Search
Close this search box.

Dům v Jinonicích

Nadčasový domov ve vyzrálé zástavbě

Dům v Jinonicích Archizoom

Jak najít kousek klidu v rušném městě? Majitelé nového domu v pražských Jinonicích měli štěstí. Na pokojném plácku se studní nalezli starý dům ve velmi špatném a zanedbaném stavu. Ateliér 111 přetvořil místo na nadčasový domov. Prohlédněte si dům v Jinonicích.

Jinonice jsou čím dál více vyhledávanější částí Prahy. Mají starší a vyzrálou rezidenční výstavbu, jejíž rozličné ulice mají doposud zachovalý ospalý charakter starých Jinonic. Jedna z takových ulic se rozevírá v plácek obklopený domy. Dům v čele plácku bychom až do nedávna rozhodně neoznačili za místní chloubu. Dům byl opuštěný, velice zanedbaný a celkově neobyvatelný. Původní přízemní objekt byl několikrát neuvážlivě rozšířen o další přístavby. Tato drobná stavení, vyskládána do svažité zahrady, dokonce původní objekt převyšovala. Z malého stavení se tak po čase stal jakýsi slepenec.

Svěží vánek

Jako svěží vánek působí nový Dům v Jinonicích od ateliéru 111. Z původního slepence ponechali pouze nejstarší kamennou část orientovanou do ulice. Ta slouží jako hlavní vchod a najdeme v ní i minimalisticky pojaté schodiště, připomínající spíše umělecké dílo.

Schody nás dovedou do hlavního obytného podlaží. To se nově rozprostírá do dvou nových hmot. Nejvyšší patro je věnováno dětem, které zde mají dva podkrovní pokoje.

Slunce do oken!

Všechny obytné prostory, včetně zmíněných dětských pokojů jsou napřímo propojeny se svažitou zahradou. Zahrada je od ulice odcloněna vlastním domem a nabízí tak dostatek soukromí. Výrazným prvkem domu je hlavně prosklený strop chodby spojující schodiště s hlavním obývacím prostorem. I obývací prostor má velké okno směřující do ulice, které lze v případě potřeby zcela zakrýt.

Dům v Jinonicích Archizoom
Obývací prostor

Nadčasový domov ve vyzrálé zástavbě

Stará a nová část domu v Jinonicích je propojena jednotnou barvou štukové omítky i režnou keramickou taškou na střeše. Staří jednotlivých částí vám tak napoví zejména detaily. Dům v Jinonicích je krásná směs původního tvarosloví s lehkým a milým kontrastem současného minimalistického pojetí.

Podívejte se i na krásné video

Architektonické řešení: Ateliér 111

Realizace: 2018 – 2019

Fotografie: Boysplaynice

Použité produkty:

  • AMO, spol. s r.o. – generální dodavatel stavby
  • JANOŠÍK OKNA-DVEŘE s.r.o. –  okna a vstupní dveře
  • 23pm s.r.o. – výroba atypických dřevěných interiérových prvků a nábytku
  • Jaroslav Palivec – vybrané truhlářské výrobky
  • KOVO Němeček – výroba atypických kovových prvků

Podívejte se na další krásné domy:

Rodinný dům Litvínovice - minimalismus v přesycenosti

Rodinný dům Radimovice - neobvyklý materiál v neobvyklé barvě

Letní sídlo pro celou rodinu - nadčasový moderní dům na víkendy od DDAANN

Dům Prokop – domov do tří měsíců

Dům na Spořilově

Sdílet

Související články