Search
Close this search box.

Marek Chalupa o nové budově ČSOB

Architekti kanceláří - 4. díl

Nikdy předtím jsme kanceláře nenavrhovali,“ říká v seriálu ARCHITEKTI KANCELÁŘÍ architekt Marek Chalupa z ateliéru Chalupa Architekti. Jejich návrh budovy pro ČSOB v pražských Radlicích rozšířil kancelářské prostory centrály této banky o tisíce metrů čtverečních.

Na kopci radlického údolí vyrostl komplex z několika spojených budov, který na první pohled zaujme svou neviditelností. Dominují mu velká okna a zeleň kolem dokola i na střechách.

Do nové budovy se přestěhovaly dceřiné společnosti skupiny ČSOB, které předtím sídlily na různých místech v Praze. Nová centrála je propojena se stávajícím sídlem lávkou pro pěší přes Radlickou ulici, obě budovy tak tvoří jeden celek… Propojením obou zelených budov do ČSOB Kampusu vzniká v Praze – Radlicích prostor, který bude moci využívat až 5 000 zaměstnanců,“ uvádí zástupci banky.

Budova v kopci

ČSOB Kampus byl navržen tak, aby byl v souladu s okolím Radlického údolí. Budova kopíruje reliéf svahu, do kterého je umístěna, díky použitým materiálům a střešní zeleni dokonale splývá s okolím. Nová budova centrály splňuje nejvyšší ekologické standardy v souladu s mezinárodní certifikací LEED Platinum. Unikátní je zejména řešení vytápění a klimatizace.

Má vlastní soustavu tepelných čerpadel – 177 zemních vrtů o hloubce 150 metrů a celkové délce přes 26 kilometrů tvoří největší soustavu geotermálních čerpadel v Česku. Slouží pro vytápění a ochlazování i jako zásobárna energie. Budova tak nepotřebuje klasickou kotelnu. Má také vlastní systém využívání dešťové vody a v maximální míře šetří pitnou vodou. Kromě jednoduchého designu budovy se nový kampus může pochlubit i integrací nejmodernějších technologií jako například technologií 3D modelování v BIM, která je používaná i při správě budovy. Dále disponuje například biometrickou identifikací nebo nabíjením pro elektromobily v podzemních garážích. Srdcem budovy je velká aula s točitým schodištěm, která je podobná aule ve starší budově.

Marek Chalupa v rozhovoru s Radkem Váňou popisuje celé řešení i další projekty, na kterých jeho studio Chalupa Architekti pracuje.

Foto: Filip Šlapal

Partnerem série je Tarkett (www.tarkett.cz), dodavatel inovativních podlahových řešení.

Host tohoto dílu

Marek Chalupa / Chalupa Architekti

Autorizovaný architekt ČKA se narodil v roce 1968 v Kutné Hoře. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze (1986-1992 ). V letech 1993-1995 pracoval jako architekt v A.D.N.S. architekti, poté 1995-2006 partner v dum architekti. Od roku 2007 vede se svým bratrem Štěpánem ateliér Chalupa architekti. Žije a pracuje v Praze.

Další díly seriálu Architekti kanceláří

Lukáš Janáč / YUAR – 3. díl
Michal Kunc a Michal Matějíček – 2. díl
Roman Vrtiška a Vladimír Žák – 1. díl

Další rozhovory na ARCHIZOOM

Sledujte ARCHIZOOM.CZ na FACEBOOKU
Sledujte ARCHIZOOM.CZ na LINKEDIN
Sledujte ARCHIZOOM.CZ na PINTERESTU

Sledujte naše rubriky

Rozhovory: www.archizoom.cz/kategorie/rozhovor
Domy: www.archizoom.cz/kategorie/domy
Interiér: www.archizoom.cz/kategorie/interier
Art: www.archizoom.cz/kategorie/art
Video: www.archizoom.cz/kategorie/video
Business & architektura: www.archizoom.cz/kategorie/business-architektura
Informace: www.archizoom.cz/kategorie/informace

Redakce ARCHIZOOM: www.archizoom.cz/tym-archizoom
Přidejte svůj dům, interiér nebo realizaci na ARCHIZOOM na www.archizoom.cz/boarding

O seriálu ARCHITEKTI KANCELÁŘÍ

Autor tohoto podcastu o architektuře je Radek Váňa (www.archizoom.cz/tym-archizoom)
Chcete se s námi potkat a zjistit více? Chcete být hostem našeho pořadu? Napište Radkovi na radek@archizoom.cz.

Sdílet

Související články