NFT na české hudební scéně

JAF 34 a Tomáš Vrana představují svůj umělecký triptych

NFT
A fragment of emptiness .01

Umělecký svět je aktuálně plný digitálních děl, tzv. non-fungible tokenů NFT. Jejich popularita roste a jejich ceny za posledních několik let vzrostly o stovky procent. Na tento vysoce spekulativní a mladý trh vstupují také čeští umělci. Hudebník a vizuální umělec JAF 34 ve spolupráci s fotografem Tomášem Vranou uvádí album Empty doprovázené NFTs, která jsou dostupná na platformě Know Origin.

Odraz prázdné společnosti

Album Empty má odrážet sílící obsahovou prázdnotu společnosti. Na šesti skladbách na pomezí post rocku, alternativního rocku, shoegaze s přesahy do ambientu s hudebníkem spolupracovali například Peter Pan Complex, Manon Meurt nebo Himalayan Dalai Lama.

Podle maskovaného umělce je NFT novým prostředím s nebývalou silou. „Neuvěřitelně mě tento svět začal fascinovat, do budoucna půjde o naprostý standard pro odkup digitálního umění, ať už se jedná o 3D rendery nebo hudbu.“ Dále JAF 34 v souvislosti s vydaným audiovizuálním dílem dodává: „Promo fotka už nemusí být jen fotografií, ale díky NFT se může stát jedinečným sběratelským kouskem.“

Fragment of emptiness

Tomáš Vrana je oceňovaný fotograf, jehož dílo v současnosti představuje také výstava Vanitas v galerii DOX. Jeho fotografie jsou zastoupeny ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea. Fotograf spolupracoval také se značkami jako jsou Adidas nebo Mercedes-Benz.

„Do světa NFT světa se mi podařilo úspěšně vstoupit prodejem mých rozpohybovaných digitálních fotek,“ říká fotograf. „Styl, kterým se JAF 34 prezentuje, je mi blízký. Mám rád masky a tajemný art. Ve své tvorbě často experimentuji a pořád hledám nové přístupy,“ dodává Vrana ke spolupráci s hudebníkem. V rámci projektu fotograf vytvořil animovaný portrét a sérii statických snímků a kompozic.

Díla Fragment of emptiness 01, 02 a 03 je možné zakoupit na:

NFT ve světě umění

Fenoménu NFT se věnuje také Daniela Kozáková ve svém seriálu Art & Investment.

Fenomén NFT art

Další ARCHIZOOM články:

Jak sbírat a nakupovat umění?

Vizuální poezie Marka Šilpocha

Architektura na plátně

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU