Za ostře hlídanými vraty

Nejbezpečnější depozitář umění najdete kousek od Prahy

Pravděpodobně se jedná o nejbezpečnější místo v zemi. Pro současné umění, design a starožitnosti, nejenom české, je to bezpochyby pravda. Dvojice René Rohan a Jan Černý vybudovala depozitář v Měšicích u Prahy jako součást svého logistického byznysu. Ten je domovem pro tisíce cenných uměleckých děl. Depozitář navrhl architektonický ateliér Labor13.

Od dopravy k depozitáři

Galeristé, kteří mají bohaté zkušenosti v oblasti umění, si dali za cíl nabídnout klientům plnou službu. Od bezpečného skladování uměleckých děl až po jejich přepravu na výstavy a aukce. Prostory, které navrhl architektonický ateliér Labor13, jsou součástí skupiny investorů Ladislava Ornsta a Petra Matušky.
Na stavbě depozitáře ARTEX se podílely tři různé společnosti, aby nikdo neměl úplný přehled o všech bezpečnostních opatřeních, která chrání umělecká díla.

René Rohan, jeden ze zakladatelů depozitáře a jeden z mála lidí s přístupem do budovy říká: „Nevím všechno do posledního detailu. Jen jaderné elektrárny a citlivé státní instituce jsou lépe zabezpečeny.“

Kousek od Prahy

ARTEX areál se nachází v blízkosti Prahy, v Měšicích, a je dobře dostupný městskou dopravou. Má napojení na dálniční síť a umožňuje vjezd nákladních vozů libovolné hmotnosti bez omezení. V areálu se nacházejí železniční koleje pro vlakovou dopravu kontejnerů a dostatečné parkovací a manévrovací plochy pro nákladní vozy. Depozitární haly mají celkovou plochu 5 000 m2, kterou lze případně rozšířit až na 27 000 m2. Budovy depozitářů jsou samostatné, zděné a bez oken.

Mezi klienty ARTEXu patří instituce jako je Národní knihovna, Galerie hlavního města Prahy, Parlamentní knihovna, stejně jako mnoho soukromých galerií a sběratelů umění. Byla zde například uložena i slavná Muchova Slovanská epopej.

ARTEX komplex funguje jako centrum, které poskytuje špičkové služby na nejvyšší úrovni. Kromě bezpečného skladování uměleckých exponátů v ideálních podmínkách nabízí klientům také balení, pojištění, vyřízení celních formalit, transport uměleckých děl, evidenční systémy depozitáře, zajištění restaurátorských prací, fotografickou dokumentaci a katalogizaci děl, pronájem prezentačního showroomu a další služby, vše na jednom místě. Společnost ARTEX díky členství v profesním sdružení světových dopravců umění ICEFAT získala certifikát nejvyšší kvality poskytovaných služeb.

Související články

Přečtěte si o ateliéru, který stojí za návrhem depozitáře

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU