Místo, ve kterém žijeme ovlivňuje to, jak se cítíme. Jinak tomu není ani při chataření. Jeho předvojem byly první trampské osady, které vznikaly v období založení Československa. Největší boom nastal po druhé světové válce, v 60. a 70. letech. Toto období se silně zakořenilo do našich DNA a dnes je chataření neodmyslitelnou součástí kultury obou zemí.
Stalo se jakýmsi statusem. Vypovídá o lidech, kteří ho praktikují pravidelně, poukazuje na jejich spojení s přírodou, na radost z jednoduššího způsobu života. Často s ním přichází i změna stavu mysli. Z rychlého městského života se mění do pomalejšího a hlubšího bytí v přírodě. Dnes se z dostupné komodity díky drahým pozemkům a materiálům stává chataření méně dostupným, musí tomu tak ale být? Nejen na tyto otázky odpovídala firma What a Hut. Přečtěte si i článek, kde společně s Adélou Bačovou boříme mýty o saunování.
„Typizovanou chatu, kterou mají moji rodiče na Donovalech, má můj velmi dobrý kamarád nedaleko Zlína, na Rusavě. Chata je jen o jeden metr širší, jinak je její dispozice naprosto totožná s místem, kde jsem vyrůstala. Díky tomu, že byl objekt typizován, se stal dostupnější a mohli si ho dovolit i střední vrstvy,“ říká Lenka Sršňová z What a Hut.
V poslední době vzniklo množství projektů s malými tiny houses a chatami. Jak vaši zákazníci vnímají tento trend a jak je to s vašimi typizovanými objekty?
Existují dva tábory lidí. Prvním typizovaný objekt vůbec nevadí, naopak vnímají jeho výhody, nižší cenu a rychlost výstavby. Druhá strana chce mít něco, co nebude mít nikdo jiný. To s sebou přináší větší náklady na zpracování architektonické studie a projektové dokumentace a zároveň trvá celý proces déle.
Znamená to, že preferujete spíše výstavbu typizovaných objektů?
Ani jedna cesta není špatná, každý se vydá směrem, který je mu sympatičtější. My zatím vnímáme, že je velký zájem o projekty na míru, naši investoři přicházejí se specifickými požadavky. Vizí je, postupem času nabízet tu správnou škálu typizovaných objektů, ze které si vybere téměř každý. Nikdy to určitě nebudou úplně všichni, ale díky tomu bude moci být moderní chataření dostupnější.
Kromě vize vytvoření větší škály typizovaných objektů jsme se společně bavili o komunitních chatách. Zkusíte nám to přiblížit?
V dnešní době jsou komunity důležitou součástí našich životů. Češi i Slováci jsou stále docela individualisti, postupnou změnu však pozorujeme při komunitním bydlení. Vznikají projekty, které demonstrují, že se bydlení ve skupině vyplatí, nejen z finančního hlediska, ale i sociálního. V poslední době přemýšlíme, jak by mohly fungovat komunitní chaty. Pokud by se na chatu složila skupina kamarádů, tak by byla prvotní investice přijatelná. A zároveň tak vznikne místo, které mohou využívat společně nebo samostatně. Dnes se dostáváme do momentu, kdy mnoho z nás, mladých lidí, nemá možnost něco vlastnit – zrovna toto může být cesta.
A zároveň by mohly tyto komunitní chaty stále sloužit i k pronájmu. Takže by se investice časem majitelům vrátila…
Přesně tak. Poslední dva roky nám ukázaly, že dokážeme strávit dovolenou i v Česku. Dříve si to mnozí z nás neuměli představit, vnímali dovolenou jen jako únik do zahraničí, až potom mohl přijít zaručený odpočinek. Dovolená je stejně jako chataření určitý stav mysli. Když se přepneme do tohoto moodu, je úplně jedno, jestli jsme v Orlických horách nebo na Istrii.
Čím jsou typické vaše chaty? Máte směr, kterým se chcete odlišit od dalších projektů, kterých je nyní v Česku docela dost? To jsme vlastně s redakcí ARCHIZOOM demonstrovali i v knize Tiny Houses, v jejímž výběru se nachází taky vaše Hutka.
Projektů je na dnešní scéně opravdu hodně. My navrhujeme objekty více tradičního charakteru – chaty v pravém slova smyslu – není to malometrážní bydlení. Některé jsou menší, jiné větší, vždy chceme, aby se v nich budoucí majitelé cítili komfortně. To se u některých návrhů tiny houses z našeho pohledu úplně nedá říct. Často je to velký extrém, kdy na malém prostoru naleznete úplně všechno. Také se více než jiné projekty inspirujeme českým prostředím a typickým tvaroslovím. Pokud nejsou jiné požadavky od investora, tak přirozeně navrhujeme objekty co nejčistší, aby obsahovaly jen nezbytné věci. Díky tomu má člověk prostor k přemýšlení a není zahlcen svým okolím.
Je pravda, že česká legislativa je například v oblastech CHKO, kterých máme docela dost, přísná. Setkáváte se s tím ve vašich projektech?
Ano, velmi často. Kromě legislativy do toho také vstupují lidé, kteří o schválení staveb rozhodují. Někdy jsou podmínky velmi náročné, často mohou být pro investory odrazující, ale od toho jsme tady my, proces se snažíme klientům co nejvíce usnadnit. Vždy se najde cesta, na jejímž konci mohou být spokojeny obě strany. Koneckonců jde o to, aby měl uživatel chaty místo pro odpočinek a cítil se v jejím prostředí dobře.