„V tradiční české chalupě byla donedávna jedna světnice, kde se jedlo, spalo, pracovalo. Na lavicích se přes den sedělo a v noci spalo. A nemyslím si, že by to bylo nekomfortní. V pandemii se ukázalo, jak velké téma je multifunkčnost a zónování,“ uvažuje Osamu Okamura.
Sám si k životu přizpůsobil garsonku o 26 m², kterou oprostil od příček i pohledových vrstev a získal loft se specifickou atmosférou: „Na rozdíl od nedávného minimalismu, kde bylo všechno dokonalé, bílé a bezesparé, dnes se naopak lidé potřebují mít smyslové spojení se světem. Člověk pak vidí i logiku toho, jak je dům zkonstruovaný,“ říká, když popisuje hrubý povrch svého stropu ze surového betonu.
Raději řadová zástavba
Proč nepovažuje tiny houses, ačkoli splňují parametry malých prostor, za udržitelné? „Každý samostatně stojící dům mimo město, který není součástí bytového domu, má minimálně o 50 procent vyšší energetickou náročnost. A to se nebavíme o nutnosti dojíždění do města,“ upozorňuje Osamu Okamura.
Řešení se nabízí opět v Japonsku: „Tokio je velkoměstem malých domů, které stojí velmi těsně vedle sebe, takže nevzniká fenomén zvětšování vzdálenosti. Hustota je dostatečná, aby fungovala veřejná doprava.“ Také on sám upřednostňuje řadové town houses, které vytváří jakýsi bytový dům.
V čem spočívá jejich výhoda? A co se může odehrávat v garáži? Poslechněte si celý podcast.
Zajímá vás téma minimalistického bydlení? Chcete být první, komu pošleme informace o knize TINY HOUSE? Nechte nám svůj e-mail a jakmile knížka vyjde, dáme vám vědět.
Pusťte si také:
Michal Kohout: Hledání minimálního prostoru souvisí s duchovním životem
Více čtení o skromnosti:
Měli bychom se zamyslet, kolik prostoru potřebujeme