Architekti Jan Sedláček a Václav Navrátil založili ateliér SENAA v roce 2011. Své pracovní zkušenosti získali po studiích v Česku také v zahraničí, například v Rotterdamu nebo v Los Angeles a New Yorku. V současnosti se věnují architektonickým projektům od novostaveb, rekonstrukcí rodinných a bytových domů přes návrhy veřejných staveb – sportovních, školních a kulturních. Jak přemýšlí o své práci architekti pocházející z Hané a Slovácka?
Popište nám své začátky. Jaký je příběh za vznikem ateliéru SENAA?
Jan Sedláček: Seznámili jsme se na vysoké škole. Už tehdy jsme měli své cíle a vizi, že bychom rádi jednou pracovali na svých projektech a založili vlastní ateliér. Věděli jsme, že bude dobré získat pracovní zkušenosti nejlépe v zahraničí. Já jsem absolvoval část studia v Anglii a pak pokračoval v získávání praxe na stážích ve velkých kancelářích v USA. Kolega Navrátil byl na stáži v Holandsku, konkrétně v Rotterdamu. Po návratu zpět jsme pracovali v českých ateliérech, například DRNH, Kuba & Pilař architekti nebo v ateliéru u Ladislava Lábuse.
Václav Navrátil: Když nastal správný čas, rozhodli jsme se získané zkušenosti přenést do vlastního ateliéru. Vše začalo tak, že nás oslovili naši známí s drobnou úpravou koupelny v jejich budoucím bytě. Z této drobné úpravy se časem vyklubala celková rekonstrukce bytu, včetně návrhu atypického nábytku na míru, řešení obkladů stěn z kamene apod. Toto byl prvotní impulz k osamostatnění se, který odstartoval příchod dalších zakázek.
Ateliér funguje už 10 let. Jaká je vaše pracovní chemie?
Jan Sedláček: Myslím, že klíčem našeho úspěchu je to, že se navzájem doplňujeme. Každý máme svůj osobitý styl, ale máme podobný pohled na věc. To, že pracujeme ve dvojici, považujeme za velkou výhodu. Ateliér neleží jen na jednom člověku, který by musel nést všechnu tíhu spojenou s administrativou celé kanceláře. Jeden z nás může být na stavbě a ten druhý může komunikovat s klienty. Řízení projektů si také rozdělujeme podle lokality nebo typologie. Navrhujeme stavby na různých místech v rámci celé republiky.
Jsou vám blízké tradiční principy a selský rozum. V jakém smyslu?
Václav Navrátil: Nehledáme ve věcech vědu. Každé zadání se snažíme vyřešit co nejlépe. A správné řešení je takové, které funguje pro klienta a jeho okolí. Není to tedy primárně o prosazování velkých vizí, idejí a vlastního ega. Naši práci stavíme na tom, aby byl spokojený především samotný klient.
Jan Sedláček: Jsme architekti, kteří stojí nohama na zemi, snažíme se navrhovat realistické stavby. Účastníme se celého procesu výstavby. Musíme být schopni si navržená řešení obhájit a umět vytvářet kompromisy, reagovat na složité procesy a pracovat s danými financemi. Zajímá nás nejen práce s hmotou a kompozicí stavby, ale také vazba na další profese. Pracujeme s celkovým životním cyklem budovy, řešíme možnosti cirkulace různých druhů odpadních vod, zvažujeme výhodnost použití systémů rekuperace atd.
Jak komunikujete s klienty? Preferujete mít spíše volnou ruku nebo přesná zadání?
Václav Navrátil: Klienti si nás vybírají na základě naší předchozí práce a vědí tak, jaké projekty máme za sebou. Každý klient je jiný. Někdo přesně ví, co chce, má svůj stavební program a chce být více zapojený a vtažený do celkového procesu návrhu a vzniku stavby. Někdo naopak má představu o tom, jaké použít materiály, které jsou mu blízké a které by naopak použít nechtěl, ale vzhledem ke svému profesnímu vytížení nám nechává prostor pro návrh. Nedá se říct, který přístup preferujeme, požadavky klientů bereme spíše jako výzvu než jako omezení.
Jan Sedláček: Komunikaci s klienty ovlivňuje také to, zda mají již s realizací staveb nějaké zkušenosti, to se týká soukromého i veřejného sektoru. Samozřejmě ideální je práce s lidmi, kteří mají již nějaké stavební akce za sebou a ví, proč je důležitá spolupráce nejen s architekty, ale s celým týmem dalších lidí, kteří za vznikem dané akce stojí.
Jaká realizace byla za dobu vašeho působení tou zlomovou?
Jan Sedláček: Momentálně je naším zlomovým projektem úspěch ve výběrovém řízení na projekt rekonstrukce stávajícího městského koupaliště v Kyjově. Z něj se má stát budoucí areál aquacentra, který obsahuje novou krytou plaveckou halu, tobogan, saunový svět se střešní terasou a nové venkovní plavecké bazény i různé vodní atrakce.
Václav Navrátil: Mezi konkurencí ve výběrovém řízení na tento krytý bazén a koupaliště jsme byli ze čtyř vyzvaných týmů věkově nejmladší. V tomto návrhu jsme zúročili práci na bazénech z předchozích ateliérů, snažili jsme se vytvořit skutečně kvalitní návrh a pracovali jsme na 150 %, abychom vytvořili to nejlepší řešení, což jak se ukázalo, porota ocenila. V současnosti je projekt ve fázi výběru dodavatele stavby a těšíme se na jeho realizaci.
Jakým projektům se nyní věnujete?
Václav Navrátil: Máme mnoho rozpracovaných a rozestavěných projektů. Některé se dokončují, některé se realizují delší dobu. Aktuálně řešíme rekonstrukci památkově chráněného statku v jižních Čechách, kde navazujeme na historii daného místa a zároveň se snažíme jej přizpůsobit modernímu životu a současným standardům bydlení. Součástí bude také výroba ciderů z jablek z okolních sadů. Dalším projektem je přestavba bývalého hotelu v centru Luhačovic na bytový dům. Jedná se o objekt z osmdesátých let, který je výraznou stavbou kontrastující se svým okolím a ležící ve svahu s výhledem na celé město.
Jan Sedláček: Podařilo se nám postupně rozšířit škálu projektů, se kterými nás různí investoři oslovují – kromě projektů bytových domů, přestaveb škol i školek, spolupracujeme na modulárních železničních zastávkách, parkovacích domech, ale také s výrobci nábytku na nové řadě designu kancelářských pracovišť.
Jakými projekty byste si přáli dále rozšířit své portfolio?
Václav Navrátil a Jan Sedláček: Rádi bychom se podíleli na dalších veřejných i soukromých zakázkách, kde můžeme ovlivnit větší celky v rámci města, vesnice nebo krajiny. Chtěli bychom mít možnost navrhovat nejen kvalitní domy, ale také vytvářet dobře fungující veřejný prostor.
Kde hledáte inspiraci?
Václav Navrátil: U některých projektů si děláme interní soutěž, kdy má každý možnost přinést svůj pohled na věc a svoji energii. To samé jsme zažili v ateliérech v zahraničí. Přestože tam člověk přijde jako poslední, má možnost prosadit svou myšlenku a zapojit se do řešení problému. Snažíme se především vycházet z kontextu místa, respektovat morfologii a pracovat s návrhem stavby z interiéru do exteriéru.
Jan Sedláček: Nemáme ambici být vždy nositeli myšlenky. Chceme být co nejlepší, a proto k práci přistupujeme tak, že se snažíme nechat vyniknout také ostatní kolegy z ateliéru. Dáváme šanci i těm pracovně nejmladším, aby ukázali, co si o daném návrhu myslí a jaká navrhují řešení. Náš ateliér tvoří momentálně tým 11 lidí, z poloviny architekti a z poloviny stavební inženýři. Snažíme se pracovat v otevřeném prostředí a do procesu zapojit všechny. To je nejlepší inspirace a takto vznikají nejlepší řešení. Co se týče kontextu, záleží, jaké stavby jsou v okolí. Inspiraci nehledáme ve formách, ale v principech řešení. Například u domu s atriem to bylo zamyšlení se nad fungováním těchto atrií a rajských dvorů v historických klášterech v různých částech světa, kam jsme se měli možnost podívat během cest do zahraničí.
Součástí stavby tohoto domu je také vinný sklípek a bazén. Co by podle vás měl mít ideální dům?
Václav Navrátil: Při návrhu přemýšlíme nad tím, jak by se v domech bydlelo. Například u investorů domu s atriem bylo zadáním postavit tradiční a zároveň moderní rodinný dům, který by se hodil do prostředí moravské vesnice. Tento dům vypadá od první prezentované skici stejně. Dům se nám povedlo dotáhnout do detailů včetně interiérů a zahrady. Stavba má pěknou figuru se sedlovou střechou a je netradiční svým skleněným atriem zapuštěným do svahu.
Jan Sedláček: Navrhli jsme dům, ve kterém bychom si dovedli představit bydlet. Při návrhu využíváme běžné stavební prvky, přemýšlíme o nich do detailu a o možnostech jejich použití. Nepřicházíme s novými systémy, naše snaha je navrhnout neobvyklé proporce nebo použít netradiční materiály, to podle nás vede k úspěšným výsledkům. Co se týče domu s atriem, zamýšleli jsme se zde nad všemi prvky. S majiteli jsme ladili vše do nejmenších detailů. Například okna, v případě tohoto domu, jsou hlavním prvkem, proto jsme se nad nimi důkladně zamýšleli. Byly použity skryté dubové rámy, aby vyniklo jen samotné sklo a tím se odlehčil celý výraz domu.
Dům s atriem
Na okraji malé moravské obce stojí rodinný dům, z něhož se otevírá pohled na Pálavu. Architekti Jan Sedláček a Václav Navrátil navrhli tento dům s atriem a sochařsky pojatým schodištěm, který vybočuje z řadové slovácké zástavby. Dům s atriem je stěžejní stavbou architektů z ateliéru SENAA, ve kterém se podařilo prolnout všechny představy o tom, jak by měl vypadat kvalitní rodinný dům.
Celková kompozice domu je symetrická. Hlavní vstup do domu je navržen ve středu dispozice. Přes zádveří se vstupuje do prostorné haly, jejíž dominantou je betonové schodiště, které propojuje přízemí a patro. Důstojnost prostoru umocňuje průhledová osa do vnitřního atria. V přízemí se nachází soukromá část domu – dětské pokoje orientované do ulice, ložnice s výstupem do atria a dále na zahradu a zázemí domu, které tvoří dvě koupelny, šatna, sauna a technická místnost.
Po schodech z haly se dostaneme do horní obytné části domu. Celý prostor je otevřený až do vrcholu střechy, bez viditelných prvků konstrukce a je členěný „boxem“ zázemí, který vyčleňuje obývací pokoj, jídelnu, kuchyni se spíží, WC a pracovní kout. Touto domnělou uzavřeností dostává prostor na velkoleposti a rafinovanosti zákoutí, vytváří zajímavé průhledy a nepřímé propojení jednotlivých prostor. Z jídelny i obývacího pokoje je přímý výstup na terasu a zahradu. V jižní části pozemku je umístěný dřevěný prosklený zahradní domek s venkovní kuchyní, jídelnou a krbem na který navazuje sklad zahradního nářadí a také vinný sklípek. Venkovní prostor je doplněný o nerezový bazén, který je situován v jihozápadní části pozemku.
SENAA
SENAA je architektonický ateliér, který založili Jan Sedláček a Václav Navrátil. Cenné pracovní zkušenosti jsme získali v ateliérech v Brně, Praze, Rotterdamu, Los Angeles, New Yorku a dále je rozvíjí. Ke každému zadání přistupují individuálně, hledají nová řešení a kladou velký důraz na proveditelnost stavby. Pracují v týmu zkušených architektů a spolupracují s řadou specializovaných firem. Zabývají se všemi oblastmi architektury od urbanismu přes novostavby, rekonstrukce až po návrhy interiérů.
Další rozhovory:
Nikdy jsem nechtěl typickou white-cubovskou instituci
Hezká fotografie funkční kancelář neudělá
Nadčasový a krásný design z Monobrandu
ODDO architects navrhují OD začátku DO konce
Naše síla je v rozmanitosti zakázek, vždy ale musí mít přidanou hodnotu