Dům Prokop – domov do tří měsíců

Nový rodinný dům od ASGK

Dům Prokop archizoom

Dům Prokop od ateliéru ASGK je výjimečný hned ve dvou ohledech. Prvním je okolí, druhým způsob výstavby. Objevte dům Prokop.

Prokop nevznikal na doposud neobsazeném pozemku. Nahradil staticky nevyhovující dům, uprostřed tradiční vesnické zástavby. Architektka Gabriela Kaprálová ve spolupráci s Karolínou Falladovou navrhly dům, který respektuje původní vesnické stavby – štítového domu situovaného do návsi. Díky respektu k rázu místa se tak dům stal hned po dokončení součástí vesnické krajiny.

Dům Prokop – domov ve spojení
s krajinou

Dům Prokop je domov pro čtyřčlennou rodinu. Je tvořen dvěma podlažími, v přízemí se nachází hlavní obytná část s kuchyní a krbem a pokojem pro hosty. Z obytné části je přístup na venkovní krytou terasu, která propojuje severní a jižní část zahrady a je jako stvořená pro horké letní večery.

V patře se nachází dva pokoje, sauna a hlavní ložnice, ze které je prostor na terasu s výhledy do okolí.

Konstrukční řešení

Druhý výjimečná aspekt domu je řešení jeho konstrukce a montáž, která díky off-site montáži trvala trvala pouhé tři měsíce. Dřevěná konstrukce domu byla na staveniště dovezena v kamiónech a na místě smontována během několika dní. Rychlost výstavby je jednou z předních výhod dřevostavby. Konstrukčně se tedy jedná o dřevostavbu s lehkým skeletem, fasáda je tvořena vertikálními kartáčovanými palubkami z modřínu, pouze severní štít je omítaný. Okna a vnější dveře jsou dřevo-hliníková s izolačním trojsklem, střešní okna a vnitřní dveře jsou dřevěné. Střecha je plechová se stojatou drážkou.  Okna mají vnější dřevěné okenice na kolejnicích a lze je spolu s terasovými vraty uzavřít. Pohledové dřevo je použito i pro povrch vnitřních stěn a stropu, ve vrcholové části střechy jsou palubky kladeny do oblouku. Charakter dřevostavby je čitelný v exteriéru i interiéru.

Profil ateliéru

Architektonický atelier ASGK Design byl založen v roce 2006 a svou činností plynule navazuje na předešlé profesní aktivity jeho zakladatelky architektky Gabriely Kaprálové. Ateliér se doposud podílel na řadě projektů zahrnujících zejména komerční (banky, kanceláře, služby a polyfunkční objekty) a rezidenční výstavbu (bytové domy, rodinné domy, byty). Rozsah činností doplňuje také navrhování a realizace výstav a tvorba autorského interiérového designu od konceptu, přes výrobu po samotnou realizaci. Velký důraz klade na individuální přístup ke každému klientovi tak, aby výsledkem byl úspěšně dokončený investiční záměr, ve kterém se snoubí kvalita s cenou, estetika s užitnou hodnotou a v neposlední řadě ekonomika s ekologií budoucího provozu.

Mgr. arch. Gabriela Kaprálová

Gabriela Kaprálová je architektkou a majitelkou pražského ateliéru ASGK Design. Narodila se na Slovensku. U profesora R. Fily absolvovala střední umělecko-průmyslovou školu v Bratislavě, kde pokračovala ve studiu architektury na Vysoké škole výtvarných umění a designu u profesora Ing. arch. Rastislava Janáka. Během studia se účastnila několika zahraničních pobytů.  Od roku 1995 působí v Praze. Pracovala v ateliérech Genius Loci a Omicron – K pod vedením architekta Martina Kotíka. Je spoluzakladatelkou ateliéru Escadra architekti. V roce 2006 se osamostatnila a založila architektonický ateliér, kde se věnuje návrhům a realizacím soukromých, komerčních i veřejných budov. Ve své praxi klade důraz na udržitelnost a zabývá se mimo jiné dřevostavbami. Za své projekty získala mnohá ocenění, mezi jinými cenu Grand Prix Architektů 2009 za rekonstrukci paláce Rytířská. Její dřevěný dům Zilvar získal čestné uznání v Grand Prix Architektů 2014 a 2. místo v mezinárodní soutěži Hiše sveta 2016. Je jednou z mála žen v České republice, která vlastní a úspěšně vede svůj ateliér.
www.asgk.cz

Technická realizace a dodávka: Vesper Homes

Fotografie: Peter Fabo

Přečtete si i rozhovor s Gabrielou Kaprálovou:

O lásce k dřevu a autenticitě materiálů s Gabrielou Kaprálovou

 

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU