DDAANN: Lidé si chtějí něco vybudovat, tak jim dáváme možnost

Daniel Baudis a Daniel Rohan jsou hosty čtvrtého dílu podcastu MINIMALIST(K)A

Architekti Daniel Baudis a Daniel Rohan společně studovali na Fakultě architektury Technické univerzity v Liberci, pracovali v ateliéru Mjölk a v roce 2015 se rozhodli založit vlastní ateliér nesoucí jméno obou zakladatelů. O čtyři roky později se spojili s Lukášem Otevřelem a Petrem Portou a z této spolupráce se zrodil Tiny House Done.

Domeček o ploše dvanáct metrů čtverečních se podobá spíše nábytkářskému výrobku, a to kvůli svým rozměrům i jednotlivým detailům. „Petr Porta z Devoto nám pomáhal vyvinout domek tak, aby vznikl jako dokumentace, podle které se bude moci v mnoha kopiích vyrábět. Lukáš Otevřel vymyslel název a pomohl distribuci tohoto nápadu,“ vysvětlují architekti počátky spolupráce.

Dvanáct domků o dvanácti metrech

Jaký je současný osud domečku? „Nyní je jich realizovaných dvanáct a nějaké další jsou v přípravě nebo ve výrobě. Jeho podoba se však přizpůsobila provozu ve formě glamping ubytování, některé detaily tedy bylo potřeba upravit, aby byly odolnější,“ popisují autoři návrhu domku.

Tiny House Done je koncipovaný tak, aby jej uživatelé dokázali postavit sami. „Je to vlastně docela jednoduchá věc: když má člověk základní vybavení a základní zručnost, s pomocí několika přátel dá domeček dohromady. Někteří lidé mají potřebu něco vybudovat a tady tu možnost mají, aniž by to celé museli vymýšlet,“ uvádí hlavní výhodu konceptu a jeho jedinečnost na trhu podobných domků.

Třikrát jinak

Domek lze pořídit ve třech variantách: základní core, soběstačné offgrid a nejluxusnější glamp. Zatímco první varianta je hrubou stavbou bez hygienického zázemí, typ offgrid je vybaven samostatnými systémy, které umožňují domek umístit na nepřístupný pozemek bez nutnosti přívodů elektřiny nebo vody. V plné výbavě pak Tiny House Done nabízí sprchu kombinovanou s toaletou.

Ústředním prvkem domků jsou kamna napojená na komín, na nichž je možné vařit. „Není to raketoplán, kde v každém rohu najdu poličku a něco z ní vytahuju. Je to základní a jednoduché. Nesnažili jsme se do dvanácti metrů prostoru dostat všechno, domek je zařízen spíš skromně, aby prostor nebyl příliš zaplněný,“ dodávají k jeho vybavení.

Architekti se zmínili také o návrhu Tiny House Done II, který by měl poskytnout místo až čtyřem osobám: „Přemýšlíme nad tím, že bychom zúročili všechny zkušenosti, které jsme získali s vývojem i prodejem a s ohledem na reklamace produktů udělali domek, jež by na ně reagoval.“ Oba pozorují spíše rozšíření trhu tiny houses než jeho přesycení: „Je zajímavé sledovat, jak se to chytlo. Trh s tiny houses se rozšířil.“

Zajímá vás téma minimalistického bydlení? Chcete být první, komu pošleme informace o knize TINY HOUSE? Nechte nám svůj e-mail a jakmile knížka vyjde, dáme vám vědět.

Čtěte také:

Malý a šetrný DONE

Předchozí díly:

MINIMALIST(K)A - 1. díl: Jiří Pelcl

MINIMALIST(K)A - 2. díl: Vladimír Pešek

MINIMALIST(K)A - 3. díl: Artikul

MINIMALIST(K)A - 4. díl: BekArch

 

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU