Dentální klinika od ateliéru QARTA Architektura

Odvážný a osobitý interiér kliniky myTREEDK

dentální klinika

Profesionální ošetření, moderní vybavení a technologie jsou u zubních ordinací základem. Opavská dentální klinika myTREEDK ale chtěla svým klientům nabídnout víc. A to ultramoderní stomatologickou ordinaci, která tu ještě nebyla. Její majitelé si pronajali dům z 30. let a oslovili architektonické studio QARTA Architektura. Zadání pro architekta Davida Wittasska znělo jasně: fantazii se meze nekladou. Hlavním záměrem byla ordinace, která nebude působit sterilně, ale naopak osobitě a až lehce šokujícím dojmem.

Genius loci 30. let

Atmosféra prostředí, ve kterém trávíme čas, působí na naše psychické rozpoložení. Ne každý zvládá návštěvu zubaře s klidem. Na tento fakt reagoval architekt David Wittassek při svých návrzích interiéru kliniky myTREEDK. Progresivní design s hravými prvky působí pozitivním dojmem. Navíc zaujme pozornost pacientů a ti pak rychle zapomenou na své obavy z lékařského zákroku. Architekt dokázal navrhnout jedinečný interiér, a přesto zachovat genius loci budovy z 30. let.

Použil jsem klasické obklady, nechal zrenovovat nábytek z dané doby a zaměřil se na využití oceli. K jedinečnosti prostoru přispělo nejen netradiční uspořádání, ale také použití materiálů, jako je otlučená cihla, dřevo a plech,“ popisuje práci David Wittassek.

Světlo a jeho hry

Osvětlení vnímáme většinou podvědomě, přesto určuje do velké míry naše pocity. Tlumené světlo uklidňuje, více světla naopak podporuje duševní i fyzickou aktivitu. Hře se světlem dal David Wittassek velkou péči. Po nasvíceném schodišti klienti dojdou k recepci. Stěny interiéru oživují neonové nápisy a objekty. Barevné světelně efekty a jejich nejrůznější odrazy vytvářejí umělecký zážitek.

Inovativní a nadčasové

U zubaře se často díváme do stropu. Také se vám hned vybavilo nepříjemné světlo zářivky? Nad křesly v myTREEDK je speciální akustický strop. Pohled na něj uklidňuje, je totiž z dřevěných latí a navíc pohlcuje zvuky.

Pro konzultace máme v myTREEDK speciální osvětlení, kdy světlo svítí do stropu, a je tak dobře vidět na obrazovky rentgenů. Unikátní je také osvětlení pro úkon, kdy se nanáší kompozit, který na světle tuhne. Doby, kdy se muselo v ordinaci zhasnout, jsou ty tam,“ vysvětluje provozní manažerka myTREEDK Alena Vašková.

Pohodlí i pro personál 

Pro personál architekt vytvořil příjemné zázemí. A to takzvanou denní místnost, která není jen místem, kde si v rychlosti sestřičky vypijí kávu v čase mezi objednanými pacienty. Útulný prostor sloužit také pro semináře a workshopy pro personál i veřejnost.

Architektonické řešení: David Wittassek // QARTA Architektura

Lokalita: Opava

Rok realizace: 2020

Fotografie: BoysPlayNice

QARTA Architektura

Ateliér QARTA Architektura je kreativní ateliér s pestrou paletou ideových studií i četných realizací sídlící v pražském Karlíně. Široké spektrum záběru vychází z vnitřní filosofie s důrazem na pestrost zadání. Četná ocenění jako Grand prix obce architektů, Best of Reality či Stavba roku jsou dle architektů Jiřího Řezáka a Davida Wittasska důkazem dotaženosti finálních produktů. „Základem naší práce je soustředění se na kvalitu života,“ říká Jiří Řezák.

Další interiéry:

Byt pro architekta a sběratele umění

Prodejna BasketSHOP

Retail prostory stylově

Designové bary a kluby

10 pražských showroomů designu

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU