Dům ve svahu

Obklopen vodou a kamenem

climax
Partnerský článekClimax

Půvabná valašská krajina je upoutala natolik, že se rozhodli si tam postavit vlastní rodinný dům. Protože má majitel domu blízko ke stavebnictví, na celou stavbu sám dohlížel. Díky velkým proskleným plochám dům poskytuje úzký kontakt s přírodou, v interiéru i exteriéru jsou navíc hojně použity přírodní materiály.

Ve vlastní režii

Původně měli na Valašsku chalupu, ale pobyt v srdci přírody si natolik zamilovali, že chalupu prodali a rozhodli se pro stavbu vlastního rodinného domu. Se stavbou na pozemku o rozloze 4 000 m² začali před šesti lety a za dva roky dům stál. „Celou stavbu jsem řídil a dozoroval a většinu věcí jsme si namontovali sami. Výstavba tak sice trvala déle, ale nad vším jsem měl dohled,“ prozrazuje majitel.

Návrh udělali manželé společně se svými dlouholetými přáteli, vsetínským architektem Petrem Osičkou a jeho dcerou, architektkou Terezou Osičkovou. Díky tomu, že místní kraj dobře znali, mohli ke spolupráci přizvat řadu malých lokálních firem. „Majitelé tráví většinu svého volného času na zahradě, proto se netradičně začalo úpravou terénu, aby rodina mohla pozemek využívat ještě dříve, než bude dům hotový,“ vysvětluje Petr Osička.

Využití přírodních materiálů

„Inspiraci, jak si zařídit interiér, jsme hledali všude kolem sebe, venku i v časopisech. Chtěli jsme hlavně vzdušný světlý interiér s velkými prosklenými plochami, přes které se díváme nejen do zahrady, ale i na protější kopce,“ prozrazují majitelé.

Protože majitel domu vlastní firmu na zpracování kamene, byl tento materiál použitý při zařizování interiéru a stal se také designovým prvkem exteriéru. „Kámen vyniká svou odolností, dlouhou životností a nevyžaduje náročnou údržbu. Ve spodním patře jsme například k obložení schodiště a vestavěné krbové vložky použili přírodní vápenec. Celé patro a všechny opěrné zídky jsou pak obloženy rulou. Vstup rámuje onyx a na vnitřní kuchyňskou desku jsme použili technický kámen, který se jednoduše udržuje. Venkovní kuchyňská deska je pak žulová,“ upřesňuje architekt Petr Osička. Horní patro domu je obložené modřínovými latěmi a vstup cortenovým plechem.

Z koupelny rovnou na zahradu

Dům stojí ve svahu, je logicky členěný a jednoduchý na provoz. Horní patro je přizpůsobené tomu, aby ho v budoucnu mohly využívat děti majitelů se svými rodinami a zůstal jim přitom dostatek soukromí. Kromě dvou ložnic se v horním patře nachází také místnost pro hosty a koupelna. Protože je dům postaven ve svahu, zabírá plochu horního patra také garáž.

Dominantou dolního patra je rozlehlý obývací pokoj, uprostřed něhož stojí teplovzdušný krb. Velkoformátová okna poskytují majitelům i jejich hostům výhled do zahrady s terasovitými záhony a bazénem. Obývací pokoj je propojený s kuchyní, ze které se dá vejít na východní terasu. „Z obývacího pokoje se vchází do ložnice majitelů, na kterou navazuje koupelna se sprchovým koutem, vanou, dále sauna a technická místnost. Přímo z koupelny je možné projít na západní terasu a do zahrady,“ popisuje rozmístění místností v dolním patře Petr Osička.

Všechen nábytek v domě byl vyroben na míru. Bylo to potřeba i kvůli zaoblenému půdorysu horního patra, kde chtěli mít majitelé úložný prostor. „Protože máme velkou rodinu, přáli jsme si velký jídelní stůl, u něhož se budeme všichni společně scházet,“ dodává majitel.

Prosklené plochy se neobejdou bez stínění

Před horkým letním sluncem chrání dům zejména venkovní žaluzie poháněné motorem. Velká prosklená stěna v dolním patře je doplněna o látkové rolety den a noc na dálkové ovládání. „U této designové a přitom praktické rolety se střídají průsvitné a neprůsvitné pruhy látky. Majitelé tak s její pomocí mohou v místnosti během dne regulovat světlo, zatímco večer dosáhnou úplného zastínění a dopřejí si potřebné soukromí,“ vysvětluje architekt.

Velkoformátové okno v koupelně je zastíněno pomocí japonské posuvné stěny, kterou tvoří panely z nepropustné látky připevněné na pojezdovém profilu. Panely lze stahovat do strany, takže jimi majitelé mohou zakrýt podle potřeby celé okno nebo jen jeho část.

Bez zahrady by to nešlo

„Ačkoliv jsme nechtěli pasivní bydlení, které by nás omezovalo, snažili jsme se dům postavit tak, aby byl co nejméně tepelně ztrátový. Zajímavostí je, že dům je zateplený zevnitř,“ odhalují majitelé. Kromě toho mysleli i na úsporu vody. Už při stavbě domu zabudovali do země nádrž na dešťovou vodu, kterou využívají jak na zalévání zahrady, tak v domácnosti.

Jakmile jim to práce a počasí dovolí, užívají si majitelé všech aktivit na zahradě, která je plná záhonů s květinami, bylinkami i zeleninou. K odpočinku jim slouží zejména rozsáhlá terasa s výhledem do okolí, letní osvěžení si pak dopřávají v bazénu. Návštěvy jistě zaujme také okrasné jezírko s biofiltrem, které navozuje pocit harmonie a bezpečí.

Společnost Climax dodá stínění na míru každému individuálnímu projektu, a navíc na všechny produkty poskytuje prodlouženou záruku 4 roky. V případě potřeby odborných služeb či poradenství se můžete obracet na technického poradce společnosti Climax, největšího českého výrobce stínění. Můžete také navštívit některý ze showroomů, kde je možné si venkovní i vnitřní stínění osobně prohlédnout a získat potřebné vzorníky.

Technické údaje

Pozemek: 4 000 m²
Zastavěná plocha: 162 m²
Užitná plocha: dolní patro 120 m2 a horní patro 114 m²
Plocha terasy: 70 m²
Horní okna: profily Fiberglass s trojsklem od firmy Williman SK
Dolní okna: profily Chromatech s bezpečnostním sklem
Stínění: látkové rolety Varieta Zebra a japonská posuvná stěna od Climax
Podlahy: marmoleum v obytných částech, keramická dlažba v koupelnách
Vytápění: podlahové napojené na tepelné čerpadlo
Konstrukce: betonové zdicí tvárnice, železobetonové stropy
Kámen: od KSK Design
Střecha: PVC-P fólie Monarplan

Návrh domu: Ing. arch. Petr Osička a Ing. arch. Tereza Osičková
Návrh zahrady: Ing. arch. Tereza Osičková
Autor fotografií: Climax (www.climax.cz)

Petr Osička

Od roku 1986 se věnuje navrhování a projektování obytných, občanských, zdravotnických a průmyslových staveb. Pochází ze Vsetína, kde také pracuje. Působnost: Česká republika, Polsko, Maďarsko, Gruzie.

Další krásné domy:

Soběstačný domek Blokki mini

Dům plný světla

Přírodě na dosah

Kamenný dům pro Vysočinu

Luxusní bydlení mezi prvorepublikovými vilami

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU