Původní myšlenka hnutí tiny house reagovala na realitní krizi: malometrážní domky nabízela jako alternativní způsob bydlení a (zodpovědné?) východisko. V českém kontextu jde spíš o variaci na toto téma, fenomén tiny houses má přesto co nabídnout jak po stránce filozofické, tak praktické. Kolik prostoru člověk potřebuje? Jak nás život na minimální ploše proměňuje? A co znamená dostupné bydlení? Odpovědi na tyto otázky nabízí kniha TINY HOUSE, komplexní průvodce krajinou minimalistického bydlení, která vychází na začátku května pod hlavičkou ARCHIZOOM.
Maximum funkce na minimu prostoru
Představy, sny a touhy po dokonalém bydlení se u každého z nás liší. Minimálně v posledních letech vnímáme tendence směřující k idealizaci bydlení v přírodě, na malém prostoru a v obklopení zeleně. Co nás na takových představách přitahuje?
„Dnešní generace se poučily životem svých rodičů. Ti za komunismu žili v relativním nedostatku a po revoluci měli pocit, že si musí všechno vynahradit. Pochopitelně ne všichni, ale mnozí si začali stavět paláce. Jejich děti to už vnímají jinak – alespoň tak mi to připadá. Šetrnost pro ně není nouze, ale životní styl,“ říká v rozhovoru Zdena Zlatová, zakladatelka projektu Blokki.
Dalším z motivů je nezávislost na ostatních. Soběstačnosti napomáhají moderní technologie: solární panely, baterie k uložení energie, filtry pro čištění vody. Pozadí probíhajících diskusí o energetické krizi těmto snům přidalo na naléhavosti. Ochrana klimatu jde s tímto směrem ruku v ruce, také proto je tento trend opodstatněný a inspirativní.
Tyto dvě hlavní motivace vedou architekty a designéry k tomu, aby do svých portfolií zahrnuli úvahy o malometrážním a soběstačném bydlení. Přemýšlejí o chytrém využití prostoru, jeho propojení s exteriérem a ve finálním návrhu počítají s technologiemi pro vytvoření offgrid objektu.
Komplexní čtenářský zážitek
Kniha TINY HOUSE nahlíží na téma malometrážního bydlení z různých úhlů pohledu. Nejedná se o ódu na skromný způsob života. Skrze rozhovory s lidmi, kteří domky navrhovali, vyvíjeli, provozují je anebo v nich sami žijí, se před čtenářem rozpíná celá škála názorů, s nimiž se může ztotožnit nebo ještě lépe: které mohou rozšířit jeho obzory.
„V blízké budoucnosti určitě nebudeme všichni bydlet v domcích o minimální ploše, ale trend dobře navržených a kvalitních minidomků jistě ovlivní nejenom malometrážní bytovou výstavbu ve městech, ale i výstavbu rodinných domů v příměstských oblastech a na venkově,“ otevírá knihu TINY HOUSE renomovaný designér a architekt Jiří Pelcl.
Odpovědi na všechny otázky
Měl by mít každý člověk právo na kus země nebo plochy, který může obývat? Dům se zahradou a bazénem, garsonku v centru města, byt na periferii, nebo chaloupku daleko od civilizace? Proč sdílet, když mohu vlastnit? Proč být na jednom místě, když mohu kočovat? Čím se od sebe odlišují jednotlivé tiny houses a jaké možnosti nabízí? S jakými úmysly vznikaly pod rukama svých autorů a jakým směrem povedou jejich inovace?
„Myslím, že existují v celé škále: některé jsou extrémně špatné a krajině neprospívají, jiné právě naopak. Je to ale těžké z hlediska návrhu: člověk musí věnovat extrémní péči okolnímu prostředí. Většina komerčních projektů prostředí spíš vysává, než aby mu něco přidávala,“ zamýšlí se nad fenoménem tiny house architekt Jan Tyrpekl, autor útulen v přírodě.
Publikace se dělí na dvě části: ideovou tvoří šestnáct rozhovorů s architekty, designéry či provozovateli malých domků. Tu doplňuje část katalogová, která na pětatřiceti různých realizacích představuje parametry tiny houses dostupných na českém (a částečně také slovenském) trhu. Autorkou grafiky knihy TINY HOUSE je Jana Vahalíková, katalog domků autorskými skicami sjednotil David Dražil.
Tiny house jako životní styl
S fenoménem tiny house se pojí celá řada idejí, jako je skromnost, přiměřenost, syrovost či minimalismus. Protože nás povídání na toto téma baví víc, než kolik je možné vměstnat do jediné publikace, souběžně s psaním knihy natáčíme v našem břevnovském studiu podcast MINIMALIST(K)A. Zaposlouchejte se a zasněte se. Nebo klikněte na shop.archizoom.cz a pořiďte si vlastní knížku TINY HOUSE.
„Dřív se lidé narodili v nějakém prostředí a v něm zpravidla také zemřeli: ať už šlo o dům, vesnici či region. Dnes máme více možností a musíme se umět rozhodovat. V tom mohou architekti pomoct. Ale je třeba říct, že minimalismus není pro každého… Musím proto vědět, kdo jsem a jak chci svůj život žít,“ uzavírá architekt a pedagog Michal Kohout.
Záštitu knize TINY HOUSE udělila Česká komora architektů.
Knihu můžete už nyní získat v předprodeji na našem e-shopu. Sledujte nás na sociálních sítích a odebírejte náš newsletter, aby vám neunikla žádná novinka.
Přihlášení k odběru
Podcast MINIMALIST(K)A
MINIMALIST(K)A - 1. díl: Jiří Pelcl
MINIMALIST(K)A - 2. díl: Vladimír Pešek
MINIMALIST(K)A - 3. díl: Artikul