Jak kultivovat město?

Veronika Rút Fullerová přichází s návodem pro dvě stě měst

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska zadalo loni Veronice Rút Fullerové právní analýzu možností regulace vizuálního smogu ve městě. „Dala jsem dohromady tým profesionálů a obohatila přehled právních kroků o kultivační a komunikační kroky. Na základě zkušeností z mojí praxe v různých městech po republice jsem celou věc pojala jako návod na vytvoření strategie kultivace,“ říká Veronika.

Vznikl přehledný návod na vytvoření plánu kultivace města pro jedno volební období. Přes sto stran informačně nabité příručky pro každého schopného starostu, který chce zlepšit život lidí ve svém městě. Ve Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska je dvě stě měst, která mají nějakou formu památkové péče části města. Jde o nezávislé sdružení; města si sama odhlasovala, že o příručku mají zájem.

Úskalí pravidel kultivace

Vizuálnímu smogu a kultivaci města se věnuji od roku 2015. Na jednu stranu vidím zájem téma kultivace řešit, řada měst okopírovala náš brněnský Manuál dobré praxe, vznikají různé dotační programy a legislativní regulace. Na druhou stranu je hrozný chaos v tom, co se skutečně dá a nedá vymáhat a jak to celé pojmout. Často se na radnici najde osamocený nadšenec pro kultivaci, který ale neví a není si jistý, jak přesně procesy fungují. Než se rozkouká, je konec volebního období. Nebo radnice začne příliš radikálními kroky a celý projekt kultivace tím vlastně potopí. Města udělala řadu chyb a ani úspěchy není snadné dohledat,“ pokračuje Veronika.

K práci Veronika přizvala Kristýnu Drápalovou, která poslední čtyři roky koordinovala boj proti vizuálnímu smogu v Praze. A propojila se s právničkou Annou Marií Valenovou, která téma zpracovávala jako svou diplomku. Tak vznikl první přehled české legislativy kolem reklam, který je prověřený praxí a převyprávěný lidskou řečí. Najdete tam jen ty nejdůležitější, konkrétní a praktické kroky. Jak nastavit pravidla a jak je aplikovat v terénu. Kuchařka obsahuje spoustu informací, které nejde jen tak někde vygooglit.

Nekalá reklama

Sestavit návodnou publikaci bylo velmi náročné: autorky často řešily, že se legislativa neshoduje s praxí a vymáhání buď nešlape nebo pokuty ve skutečnosti fungují jinak, než je zamýšleno. Zásadní roli hrála Kristýna Drápalová, která bojovala s velkým odporem a nekalými praktikami podnikatelů a teď to celé zkoumá z politické pozice. „Často jsme se neshodly, komentářů byly stovky a celé věci to velice prospělo. Jsem přesvědčená, že jinak se kvalita prostě nerodí,“ říká Veronika.

Práci s outdoorovou reklamou pojala jako nastavení pravidel, včetně nastavení nové koncepce a dozoru v terénu. Každý typ nosiče reklamy je tam řešen zvlášť tak, aby šlo vybrat ty nejpalčivější problémy konkrétního města a efektivně je řešit.

Kultivační kroky

Legislativa ale není tou největší potíží, na kterou města naráží. Proto v kuchařce najdete i kultivační kroky: komplexní plán na čtyři roky volebního období každého starosty. Kultivační kroky jsou většinou bez konfliktů se soukromníky, můžou mít velmi pozitivní vyznění, a projekt tím pádem nebude jen o suchém nastavování pravidel.

Kultivační kroky pro autorku byly z části dobře známé, někde vycházela z vlastních inovačních projektů, které ve městě dělala (např. klasifikace orientačního systému ve městě a kultivace prostor radnice). „Jindy šlo o neprobádané věci, kde jsem si musela hodně doplnit vzdělání. Velmi mi pomohl urbanista Peter Bednár, který mi poskytl skvělé konzultace, nasměroval mě na odborníky a doporučil související literaturu. Nechtěla jsem sáhodlouhé teoretické povídání, ale jasné, praktické kroky, kterým porozumí každý.“

Kromě Petera Bednára se na Kuchařce podíleli další špičkoví specialisté ve svých oborech – architekti, pracovníci kanceláří městského architekta, inženýři, krajináři, praktici. Veronika přiznává, že nejnáročnější kapitola se týká zeleně, respektive modrozelené infrastruktury. „Nebyla jsem si jistá, jestli to vůbec jde vymyslet, ale ptala jsem se dokola na konkrétní prostup, až bylo najednou hotovo. Velký dík tedy patří trpělivosti a dobrovolnické práci všech konzultantů,“ říká Veronika.

Nemůžeme se spolehnout na to, že odstraníme billboardy a město bude kultivované. Je potřeba zabývat se mobiliářem, urbanistickým detailem, zelení i světelným znečištěním obecně. Klíčový je v tomto návrh nové pozice správce urbanistického detailu, který řeší to, co většina úřadů nezvládá – hlídat, jak se nová nařízení nebo koncepce skutečně aplikují v terénu. A to od billboardu po lavičku.

Jednotlivé postupy autoři stavěli na reálné praxi z terénu, dohromady na desítkách let zkušeností. A inspirovali se řadou jiných, velmi kvalitních publikací (všechny zdroje uvádějí na konci příručky). Na závěr větu po větě každou formulaci zpochybnila Kateřina Přidalová v rámci redakční úpravy, čímž výrazně pomohla vykřesat z textu maximum.

Řada témat se do této základní příručky nevešla, proto je možné, že v budoucnu dojde k rozpracování. Klíčové je, že je Kuchařka vydaná jako e-kniha a studenti ji můžou citovat a brát jako oporu při studiu a posunu jednotlivých témat.

Komunikace a argumentace

V závěru příručky jsou komunikační kroky, velmi stručné, ale extrémně důležité. Jak autorka dobře ví, bez živé komunikace s občany totiž nebude mít projekt kultivace adekvátní odezvu a tím ani podporu a kontinuitu. Na popud starostů během konzultací jsou doplněné i argumentační podklady. Proč je kultivace potřeba a jak vystavět oporu pro obhajobu v politických kruzích i u veřejnosti.

„Žádná kuchařka ani manuál nejsou dokonalé a všechno záleží na lidech. Přesto si myslím, že je důležité mít kvalitní a dostupné základy, na kterých se dá stavět a posouvat celé téma dál,“ říká autorka na závěr.

Kuchařka kultivace pro 200 měst

Autorka: Veronika Rút Fullerová

Spoluautoři: Kristýna Drápalová, Peter Bednár, Anna Marie Valenová

Ilustrace: Linh Dao Thi Thuy

Konzultace: CHYBIK+KRISTOF, KOGAA, Zuzana Koňasová (KAM Liberec), Jan Kadlas a Kristina Ullmannová Ph.D. (IPR Praha), Roman Žitňanský (MIB Bratislava), Radim Václavíček, Květoslav Syrový, Milan Quang Nguyen, Tectonic kolektiv, Lucie Radilová, Zdeněk Sendler, Helena Továrková, Vilém Jurek, Gabriela Stögerová, Oliver Pospíšil, František Kubeš, Jan Fuller

Další články:

Radnice musí myslet mimo zavedená schémata

Jak se daří umění ve veřejném prostoru?

Brno se bude za deset let rozvíjet ve velkém tempu

Architour Praha

Sdílet

Související články