Martin Kožnar: tiny houses by v krajině neměly „křičet“

Architekt (nejen) tiny houses v dalším díle podcastu MINIMALIST(K)A

Martin Kožnar. Foto: Tereza Škoulová

Práce Martina Kožnara je typická citlivou prací s materiály a tvaroslovím. Pro hideandseek navrhl tři různé podoby tiny houses. Jejich koncept stojí na třech různých zkušenostech, které má pobyt v domečcích uživatelům přinést: od prostého bytí v krajině přes intenzivní návrat k sobě samé*mu po úplném splynutí s místem, na němž se právě nacházíte. Jak o stavbách přemýšlel?

Archetyp maringotky

Prvním tiny housem ze tří je Aranka, nenápadná stavba v krajině. „Hodně jsem myslel na archetyp cikánské maringotky. Člověk občas v krajině potkává staré myslivecké maringotky nebo různé boudy. Šlo mi o to, abyste Aranku přehlídla, aby měla mimikry české krajiny a byla prostě civilní. Znám různé projekty, které podle mého názoru „křičí“ v krajině a to mi není blízké,“ říká Martin Kožnar.

Nenápadná stavba má pohodlné zázemí včetně sauny. „Komfort byl součástí zadání. Nechtěli jsme, aby se lidé pobytem dostávali do stresu. Když se v Arance ubytuje někdo, kdo nikdy nerozdělával oheň, mohou vznikat stresové situace,“ vysvětluje.

Z kamínku futuro

Interiér Aranky i tvar dalšího domku, Madlenky, zatím v rovině vize, se vyznačují určitou futuristickou oblostí. Navzdory jednoduchosti, kterou Madlenka proklamuje, působí její fazolovitý tvar naopak jako něco neobvyklého. „Obecně mám rád měkčí prostory, kde se cítíte dobře a zároveň je to fresh a velkorysý prostor. Říkal jsem si, že by to mohl být takový oblázek – ale uděláte tomu okénka a z kamínku se stane futuro,“ směje se.

Vlastní minimalistický zážitek z krajiny si přivezl ze Slovenska: „Scházeli jsme Roháče a pršelo. Schovali jsme se do krmelce, a tam jsme jako spali na seně. To bylo úžasné: voní seno, je bouřka a vy jste pod střechou. Podzim, ale ještě teplo.“

Jaké vzpomínky si odnesl z pobytu v Arance? A proč si myslí, že to je zimní tiny house? Poslechněte si celý podcast.

Zajímá vás téma minimalistického bydlení? Chcete být první, komu pošleme informace o knize TINY HOUSE? Nechte nám svůj e-mail a jakmile knížka vyjde, dáme vám vědět.

Pusťte si také:

Osamu Okamura: Minimalismus představuje smyslové spojení se světem

Více čtení o skromnosti:

Měli bychom se zamyslet, kolik prostoru potřebujeme

Mám rád architekturu ve všech jejích polohách

Antikou inspirované vinařství

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU