Vejminek

Velká rodina s velkým srdcem

Čas běží, rodina roste a místa v rodinném domě ubývá. Podobný problém řešila i rodina na Příbramsku. Rodina se rozrostla natolik, že se prarodiče rozhodli posunout o dům dál. Nový dům od architekta Michaela Karneta ze studia Karnet Lukáš architekti stojí nedaleko – přímo na stejném pozemku jako dům původní.

Rodina je základ

Mnohogenerační bydlení má sice spoustu výhod, ale na malém prostoru tyto výhody rychle mizí. Vejminek vznikl jako samostatný dům, v těsné blízkosti původního. Zároveň zaručuje soukromí a klid k odpočinku pro obě generace.

Původní dům vznikl poměrně nedávno, zachovává ovšem vesnický ráz – jasný obdélníkový půdorys, sedlová střecha, štít pobitý prkny, tradiční vápenná omítka a masivní kamenný sokl. Dům jako celek krásně zestárl a zapojil se do krajiny.

Přístavba nového domu na stejném pozemku tedy musela být citlivá, jemná a hlavně přirozená. Architekti vzali charakteristické rysy budovy a umístili ji na pozemek tak, aby si domy nestínily a zároveň oba nabízely pěkné výhledy. Důležitý byl tedy i rozestup, ne příliš blízko, ale ani ne příliš daleko – aby babička mohla nosit čerstvé buchty vnoučatům.

„Při realizaci pak proběhlo několik rozhodnutí, které dům udělalo výjimečným, výjimečným ne pro mě jako autora, ale pro klienta. Rozhodnutí vznikly v dialogu a klient je vzal za své a domu si váží o to víc,“ říká architekt Michael Karnet.

Samotné půdorysové uspořádání reagovalo na potřeby prarodičů a zasazení do zahrady. Použita byla klasická konstrukční metoda krovu. Architekti odhalili trámy a podbití, které bylo třeba ručně zbrousit. Díky tomu dostaly neopakovatelnou patinu, která se stala výrazným interiérovým prvkem. Moderní nádech dodávají velká okna a plechová střecha.

Architektonické řešení: Karnet, Lukáš, architekti

Rok: 2018

Fotografie: Martin Zoubek


Karnet, Lukáš, architekti

Architektonické studio působící mezi Prahou, Libercem a Příbramí bylo založeno v roce 2018. Zakladatelé Michael Karnet a Jiří Lukáš jsou oba absolventi Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Studio se zabývá navrhováním prostorů všech měřítek, od interiérů přes rodinné a bytové domy po urbanistické studie. Relativně mladí architekti si zakládají na pečlivě provedené práci, netradičních nápadech a progresivní formě.

Podívejte se na další krásné domy:

Dům Krásná

Dům vody a tónů

Dům v Jinonicích

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU