Ceny pražských bytů nespadnou

Rádi publikujeme krásné byty. Často jsou i velmi drahé, v Praze nesmyslně. Proč tomu tak je a proč se tato situace jen tak nezmění? Petr Višňovský z realitní kanceláře LEXXUS komentuje trh bytů v Praze. A bohužel neočekává pokles cen bytů… Stabilitu trhu vysvětluje pěti zásadními důvody.

1. Jarní propad cen se neuskutečnil

Obavy z důsledků pandemie na realitní trh se během jarního období nenaplnily. Předpovědi spekulantů, kteří věřili v propad cen, byly mylné. Zákazníci se tak vracejí zpátky a byty opět poptávají. Hodnota nemovitostí bude dlouhodobě velmi pravděpodobně vyšší než při jejím pořízení. Proto v případě nalezení zcela vyhovující nemovitosti, může hrát cena menší roli.

2. Poptávka je stále silná

Výstavba nových bytů je stále nedostatečná. Kvůli dlouhým, náročným a nepřehledným povolovacím procesům se v Praze staví málo bytů. Poptávka po bydlení převyšuje nabídku dostupných bytů a vede tak k postupnému růstu cen.

3. Individuální přístup developerů

Zvyšování cen je podpořeno také developery. Ti svým klientům naslouchají a pokud je to možné, snaží se jim vyjít vstříc. Během výstavby tak mohou zákazníci měnit dispozici bytů, změnit lze také nastavení smlouvy. Díky tomuto přístupu tak mohou developeři ceny zvyšovat spíše než poskytovat slevy.

4. Na kvalitním bydlení záleží více

Oproti loňskému roku jsme tento rok strávili ve svých domovech mnohem déle. Právě delší pobyt doma urychlil potřebu změny, pokud bydlení nebylo vyhovující. Za aktuální situace, kdy jsou úrokové sazby hypoték nižší než inflace, je tak vhodná doba k pořízení bydlení, které více odpovídá potřebám.

5. Bezpečná investice

Nemovitosti jsou stále jednou z hmatatelných jistot při ukládání finančních prostředků. Vyšší třída postupně sílí a své peníze si ukládá právě do nemovitostí. Jejich nákup je tak v kontextu současných nejistot a otřesů nejen v Česku, ale také ve světě, spolehlivou investicí.

Obecné trendy se nemění

Podle statistik rezidenčních projektů, jejichž prodej začal po březnu 2020 bylo prodáno nejvíce bytů v kategorii 5 – 8 milionů korun. V této kategorii bylo prodáno 297 bytů. Růst prodaných bytů byl pozorován s 252 prodanými byty také v kategorii do 5 milionů. Oproti tomu v kategorii dražších bytů od 8 milionů a výše byl v srpnu zaznamenán mírný pokles.

Co se týče dispozičního řešení bytů, od dubna 2020 roste počet investičních bytů 2+kk. S výjimkou května, kdy se počet prodaných bytů 1+kk snižoval, společně s rodinnými byty 3+kk a 4+kk prodeje těchto bytů velmi roste, ale jen velmi mírně.

Zdroj: LEXXUS, FLAT ZONE
Ilustrační foto: Rezidence Sacre Coeur, architekt: Schindler Seko Architekti

 

Luxusní bydlení na ARCHIZOOM:

Byt na Břevnově

Byt Josefov od OOOOX

Odvážně minimalistický byt od COLLARCH

Byt Waltrovka od DMAE Architects

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU