Ema Traplová a Andrea Kroupová

V malém bytě se dá vymyslet spousta věcí

Ema Traplová a Andrea Kroupová se znají už ze základní školy. Patří k mladé generaci interiérových designérek, které ve svých realizacích reflektují aktuální společenské trendy, jako je zmenšování městských bytů nebo určitá šetrnost v podobě kombinací nízkonákladových s luxusními prvky. Ačkoli každá má vlastní studio, občas se spolu setkají na společném projektu. Co definuje jejich rukopis?

Zářivé barvy

Autorky: Ema Traplová a Andrea Kroupová

Podlahová plocha: 30 m²

Rok dokončení: 2020

Pink & blue apartment v Karlíně je malometrážní byt určený pro krátkodobé ubytování. Zadáním bylo vytvořit interiér, který ubytovaným uvízne v hlavě jako příjemná vzpomínka na Prahu. Důležitý byl první moment, tedy dostatečně chytlavý design, aby vzbudil v návštěvníkovi touhu.

„Zvolenou kombinaci barev bych si netroufla použít, kdyby šlo o byt pro život. O to větší byla zábava a experiment poté, co investor řekl: pojďme to zkusit. Nakonec jsme byly samy překvapené, jak spolu tak výrazné tóny mohou fungovat,“ popisuje Kroupová společnou realizaci.

 

Byt má rozlohu okolo 35 m² včetně vstupní předsíně a koupelny. Designérky ho získaly ve fázi hotové dispozice, nedostaly tedy možnost zasahovat do koupelny. „Jediný úložný prostor byly dva tři věšáky na kabát v předsíni a odkládací stoleček na misku s klíči,“ popisuje Ema Traplová situaci.

Investor nechal designérkám v navrhování volnou ruku, mimo jiné proto, že za sebou měli několik společných realizací. „Viděl prvotní skicu a řekl ok, protože nám důvěřoval. Ideální klient,“ směje se Andrea a Ema dodává: „U někoho je lepší mít dané mantinely, u jiného naopak úplně volnou ruku. Mám ráda kompromis založený na tom, že klient si mě objednává, protože zná mou práci – a pak to nechá na mně.“

Prostorová kouzla

Autorky: Ema Traplová a Andrea Kroupová

Podlahová plocha: 40 m²

Rok dokončení: 2020

„Na malých prostorách mě baví, že se v nich dá vymyslet spousta různých věcí,“ komentuje Ema Traplová další realizaci, kde si designérky pohrály s dispozicí. „Nemyslím si, že by platilo rovnítko mezi velikostí a kvalitou. U všech bytů záleží na tom, co klient potřebuje, co se dá upozadit a co naopak vypíchnout.“

V karlínském bytě proto vsadily kuchyňskou linku s jídelním stolem do chodby a vyzdvihly naopak ústřední obytný prostor. Výrazným prvkem se stalo tabulkové zrcadlo, které místnost opticky zvětšuje a dodává jí svěží industriální vzhled. Díky tomu si také mohly dovolit olivově zelenou stěnu, aniž by prostor působil stísněně.

„Máme za sebou studium designu, ne architektury. Možná i proto máme oproti architektům trochu volnější ruce: beru to tak, že najít lze jakýkoli kompromis a řešení,“ přidává poznámku Traplová.

Eklektický koktejl

Autorka: Ema Traplová

Podlahová plocha: 69 m²

Rok dokončení: 2022

„Malé byty jsou tématem poslední doby. Naše generace kvůli bytové krizi nedosáhne na vlastní bydlení typu velkých rodinných domů; život ve městě se jeví jako udržitelnější cesta. A čím menší prostor, tím větší výzva,“ usmívá se Ema Traplová při představení vlastní realizace, interiéru Pod Klaudiánkou.

Do centra bytu umístila dubový stůl a repasované židle Cesca. Její eklektický styl báječně doplnily rodinné poklady: lustr a vitrína s porcelánem. Stejný přístup se propsal i do ložnice, která poskytuje dostatek místa k odpočinku.

Ema Traplová i zde zkombinovala historicky cenné prvky s novými kusy nábytku. Kromě toho si pohrála s detaily: „Na police v ložnici jsme použili dubové fošny s živou hranou, což znamená, že každá fošna má jiný tvar. Organické hrany celý prostor knihovny změkčují a dodávají prostoru přírodní nádech,“ vysvětluje designérka.

Kromě toho sem v odkazu na kuchyňské židle zakomponovala ratanový výplet – tentokrát na novém kusu nábytku od českého designérského dua BUDU. Vytvořila tak nenásilný odkaz na historickou tradici, kterou představují právě vintage židle.

Promyšlená dispozice

Autorka: Andrea Kroupová

Podlahová plocha: 55 m²

Rok dokončení: 2017

Andrea Kroupová považuje zejména u malých bytů za zásadní změnu dispozic. U kompletní rekonstrukce bytu v domě z padesátých let použila prosklené příčky; průhledy napříč místnostmi celý byt prosvětlily. Hlavní obytnou část maximálně otevřela, chodby a ložnici naopak osekala na minimum.

Všímá si, že také do jejího navrhování se propisují společenské trendy: „Žijeme v době, kdy se zbavujeme věcí: byty pro třicátníky nepotřebují úložné prostory. Upomínkové předměty ani knihovny přes celou zeď se dnes nenosí.“

Zato začíná být zvykem pořizovat si vybavení na míru. Obzvlášť u malých prostor je takové řešení potřeba. Také většina vybavení tohoto bytu vznikla na míru: věšáky, šatna, kuchyně i skříňky. Lůžko v ložnici visí mezi třemi stěnami a navazuje na otevřenou průchozí šatnu.

Další specifikem v práci obou designérek jsou zdánlivě nesourodé kombinace: luxusnějších prvků s basic vybavením nebo starých s novými. „Razíme přístup, že je lepší investovat do jednoho kusu nábytku, třeba drahého stolu, co vydrží a dá se stěhovat do dalších bytů, a zbytek se poskládá z konfekce. Nejsou nám blízké super fancy interiéry na míru, nemají potřebnou lehkost a nevidíme v nich smysl,“ uzavírá Kroupová.

Minuty z minulých týdnů:

Stempel & Tesař

Atelier SAD

Artikul

UYO

Malfinio

Projectstudio8

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU