Dům na Spořilově

Klasika 30. let v novém kabátu od ateliéru Baraak

Spořilov Baraak archizoom

Ačkoliv je řadová rezidenční výstavba na pražském Spořilově vnímána jako kvalitní prostor k žití, stavební kvalita není příliš velká. Řadové domky ze 30. let se doslova lepí jeden na druhý. Jak v husté zástavbě proměnit interiéry, zvýšit kvalitu a funkčnost, ale především dům rozšířit a propojit se zahradou? Kompletní rekonstrukce malého řadového domku od Barbory Kopečné z ateliéru Baraak.

Od podlahy

Barbora vzala rekonstrukci takzvaně od podlahy. Dala domu nový charakter a propojila obytnou část domu se zahradou. Zcela nová je také vstupní část, ta původní byla stavebně nevyhovující. Na řadu přišla i kompletní výměna oken a nová střecha s nadkrokevní izolací. Tím Barbora získala více místa a do zcela nového prostoru pod krovem umístila pokoj pro občasné přespání vnoučat majitelů.

Promyšlená dispozice

Velkou výzvou řadového domku bylo rozšíření centrálního obytného prostoru. Monolitický blok obývacího pokoje se vstupní částí plynule přechází do zahrady a propojuje tak interiér s exteriérem. V zcela novém interiéru vznikla plnohodnotná kuchyně, která nahradila původní kuchyňský kout. Nová je i prostorná jídelna a obývací pokoj. Oba prostory jsou minimalistické a vybavené nadčasovým nábytkem. Podlahy se sjednotily a použily se tradiční materiály jako marmoleum a klasická dlažba.

Více prostoru

V domě celkově vzniklo více prostoru. Kromě již zmíněného krovu pro vnoučata vzniklo i nové WC a šatny. Místa ale není nazbyt, všechny dveře a nábytek horní patra byl vyroben na míru.

Chtěla jsem nevelký prostor využít doslova do posledního centimetru. Protože každý, kdo zná spořilovskou zástavbu, ví že tohle opravdu není žádná velkorysá vila, ale řadovka původně určená pro úředníky Spořitelny,“ komentuje limity prostoru Barbora Kopečná.

Architektonické řešení: Baraak

Realizace: 2018 – 2019

Fotografie: Juliana Vlčková

Přečtěte si rozhovor s Barborou Kopečnou:

Barbora Kopečná

Atelier BARAAK

Založila v roce 2018 Ing. arch. Barbora Kopečná společně se dvěma kolegy. Soustředí se na navrhování rodinných domů a vil. Barbora studovala architekturu v německém Aachenu a na pražské Fakultě architektury ČVUT. Před založením ateliéru BARAAK působila v ateliérech A69, Olgoj Chorchoj a KOOA. www.baraak.cz

Podívejte se na další krásné domy:

Dům v Jinonicích

Malý a šetrný DONE

Rákosův Pavilon

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU