Přinášíme rozhovor s mladou českou firmou What a Hut, která se věnuje navrhování a realizaci malých rekreačních objektů. Jejich nejnovějším produktem je malá Budka, která nese různé způsoby využití. Sauna, sklad, zahradní domek, kancelář, dětská skrýš, místo pro meditaci, to vše nabízí. Druhů použití však můžete najít mnohem víc. Patříte mezi ty, kteří saunu využívají jen v zimě? A věděli jste, že nemusíte být limitování ročním obdobím?
Pilotní Budku postavili tvůrci z Moravy nedaleko Zlína a Luhačovic. Neobvyklým domovem pro saunu na dřevo se stal trnkový sad, který se rozprostírá v kopcích Bílých Karpat. „Toto místo je v obklopení lesa a louky. Nabízí krásné výhledy na kopce a zároveň je poblíž vesnice, díky čemuž má návštěvník pocit bezpečí. Budku jsme se rozhodli postavit v provedení sauny, aby si ji mohli naši klienti vyzkoušet. My v ní trávíme čas i v letním období. Jednak vnímáme saunování jako celoroční záležitost, zároveň se tam setkáváme s přáteli, diskutujeme o různých tématech nebo opékáme špekáčky,“ uvádí Adéla Bačová, autorka návrhu Budky.
Sauna nejen v zimě
V Česku často považujeme saunování za sezónní záležitost. What a Hut chce, aby časem naše kultura pochopila, že příznivé účinky saunování můžeme zužitkovat v každém ročním období. „Zájemce o tento produkt zveme do sauny i nyní v létě. Většina se přijde podívat na jeho provedení, málokdo si ale chce saunu vyzkoušet. Naše kultura ještě není zvyklá na letní saunování, dokud se to nezmění, mohou prostor její budoucí majitelé využívat v teplých měsících jiným způsobem,“ doplňuje Bačová. Kouzlo saunování v letním období podtrhují další aktivity, které v minusových teplotách návštěvník sauny nezažije.
„Saunování v zimě milujeme. Tím, že se sauna nachází uprostřed přírody, se velmi dobře prolíná celý cyklus od času stráveného v sauně až po pořádné ochlazení v ledové vodě či ve sněhu. Já osobně však preferuji saunování na jaře a na podzim. Proces je pomalejší, většinou propojený s vychutnáním jídla udělaného na ohni či se čtením knihy,“ hodnotí Adéla Bačová. Takové místo v přírodě, na zahradě u domu nebo chaty, vnímají jako malý úkryt, který lze využívat celoročně. Nyní například plánují s kamarády přespání u Budky a pozorování hvězd v období padání perseid.
Exteriérová kancelář
Autoři Budky také poukazují na to, že se objekt využívaný převážně v zimním období může v létě změnit na exteriérovou kancelář nebo dětskou skrýš, kterou jsme měli všichni v dětství tak rádi. „Momentálně například připravujeme pro jednoho klienta odnímatelnou spodní lavici, díky čemuž vzniká ‚standing desk‘ pro nerušenou práci mimo chatu, při které bude sauna stát. Také používáme elektrická kamna, která jsou napojena na profesionální systém chytré domácnosti. Lze je regulovat dálkově z chaty, nebo přes aplikaci, takže při příchodu na chatu můžete rovnou vstoupit do rozehřáté sauny. V zimě kamna temperují a udržují saunu zahřátou na pokojovou teplotu. Budka se stane celoroční saunou i officem v přírodě. Možností je mnoho, multifunkčnost objektu v ročních obdobích a v čase vnímáme jako klíčovou,“ uzavírá Adéla Bačová.
Další možnost nabízí komunitní využití, a to nám přijde sympatické. Společné využití prostoru sauny, meditační místnosti či venkovní kanceláře, navrátí rychleji jeho majiteli prvotní investici a také vytvoří místo pro setkávání.
Další články k tématu malých domků
Vyšla kniha TINY HOUSE: průvodce krajinou minimalistického bydlení
YouTube: podcast MINIMALIST(K)A