Zdena Zlatová stojí za projektem Blokki, což jsou domky vyráběné z vyřazených lodních kontejnerů. Má za sebou šest let existence ateliéru, během nichž poznala a vyslechla desítky příběhů. Její přístup k podnikání je příjemně osobní, což na vlastní kůži pozná každý, kdo se rozhodne vzorový domek Blokki vyzkoušet. Čemu věří a jaká je její vlastní zkušenost?
Není nutné zůstat navždy
Jednoznačnou výhodou domků Blokki je jednak jejich variabilita (existuje čtrnáct modelů různých velikostí i dispozic), jednak citlivé zpracování interiéru. Na tom se kromě Zdeny podílí také její dcera, grafička Karolína Stryková.
Další předností je fakt, že Blokki se dá převážet: „Dům nutně nemusí zůstat stát na pozemku, kde se poprvé ocitne. Není tedy třeba zakotvit na jednom místě, což vnímám jako výhodu pro mladé lidi, kteří si třeba nejsou jistí lokalitou,“ popisuje Zdena Zlatová.
Výběr pozemku je pro život v malém domku zásadní; okolní krajina tvoří výraznou kvalitu bydlení. „Našim klientům radím, aby na zvoleném pozemku napřed strávili nějaký čas. Pokud to jde a počasí to dovolí, ať si vezmou stan, přespí tam, pozorují okolí, kam svítí slunce ráno a kam večer – a teprve podle toho se rozhodnou. A potom je hrozně důležité přistupovat k životu tak, že nikdy a nic není ideální,“ směje se.
Navzdory škále lidských příběhů, se kterými se během podnikání setkala, si uvědomuje styčné body svých klientů: „Všechny naše klienty spojuje, že nejsou konzervativní, ale naopak otevření novému alternativnímu řešení. Tvoří je dvě hlavní skupiny: mladí lidé, kteří řeší svoje bydlení a pak lidé, kteří se ocitli ve druhé etapě života a chtějí se zabydlet v něčem menším,“ shrnuje.
Co je skutečně potřeba?
Zdena Zlatová strávila dva roky v dvoumodulovém domku Blokki. Co jí tato zkušenost dala? „Zjistila jsem, že možná osmdesát procent mých věcí, které jsem v domku neměla, zkrátka nepotřebuju. To byla velmi významná lekce. Od té doby se zamýšlím nad každým kouskem nádobí nebo oblečení: říkám si, jestli to opravdu nutně potřebuju.“
A ještě jednu zkušenost si s sebou nese: „Mám radost, že je za námi vidět fyzická práce. Máme za sebou asi sedmdesát budov, kde se dá žít, bydlet, odpočívat. Věřím, že tím někomu pomáháme, že to lidi zajímá. A mám radost, že naše domky vyvolávají emoce.“
Zajímá vás téma minimalistického bydlení? Chcete být první, komu pošleme informace o knize TINY HOUSE? Nechte nám svůj e-mail a jakmile knížka vyjde, dáme vám vědět.
Poslechněte si také:
Více čtení o skromnosti:
Měli bychom se zamyslet, kolik prostoru potřebujeme