Vinohradský příběh

Ateliér arkhe spojuje architektonické a realizační studio v jednom

Nová realizace ateliéru arkhe ukazuje, co dokáže chytrá změna dispozic a pečlivá selekce materiálů. Na začátku byly čtyři obdobně velké místnosti. Dnes si tříčlenná rodina užívá vzdušné a světlem prostoupené 3+kk s velkorysým obývacím pokojem. Takhle vypadá domov, který vzdává hold vysokým stropům vinohradských bytů i nadčasovým materiálům.

Moderní zásahy jsme přiznali a kombinovali je s původními prvky a odkazem vinohradských bytů,“ začíná vyprávět Ján Antal, architekt a spoluzakladatel studií arkhe a Perspektiv. Celý interiér vznikal na míru a bez kompromisů, arkhe totiž spojuje architektonické a realizační studio v jednom. Pracovalo se rovněž s kvalitními materiály – od masivního dřeva na podlahách přes důsledně vybrané skladby dýhy až po kámen. Studio si při navrhování zakládá na tom, aby prostor dobře vypadal a výborně sloužil i za desítky let. A aby se spíš opravovalo, než vyhazovalo.

Síla tkví v detailu

Na propracované detaily si arkhe potrpí v každé realizaci. Ve vinohradském bytě jich objevíte hned několik. Například deska kuchyňského ostrůvku je složena z ustoupených vrstev kamene, čímž dodává na monumentálnosti solitéru. Kámen se arkhe snaží zapojit do většiny svých projektů. „Slouží jako šperk. V kuchyni se podobná investice určitě vyplatí. Nejenže tak dostane punc luxusu a nadčasovosti, ale kámen je navíc trvanlivý materiál,“ říká Antal. V tomto případě designéři volili šedý křemen, který tvoří pěkný vzor a zároveň má nejlepší funkční vlastnosti pro použití v kuchyni.

Architekti dbali na to, aby co nejvíce rušivých prvků bylo skryto. Spotřebiče šikovně ukryli v rámci kuchyňského ostrůvku a vestavěného nábytku. Neviditelné je i topení, schované za světle šedým ratanovým výpletem, na který navazuje design židlí u jídelního stolu. Jedná se o dílo švýcarského architekta Pierra Jeannereta z 50. let, jehož design vznikl pro vládní komplex Chandigarh v Indii. Tato židle v současnosti zažívá renesanci a jen pár jejích exemplářů pochází z původní indické dílny, kde se dodnes ručně vyrábí.

V kontrastu se sofistikovanými detaily je obnažena původní cihlová stěna v obývacím pokoji. Ta prošla pečlivým kartáčováním a ošetřením tak, aby struktura působila hrubým i čistým dojmem zároveň. Interiér oživují výrazné solitéry v podobě křišťálových svítidel Bomma Orbital nad jídelním stolem nebo ručně foukané skleněné stolky Soda od italské značky Miniforms v obývací části. Moderní reinterpretaci tradičních technik dotváří ručně vázaný koberec od značky Gun Rug. Další značky má arkhe v plánu představit příští rok ve svém novém showroomu.

Oblé rohy nejsou oxymoron

Architekti místo ostrých rohů pracovali se zaoblenými tvary. „Prostor tak lépe plyne, vizuálně i fyzicky. Oblé tvary jsou šikovnější a v mnoha případech i esteticky vhodnější,“ vysvětluje architekt Ján Antal. Příkladem je nová dřevěná vestavba, která vznikla díky celkové úpravě dispozice. Ukrývá se v ní velkorysá koupelna, úložné prostory a šatník. Vertikální lamely jsou přesně propočítané a profrézované tak, aby vycházely na celou délku a na první pohled vytvářely jednotlivou plochu.

V návaznosti na budovu, ve které se byt nachází, chtěli architekti zachovat historizující prvky. Repasí proto prošla okna i dveře. V koupelně zase designéři pracovali s terrazzem, které k činžovním domům neodmyslitelně patří.

Z chodby se vstupuje i na druhou toaletu a také do dvou pokojů, ložnice a dětského pokoje. Ložnici architekti zahalili do tmavších a tlumenějších barev, aby podtrhli útulnou a klidnou atmosféru. Zároveň v ní pracovali s profilovaným sklem. „Propouští světlo, působí elegantně, podporuje intimitu a dělí místnost na spací a šatní část,“ vysvětlují.

Interiér na dlouhá léta

Arkhe navrhuje nadčasové byty, ve kterých se dobře žije, což je příklad i tohoto vinohradského. „Vyhýbáme se trendům. Máme rádi, když je prostor plný přírodních materiálů, které chytají krásnou patinu, obstojí při každodenním provozu a budou vám dělat radost ještě dlouhá léta. Než je zase přebrousíte, namoříte nebo přetřete,“ uzavírá architekt Ján Antal.

Vinohradský byt

Autorský tým: Ing. arch. Ján Antal

Spoluautor: Ing. arch. Jakub Budaj

Lokalita: Praha

Projekt: 2022

Plocha: 105 m²

Foto: Tomáš Slavík

O studiu arkhe

Arkhe vzniklo jako samostatná divize studia Perspektiv a zaměřuje se na rezidenční projekty pro koncové klienty. Studio Perspektiv zažívá expanzi na poli veřejného prostoru a developerských projektů, jejich soukromou rezidenční část proto chtělo zastřešit pod novou značkou – arkhe. Arkhe reprezentuje architektonické a realizační studio v jednom.

Prostřednictvím služby Design&Build zařídí vše od studie interiéru až po předání hotového projektu. Jejich filozofie se opírá o individuální přístup ke každému návrhu a naslouchání potřeb klientů. Podle profilu zadání pak skládají tým na míru zadavateli i samotnému projektu.

Architekti věří, že zážitek ze stavby má být pro investora příjemný a bezstarostný. Díky velkému penzu dokončených projektů mají osvědčenou dodavatelskou strukturu a klientovi jsou schopni doručit i komplikované zakázky. „Využíváme znalosti a know-how z velkých zakázek. Na klientovi už nechceme experimentovat,“ dodává spoluzakladatel Ján Antal.

Kromě realizací chtějí přinášet i kurátorský pohled na své oblíbené produkty a značky a prostřednictvím článků na blogu obohacovat veřejnost. „Chtěli bychom tímto způsobem komunikovat naši přidanou hodnotu nejen přímým klientům, ale i fanouškům designu celkově,“ popisují zakladatelé Ján Antal, Martin Stára a Martin Pavlíček.

Arkhe také zastupuje nábytkářské značky, které ve svých realizacích dlouhodobě používá: italské brandy Kristalia či Miniforms a také skandinávské &Tradition, Hem nebo Vitra. Do budoucna to nejlepší z nich plánují představit i ve vlastním showroomu.

 

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU