Podlahové krytiny budoucnosti

Tarkett určuje celosvětové trendy v podlahovinách

Partnerský článekTarkett

Ti nejlepší designéři a výrobci myslí nejen na kvalitu svých produktů, ale i na budoucnost. Právě takovou firmou je i Tarkett, jejíž podlahové krytiny jsou technologicky vždy o krok napřed. Ať už se jedná o zdravotní nezávadnost či zapojení se do cirkulární ekonomiky, Tarkett ve svém oboru udává trendy. Podívejte se na pěti dílný seriál Podlahové krytiny budoucnosti s Jiřím Požárem, manažerem pro klíčové zákazníky společnosti Tarkett.

Cirkulární ekonomika a dlouhodobá udržitelnost

„Odpad je pro nás dnes cennou surovinou.“

Palčivé otázky budoucnosti naší planety nejsou v Tarkett brány na lehkou váhu. Cirkulární ekonomika je podle Tarkett klíčová pro zachování přírodních zdrojů nejen pro budoucí generace, ale i generace následující. Prázdný blistr od léků a SIM karta do mobilního telefonu, křída vzniklá filtrací pitné vody, PVB filmy z čelních skel starých automobilů nebo dokonce vyřazené rybářské sítě. Možná to zní jako podivná sbírka starých věcí, ve skutečnosti však tyto předměty obsahují cenné suroviny, které lze znovu využít.

Proč je lineární ekonomika přežitá a odpovědné firmy by měly dělat maximum pro zapojení cirkulární ekonomiky do svého fungování? Opravdu stačí mít recyklovatelné produkty? I když je nemáte jak zrecyklovat?

„V Tarkett se tato smyčka uzavřela, a to od zprovoznění linky na recyklaci koberců. Recyklujeme nejen naše koberce, ale i určité typy koberců od jiných výrobců. Chceme vracet materiály znovu a znovu zpět do výroby.“

Nové technologie & inovace

Hodně konkurentů společnosti Tarkett dnes využívá technologie, které Tarkett představil a užíval jako první. Jsou to koberce Desso fungující na principu Cradle to Cradle a koberce s technologií AirMaster pro zlepšení ovzduší kanceláří, podložka EcoBase nebo PVC podlahy bez ftalátů, za to s obsahem biosložky.

Je to to nejhezčí, čeho jsme se mohli dočkat. Víme, že jdeme správnou cestou, když nás ostatní kopírují a jdou za námi se stejným principem a prosazují stejné technologie.

Velkým tématem v podlahových krytinách je i akustika. Ačkoliv si lidé zvykli omezovat hluk během své práce – chodí telefonovat stranou a porady řeší v místnostech k tomu určených, málokdo si hlídá, kolik hluku dělá při chůzi. Pohyb lidí ve velkých kancelářích je obrovský a podlahové krytiny na to musí reagovat.

Segmenty trhu

Co všechno může Tarkett nejen architektům nabídnout? V jakých segmentech cítí velký potenciál do budoucna? V Tarkett si uvědomují, že i když je určitý typ podlahy skvělý například v gastronomickém provozu, na sportoviště se vůbec nehodí. Zároveň se v Tarkett snaží porozumět podlahám u různých úhlů, provedli například studii vlivu barev ve vzdělávacích prostorech.

„Tarkett patří mezi špičku ve sportovních podlahách. Správné odpružení či adekvátní povrch je tady klíčový.“

Trendy v podlahovinách

„Před pár lety jsme s našimi novými technologiemi byli jinými výrobci označováni za blázny. Dnes mají ti samí výrobci první kolekce právě s těmito technologiemi.“

Stejně jako v jakémkoliv odvětví, i v podlahovinách se vývoj technologií značně posunul a zrychlil. Za posledních deset let se toho opravdu hodně změnilo. Rozšířila se nabídka nejen materiálů a způsobů pokládky, ale zvedla se i poptávka po čtvercových formátech.

„Architekti a interiéroví designeři jsou velkým hybatelem, a i díky nim se výrobci posouvají vpřed.“

Dalším trendem budoucnosti je jistě i personifikovaná podlaha. O co se jedná? Podívejte se na čtvrtý díl seriálu Podlahové krytiny budoucnosti společnosti Tarkett.

IQ One

„Baví nás posouvat svět podlahovin vpřed.“

Poslední, pátý, díl seriálu Podlahové krytiny budoucnosti představuje novou řadu podlah IQ One. Ta je novou generací odolných podlahovin, která získala i zlatý certifikát Cradle to Cradle™. Moderní složení bez PVC je revoluční a technologicky inovativní, místo polyvinylchloridu se užívá bio obnovitelná složka.

Nejedná se tedy o typickou PVC podlahu, ale o takzvanou termoplastickou podlahu. Jaké všechny výhody nová generace IQ One má? Do jakých prostor se hodí nejvíce?

„Nejčerstvější novinkou, kromě IQ One, je ID Revolution. Tato kolekce přináší první kolekci vinylových dílců bez obsahu PVC. Obě kolekce jsou navíc certifikovány Cradle to Cradle Gold.“

Podívejte se na další videa ARCHIZOOM:

Videa ze světa architektury

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU