Made by Fire: sklo jako nástroj kritiky

Ambiciózní výstava Moravské galerie pro Milán

Magic Mushrooms jako jeden z prvků vizuální identity výstavy pro Moravskou galerii v Brně. Foto: Hana Knížová

Český tým designérů a kurátorů dostal příležitost předvést to nejlepší sklo, keramiku a porcelán na prestižní adrese. Výstava Made by Fire, která reprezentuje tvorbu čtyřiceti autorů a autorek, proběhne od 17. do 23. dubna 2023 v prostorách Triennale Milano. Podobu expozice navrhl Maxim Velčovský spolu s edit! architects.

„Neexistuje státní instituce, která by podporovala český design, tak jsme si dovolili tuto mezeru vyplnit,“ usmívá se ředitel Moravské galerie Jan Press. Na přípravě expozice pracoval ve spolupráci s pražskou přehlídkou Designblok dva roky. Výsledkem je přehlídka v rozsahu, na který jsme v posledních dekádách nebyli zvyklí.

Design, který promlouvá

Kurátorky přehlídky Eva Slunečková a Danica Kovářová se designem dlouhodobě zabývají jako novinářky, z čehož vychází samotná koncepce výstavy: díla nejen představuje, ale jejich prostřednictvím také řeší aktuální otázky.

„Chtěly jsme nejen představit český design a poukázat na jeho přednosti; také jsme se dost ptaly. Ačkoli české sklo a porcelán má hlubokou tradici, v současnosti čelí aktuálním společenským krizím, které se dotkly mimo jiné průmyslové výroby. Ptáme se tedy, jestli má smysl zachraňovat řemeslo, jakou roli mohou mít inovace nebo jak krize promění průmyslový design,“ vysvětluje Eva Slunečková.

Spolu s Danicou Kovářovou rozdělily expozici do tematických okruhů Průmysl, Adaptace, Identita a Experiment. Výběr prací reprezentuje konkrétní ideje. Také proto výstava představí nejen práce designérů a designérek, jako je Lucie Koldová, Daniel Piršč, Eva Eisler nebo Jiří Pelcl, ale především mladých talentů.

Inspirace pro průmysl

„Ateliérový design funguje jako seizmograf společenského dění. Malí designéři citlivěji vnímají změny a používají svá díla jako nástroj kritiky. V tom jsou upřímnější než zavedené značky a jejich kritický pohled může být inspirativní i pro průmyslový design,“ myslí si Slunečková.

Instalace kromě toho zdůrazňuje také fakt, že Česko dokáže zajistit kvalitní design, suroviny i výrobu na jednom místě. Mistrovství českého průmyslu zastupují značky Bomma, Brokis, Kavalierglass, Lasvit, Preciosa a další.

Z Milána do Prahy a Brna

Vizuální identitu expozici vtiskl Lukáš Kijonka, který navázal na architekturu výstavy od Maxima Velčovského a edit! architects. K výstavě Made by Fire vychází stejnojmenná publikace, která představí jednotlivá díla autorů v širším kontextu. Autorkou fotografií je Hana Knížová, jejíž citlivé oko pomohlo kurátorkám formulovat a zpracovat některé ze zmíněných otázek.

Po skončení milánského týdne designu se výstava znovu otevře na podzim během pražského mezinárodního festivalu Designblok (4. – 8. 10. 2023) a následně se přesune do Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie v Brně (17. 11. 2023 – 31. 8. 2024).

 

Další články o designu:

MY DVĚ: Někdy je designu až moc

Adéla L. Kudrnová: Design je základní kvalitou života

Design by měl začít otázkou, ne tvrzením

Český design je stejně globalizovaný jako kdekoli jinde

Pravidla úspěchu designérů jsou podobná jako v hudebnímu průmyslu

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU