Byt výtvarnice a architekta

Citlivá kombinace historického s experimentálním

Foto: Karolína Matušková

Kompletní rekonstrukce bytu s úzkou dispozicí nabízí vzdušné prostory a prosvětlené místnosti. Architekti z ateliéru COLLARCH přišli s neotřelými řešeními, které ze samotného bytu dělají umělecké dílo. Světlo si  hraje s motivy na skříni, které připomínají olejové skvrny, a prostupuje skrze skleněné tvárnice až do koupelny v samotném středu bytu.

 

Efekt olejové skvrny

Nuselský byt prošel kompletní rekonstrukcí, za návrhem stojí architekti COLLARCH. Místo do zádveří vstupujete přímo do vzdušného a prostorného interiéru. Příčku nahradil kuchyňský ostrůvek a charakter obývacího pokoje určuje rohová šatní skříň. Efekt olejové skvrny, docílený použitím galvanického pozinkovaného plechu, se mění v závislosti na množství světla a denní době. Současný prostor obývacího pokoje původně tvořilo zádveří, jídelna, pokoj a koupelna.

Právě v místě původní koupelny zůstalo vodovodní a odpadní potrubí a architekti se v tomto bodě rozhodli pro neobvyklé řešení. Standardně by se vytvořila vyzděná nebo sádrokartonová šachta, takové řešení ale v tomto interiéru nenajdete. Potenciálně rušivý element hlavní obytné místnosti architekti změnili v umělecké dílo: potrubí zakryli na míru vytvořenou turnýrou. Ta současně funguje i jako akustický prvek, protože vytváří bílý šum tekoucí vody závislý na vypouštění pračky či vany sousedů. Dalším výrazným akcentem interiéru je polohovatelná stropní lampa, která umožňuje měnit pozici jídelního stolu v rámci prostoru.

Siluety nahých postav

Byť se koupelna nachází uprostřed úzké dispozice interiéru, díky příčce ze skleněných tvárnic se jí dostává dostatek přirozeného denního světla . Tvárnice nejsou čiré, ale pískované – poskytují tak v koupelně dostatečné soukromí, ale přesto jsou siluety nahých postav zřetelné. Hlavní obytný prostor a koupelnu odděluje od ložnice příčka. Přímo v příčce jsou zasazeny staré dveře, podobné původním kazetovým, které se bohužel nezachovaly.

Pomyslnou bariéru mezi ložnicí a zbylým světem tvoří záclony od Studia Lappa. „Šmírovací pruh“ na záclonách ve výšce očí nabízí jedinečnou možnost sledovat okolní svět ze soukromí svého bytu.

Dřevo, dlažba, stěrka

Úložné prostory mimo výrazné šatní skříně nabízí i nadstandardně vysoké skříňky v kuchyni a vestavný sklad nad WC. Knihovna se nachází v krátké chodbičce, ze které vedou dveře do ložnice a koupelny. V ložnici zůstala původní prkenná podlaha, původní dlažba se částečně zachovala na WC, kde ji doplnila betonová stěrka. Chodba a obývací pokoj mají novou dubovou podlahu a velkoformátová dlažba v kuchyni barevně doplňuje černo-šedou linku.

Autor: COLLARCH

Lokalita: Praha 4 – Nusle

Rok dokončení: 2022

Užitná plocha: 62 m²

Další interiéry:

Jako na vietnamské ulici

Bar jako oltář

Tam, kde vzniká hudba

Kanceláře pro karlínské kravaťáky

Trojitá dávka designu

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU