Rodinný dům Radimovice

Neobvyklý materiál v neobvyklé barvě

rodinny dum radimovice archizoom

Typický rodinný dům je tvořen minimálně dvěma ložnicemi – jedna pro rodiče a druhá pro děti. Rodinný dům v Radimovicích se z tohoto předpokladu vymaňuje – je to dům pro manželský pár s odrostlými dětmi a je postaven jako jednoduché a pohodlné bydlení splynulé s přírodou.

Zadáním byl dům pro manželský pár s odrostlými dětmi. Od začátku jsme tedy celý návrh koncipovali jako dům pro dvě osoby,“ říká architekt Michal Kunc z ateliéru Kunc Architects. „Tím se tento dům odlišuje od našich ostatních domů: nemá žádné dětské pokoje, ale je koncipován jako pohodlné bydlení pro dva. Jako místo setkávání s dětmi a jejich rodinami,“ doplňuje architektka Alžběta Vrabcová z ateliéru DMAE.

Neobvyklý materiál v neobvyklé barvě

Už na první pohled je jasné, že tohle není obyčejný dům – jako obklad je použit černý plech, který přechází i na střechu.

Bylo nezbytně nutné, aby dům měl stejnou fasádu a stejnou střechu, přibližuje koncept Michal Kunc.

Použití plechu je inspirováno Michalovou cestou na Nový Zéland, kde se plechové domy (i když ne černé) často staví. Na hlavní hmotu rodinného domu Radimovice, je přisazený obývací pokoj a tvoří půdorysnou kompozici ve tvaru písmene T. Kombinace masivního, černého bloku s lehkou, nehmotnou a prosklenou částí dává domu dynamiku a autentický výraz.

Intimita obývacího pokoje vznikla díky zahradě, kdy exteriér zahrady doslova vrůstá do obývacího pokoje a zároveň dává majitelům dostatečné soukromí. Aby tato privátní část byla maximálně odstíněna od okolí, je část obývacího pokoje od uliční strany odstíněna posuvnými kovovými paravány.

Chtěli jsme, aby dům byl moderní na první pohled, otevřený do zahrady a zcela anonymní v pohledech z ulice, popisuje Alžběta Vrabcová

Měkké tóny

Interiér je opakem vnějšku, tedy je zde využita kombinace bílých barev, stěrek a obkladů stěn s laminátovými deskami v dřevodekoru. V koupelnách jsou chromové doplňky. Kombinace měkkých tónů od bílé, přes dřevodekory až po tištěnou velkoplošnou grafiku na skle dávají interiéru kompaktní a přívětivý výraz.

High-tech

Rodinný dum Radimovice je na velmi vysoké technologické úrovni: je zde využita rekuperace s vlastním tepelným čerpadlem s reverzním chodem. Vytápění je zajištěno druhotným tepelným čerpadlem, na domě jsou solární panely, které dobíjejí baterie, a to včetně možnosti nabíjení elektroauta. Celý dům je řízený systémem inteligentní domácnosti od firmy Inell.

rodinny dum radimovice archizoom

 

Architektonické řešení:

MgA. Michal Kunc / Ateliér Kunc Architects

Ing. arch. Alžběta Vrabcová / DMAE Architects

Realizace: 2019

Fotografie:

Jan Vrabec

 

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU