Klienti spoléhají na značku kvality developera

Bydlení ve viladomech Maison Ořechovka od Qarta architektura

Vizualizace: Studio Horák
Partnerský článekZavrz

Ateliér Qarta architektura stojí za návrhem luxusního bydlení na Praze 6. Městské bydlení ve viladomech Maison Ořechovka nabízí byty s dispozicemi 1+kk až 6+kk. Všechny byty mají lodžii, terasu nebo předzahrádku. Architekti na tomto projektu spolupracovali také s krajináři z Terra Florida. Spolupráce obou stran byla velmi senzitivní, díky stejnému pohledu na věc obě etapy sjednotila kultivovaná společná zeleň. Ve spolupráci s BPD Development projekt realizuje společnost Penta Real Estate.

Rozhovor s architekty z Qarty blíže přibližuje směr vývoje developerských projektů a samotný projekt Maison Ořechovka. Produktovým partnerem rozhovoru je firma ZAVRZ.

Váš projekt obsadil první příčky v soutěži Realitní projekt roku 2020. Čím jsou tyto byty výjimečné oproti ostatním?

Bezesporu je hlavní devizou lokalita, genius loci Ořechovky. Máme od kolegů z obchodu zprostředkovány i kladné reakce na tvář budov, fasády a dále na logicky řešené dispozice bytů. Maison je velmi otevřený projekt západního střihu, byť s oplocením. Celý areál je z veřejného prostoru snadno přehlédnutelný, nejedná se o do sebe uzavřený komplex. Máme radost, že jej takto vnímají i přímý sousedé, nejsme v konkurenci.

Kromě prvorepublikové Ořechovky, jaká byla vaše další inspirace?

Fasády domů se v několika kolech odlehčovaly, domy jsou dnes velmi křehké a v jisté fázi je kolegové z developmentu nazvali „lázeňský dům“. Toto vidění se nám líbilo a atmosféru se podařilo zachovat.

Jaký je aktuální standard používaný v materiálech interiérů u developerských projektů?

Jsou to velkoformátové obklady a dlažby, dřevěné podlahy, bezfalcové dveře, okna ve dřevě či hliníku. Klienti čím dál více řeší i pohodlí bydlení – systém vytápění, chlazení, inteligentní systém ovládání, zabezpečení. Standardy se v posledních letech mění poměrně dynamicky – vše je úměrné rostoucí ceně / m2.

A co se týče stavebních materiálů, lze zde pozorovat podobnou změnu či směr vývoje?

Tohle určitě klienti řeší mnohem méně než vybavení bytů, spíše se spoléhají na značku kvality developera, v našem případě Penta Real Estate a bpd development. V tomto cenovém segmentu je dnes již přímý tlak investora na kvalitu a následnou záruku samozřejmostí.

Jaká jsou očekávání klientů u takovýchto projektů?

Důraz je kladen na dobrou adresu, současně klienti očekávají pohodové bydlení – ať už formou národnostní skladby sousedů či standardy provedení, současně vnímají technické detaily typu přeslechy mezi bytovými jednotkami. Pokud není důvodem koupě spekulace, tak je pro nové obyvatele často důležitá možnost integrace, zajímá je komunitní společenství.

Na čem nyní v ateliéru Qarta pracujete?

Naše portfolio je velmi široké a intenzivní, od rekonstrukce funkcionalistické ikony Radost na Žižkově přes expresivní bytový objekt Fragment proti Invalidovně po nové náměstí Prahy 9 před O2 arénou.


Neviditelná dvířka

V interiéru koupelen Maison Ořechovka byla použita revizní dvířka od firmy ZAVRZ. Jedná se o prvek, který umožňuje schovat technické otvory, vzduchotechniku nebo měřiče. Neviditelná dvířka pod omítku a pod obklad se systémem otevírání KLIK jsou vyráběna z ocelového pozinkovaného materiálu na laserech a CNC strojích. Dvířka pod obklad mohou být také voděodolná nebo žáruvzdorná. Toto řešení umožňuje zachovat plnou funkčnost při nenarušení estetiky prostoru.

QARTA

QARTA architektura je kreativní skupina pod vedením Jiřího Řezáka, Davida Wittasska a Martiny Řezákové. Jiří s Davidem určují kreativní i funkční koncept tvorby a Martina má na starosti ekonomiku spolu s bezchybným fungováním celku. Realizace QARTA architektura jsou pro svou eleganci, estetiku a funkčnost vysoce ceněny jak investory, tak i odbornou veřejností. Mezi ně patří např. smíchovský FIVE a nové výukové centrum VŠPJ

 

Další rozhovory:

Nikdy jsem nechtěl typickou white-cubovskou instituci

Hezká fotografie funkční kancelář neudělá

Nadčasový a krásný design z Monobrandu

Bude se podoba metra soutěžit?

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU