KOMA: Flexibilní města jako další směr modularity

Ředitel společnosti KOMA Rent David Šikl o projektu Fashion Line

Stanislav Martinec založil před třiceti lety firmu KOMA, jejíž hlavní doménou je modulová výstavba. Jedním z produktů firmy je řada Fashion Line Relax, mobilní konstrukce z pozinkovaného profilu, kterou pro KOMU navrhla designérka Adéla Bačová. Firma původně rekreační objekt dále rozvíjí a vytváří prototypy pro práci nebo podnikání. Pozvání do šestého dílu podcastu MINIMALIST(K)A přijal David Šikl, ředitel společnosti KOMA Rent a vedoucí projektu Fashion Line.

Kvalita a jednoduchost jako základ

Modulární Fashion Line je držitelem ocenění BIG SEE Award 2022 nebo Red Dot Award 2021 a podle Davida Šikla splňuje parametry minimalistického bydlení. „Vyvíjeli jsme ho tak, aby byl co nejjednodušší a aby vznikla taková v uvozovkách skládačka. Také interiér jsme se snažili tvořit tak, aby byl z větší části vestavěný a byl minimalistický nejenom navenek, ale i uvnitř. A aby obsahoval opravdu jenom ty prvky, které člověk potřebuje k rekreačnímu anebo hobby bydlení,“ popisuje.

Jednoduchý produkt je charakteristický vysokou mírou technologického provedení. Firma nabízí tři rozměry modulové stavby, které je možné nakonfigurovat a volit ze tří druhů podlah, vnitřních stěn i vnější fasády. „Chtěli jsme ukázat, že i modularita, která je stále v plenkách a má obrovský rozmach, dokáže dělat stavby v jakémkoli provedení a v jakémkoli designu,“ vysvětluje David Šikl.

Skládačka pro dospělé nebo také stavebnice 21. století – i takto v KOMĚ vnímají objekt Fashion Line. „Rádi si hrajeme: s tvarem, variabilitou i flexibilitou. Velmi rádi se přirovnávám k Legu,“ říká Šikl. Aby objekt splňoval veškeré normy, měl správnou izolaci spojů a další parametry, je nutné montáž svěřit odborníkům z KOMY. Realizace pak trvá dva až tři dny.

Zrcadlo, zrcadlo…

Nejprodávanější variantou je ta s dřevěnou fasádou, zrcadlová varianta fasády je podle Šikla kontroverzní. Není Fashion Line v případě umístění do přírody pro okolní zvěř překážkou? „Naopak, krásně odráží okolní přírodu a zapadá do ní. Díky tomu, že zrcadlí okolní stromy, splyne s okolím,“ hodnotí.

Zatímco kancelářské budky využívané pro home office nevidí David Šikl jako řešení, velký potenciál spatřuje ve výstavbě modulárních bytových domů. „Modularita je nejoptimálnější a nejzajímavější právě rychlostí výstavby. A jak jinak chcete pomoci lidem než rychlou výstavbou při řešení bytových otázek?“ zamýšlí se.

Do budoucna firma plánuje objekt doplnit zastřešenou terasou nebo fotovoltaickou elektrárnou a učinit jej více multifunkční. Ředitel KOMA Rent předpovídá další dekády ve znamení modulárních měst. „Města, která se můžou stěhovat, různě modifikovat, přeměňovat, rozšiřovat a skládat. To je směr, kterým chceme jít. To znamená pomáhat lidem obohatit svět a nevymýšlet zbytečnosti,“ uvádí na závěr David Šikl.

Čtěte také:

Mnoho lidí si stále myslí, že je modularita pouze levnější způsob výstavby

Předchozí díly:

MINIMALIST(K)A - 1. díl: Jiří Pelcl

MINIMALIST(K)A - 2. díl: Vladimír Pešek

MINIMALIST(K)A - 3. díl: Artikul

MINIMALIST(K)A - 4. díl: BekArch

MINIMALIST(K)A - 5. díl: DDAANN

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU