Hlasujte o Stavbu roku Libereckého kraje

Rozhodněte jaký projekt dostane cenu veřejnosti

Malá vodní elektrárna Přepeře II u Turnova

Cena Karla Hubáčka se pořádá již po šestnácté. Pravidelně přináší to nejlepší z architektury Libereckého kraje a i letos tomu není jinak. Tento rok se přihlásilo 50 různorodých staveb. Hlasujte pro své oblíbené již nyní!

Vodní elektrárna i knihovna

Cena veřejnosti záleží jen na vás. Jaké zajímavé projekty v soutěží Stavba roku Libereckého kraje můžete najít? Vybrali jsme vám jen pár příkladů, přehled všech přihlášených najdete přímo na stránkách hlasování. Hlasování probíhá od 30. června do 17. srpna. Hlasujte zde! 

Budova expozice Horolezectví „Z Českého ráje na vrcholy světa“ v Turnově

Nová budova muzea s expozicí Horolezectví – Z Českého ráje na vrcholy světa v areálu Muzea Českého ráje v Turnově vznikla na místě původní galerie, postavené v sedmdesátých letech minulého století. Pro návrh hlavní fasády byla architektonickému studiu hipposdesign inspirací lezecká stěna s římsou. Podlaha v interiéru budovy je téměř vždy nakloněna pod různými úhly, stejně jako horská stezka. Hlavní vstup do nové budovy muzea s expozicí Horolezectví je umístěn v prvním nadzemním podlaží budovy, do dalších dvou vyšších se návštěvník dostane po rampách. Nová budova muzea s expozicí Horolezectví je řešena bezbariérově, bylo zde zachováno důležité propojení hlavní budovy muzea s budovou depozitářů, jak tomu bylo i v minulosti.

Architektonické řešení: Hipposdesign

Sídlo společnosti LASVIT v Novém Boru

Před dvěma sty lety sídlili v roubenkách na Palackého náměstí v Novém Boru mistři sklářského řemesla. Česká sklářská a designérská společnost LASVIT historické domy renovovala a přesunula sem v roce 2019 svoje sídlo. Součástí komplexu jsou i dvě moderní novostavby – Černý dům a Skleněný dům – dva domy, které jsou metaforou tmy a světla.

Podle zakladatele společnosti LASVIT, Leona Jakimiče, má skleněný dům být unikátní lampou ve městě a měl by být znakem obnovy a nového sebevědomí sklářství v regionu.

Architektonické řešení: ov architekti

Malá vodní elektrárna Přepeře II u Turnova

MVE Přepeře II je stavba, které vás již z dálky zaujme, přesto s pokorou nechává vyniknout dominantní scenérii stávajícího kostela v pozadí. Zároveň stavba uklidňuje pohodovou letní atmosférou, klidem a romantikou chvil strávených na hausbótu u vody. Vstoupíte-li dovnitř, ocitnete se ve světě vody ztvárněném Heshamem Malikem – starodávné krajině, v jehož středu, jako srdce v těle, tepe vodní turbína. Nad vodou plnou ryb poletují ptáci, pradávná vodní kola nabírají vodu a staroegyptští králové a bohové vyprávějí své příběhy. Realizace stavby nové malé vodní elektrárny Přepeře II využívá dosud nevyužitý hydroenergetický potenciál jezu v Přepeřích. Jedná se o stavbu novou a trvalou, o vodní dílo s technologickým vybavením.

Architektonické řešení: Šonský architects

Nová městská knihovna v Hrádku nad Nisou

Výstavba nové knihovny v Hrádku nad Nisou na místě bývalé pekárny byla plánována už v letech 2009–2010. Spolu s informačním centrem, muzeem, galerií a kinem měla tvořit ucelené kulturní centrum. Město proto několik let usilovalo o odkoupení bývalé pekárny od soukromých majitelů. Když se to podařilo, byl stav objektu natolik špatný, že bylo přistoupeno k jeho demolici. Přání původní majitelky stavbu zachovat se odrazilo v symbolickém využití starých cihel z původní stavby ve fasádě nové budovy.

Architektonické řešení: Ateliér David

Revitalizace areálu Pivovaru Cvikov

Areál bývalého měšťanského pivovaru ve Cvikově se nachází ve východní části města při hlavní silnici mezi Libercem a Novým Borem, která ho lemuje z jihu. V roce 2013 chátrající areál zakoupil novoborský podnikatel Jiří Jakoubek s cílem obnovit pivovarskou výrobu s doprovodnými provozy. V roce 2014 zpracovala na základě úspěchu ve vyzvané soutěži architektonická kancelář architekti ADIKON komplexní návrh a koncepci revitalizace areálu, která je od té doby postupně projektově zpracovávána a realizována. Zásluhou investora tak pivovar po desítkách let nejen že opět vaří pivo, ale po naplnění celkové vize bude žít intenzivně i společensky.

Architektonické řešení: Architekti adikon

Stavba roku Libereckého kraje

Přečtěte si další zajímavé články o architektuře:

Jubilejní ročenka české architektury je zde!

Nový časopis Komposti od Konsepti

Piet Oudolf ve Vitra Campusu

 

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se

NAHORU