Jan Tyrpekl: Minimalismus nám říká, co je důležité

Další díl podcastu MINIMALIST(K)A se navrací k podstatě života a architektury

Jan Tyrpekl. Foto: Tereza Škoulová

Jak se staví a žije podle zásad minimalismu? Architekt Jan Tyrpekl v dalším dílu podcastu MINIMALIST(K)A přichází s vlastní definicí. Minimalismus vnímá spíš skrze ideje svobody, autenticity či nepohodlí než přes estetickou umírněnost. Proslavil se svými drobnými stavbami, jako je útulna na řopíku nebo novější Tree House. Právě ty se staly manifesty jeho přímého přístupu k architektuře.

Síla jednoduchosti

„Termín minimalismus mi přijde trochu zprofanovaný. Takzvané minimalistické objekty bývají ve skutečnosti náročné na materiály i technologie, a to nemám moc rád. Sám se spíš snažím přemýšlet, co je zásadní nebo důležité. A to platí v životě i v architektuře,“ přibližuje svůj přístup.

Nejen ve vlastních experimentálních realizacích usiluje o jednoduchost a přímá řešení: „Zadání od klientů se snažím osekat, aby opravdu zbylo jen to, co je potřeba. To důležité. Při rekonstrukci třeba počítám s materiálem, který už v místě je,“ vysvětluje.

Nepohodlí otevírá oči

Skromnost vyznává i ve vlastním životě: s rodinou obývá byt pod 40 m², venkovský ateliér si se ženou zařídili ze zbytkového materiálu a v až sakrálně působícím prostoru udržuje přísný řád. „Zásadní je nemít mnoho věcí,“ směje se. „V našem malém bytě je stejně nemáme kam dát, tak se ani nemusíme učit o tom přemýšlet.“

Jan Tyrpekl věří, že takové čisté, pravdivé prostředí člověka kultivuje. Stejně jako pobyt v prostředí, které je záměrně nepohodlné: „Stavíme si kolem sebe tak dokonalé bubliny, že žijeme ve víceméně sterilním prostředí. Potíž je, že už si to ani neuvědomujeme – k tomu je zapotřebí syrový zážitek nepohodlí.

Ten uživatelům svých útulen dopřává. Věří, že architektura může lidem otevřít oči a něco je třeba naučit. „Zkrátka pokud člověk nejede v zajetých kolejích, nepotřebuje mít samostatnou pracovnu, ložnici a tak dále, může obytné funkce různě mixovat. Tím ušetří spoustu prostoru a tím pádem i peněz.

Zajímá vás téma minimalistického bydlení? Chcete být první, komu pošleme informace o knize TINY HOUSE? Nechte nám svůj e-mail a jakmile knížka vyjde, dáme vám vědět.

Poslechněte si také:

hideandseek: Samota v tiny houses je větší téma než ekologie

Malé a udržitelné domky:

Soběstačný domek Blokki mini

Malý a šetrný DONE

Netradiční svět Kebinu

Architektura jako poslání

Částečnou energetickou soběstačnost si nyní přeje téměř každý

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU