Afrika patří na mapu světové architektury

Rychlý přehled našich postřehů ze světa architektury, designu a umění

Ačkoliv tvoří Afrika 20 % pevniny Země, ve světě designu a architektury stojí pořád v pozadí dění. Minutu toho týdne proto věnujeme subsaharskému designu, moderním realizacím z JAR a přehledu 54 staveb, o jejichž existenci jste možná netušili. Za pozornost stojí ale i nový holešovický mural čistící vzduch a crowdfundingová kampaň na grafické kanastové karty.

54 staveb, které ukazují, jak moc podceňujeme africkou architekturu

Proč právě 54? Přesně tolik najdeme na africkém kontinentu zemí. Ať už vás zaujme brutalistní Hotel du Lac v Tunisku, nezvyklé sudánské pyramidy Meroe nebo třeba nadčasová budova národního shromáždění v Gambii, tento přehled vás přesvědčí, že africké architektuře je třeba věnovat pozornost.

Subsaharský design zalitý sluncem

Platforma Africa by Design spojuje a propaguje designéry ze subsaharských zemí. Její zakladatelka Chriss Amuah, která mimo jiné vede londýnské studio AMWA Designs, chce dát talentovaným regionálním designérům „respekt, který si zaslouží“. Platforma odstartovala v roce 2017 výstavou v dech beroucí betonové galerii v Akkře, kterou kurátorsky připravovala i editorka Suzanne Trocmé z Wallpaper*. Africa by Design nyní zastřešuje 34 designérů z 8 zemí. Prohlédněte si práce některých z nich.

Jihoafrické realizace od steyn studio

Londýnský ateliér steyn studio právě dokončil novou realizaci v Jihoafrické republice. Zahradní zavinutá kavárna není ale jejich první prací na africkém cípu. Jejich kaple s ondulující střechou v západním Kapsku vzbudila zájem už v roce 2017. Zasazená do vinice, sochařská podoba kaple odráží obrys okolního pohoří. Zároveň odkazuje na charakteristikou holandskou architekturu, která je v Kapsku všudypřítomná.

Zahradní kavárnu vytvořilo steyn studio ve spolupráci s krajinářskými architekty. Propojuje okolní přírodu a klidnou atmosféru kavárny a inspiruje se hlavně kulturou kmenu San, který jako první osídlil toto údolí.

Holešovice mají nový mural

Umění nezastavíš. V pražských Holešovicích je k vidění nový mural, který čistí ovzduší. Dílo od kanadského umělce s českými kořeny Davida Strauzze vyobrazuje smutnou dívku, která se strachuje o budoucnost planety. Speciální minerální barviva obsažené v barvě dokážou čistit okolní vzduch od škodlivých látek, vše funguje na principu fotokatalýzy. Mural vznikal 9 dní a je součástí kampaně „We share the same future“, kterou připravil Footshop ve spolupráci s Nike.

Podpořte kanastové karty nejen pro grafiky

Grafický designér Ondřej Musil navrhl kanastové karty s originálním CMYK designem. Karty odkazují na DTP a grafickou tvorbu a vychází v limitované edici. Na podporu projektu právě probíhá crowdfundingová kampaň. Pořiďte si CMYK Playing Cards!

MINUTY z minulých týdnů:

XII. MINUTA – 23. 4. 2021

XI. MINUTA - 16. 4. 2021

X. MINUTA – 9. 4. 2021

IX. MINUTA - 2. 4. 2021

VIII. MINUTA – 26. 3. 2021

VII. MINUTA – 19. 3. 2021

VI. MINUTA - 12. 3. 2021

V. MINUTA – 5. 3. 2021

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU