Trojjediný oltář

Štěpán Jílek pro kostel Povýšení sv. Kříže v Litomyšli

Produktový designér, sochař a fotograf Štěpán Jílek zhotovil návrh oltáře pro Proboštský a kapitulní chrám Povýšení sv. Kříže v Litomyšli. Minimalistická podoba oltáře byla vybrána odbornou porotou z deseti dalších návrhů.

Základní symbol křesťanství

Samotný oltář vychází z minimalistického a čistě provedeného návrhu, který odkazuje na základní symbol křesťanství – trojúhelník, tedy symbol Boží trojjedinosti. Současně má návrh odkazovat a směřovat věřící ke skromnosti a dostává se do určitého dialogu s původně gotickým kostelem. Rovněž zvolený materiál dobře zapadá do interiéru chrámu.

Vyhnánovský pískovec nabízí velmi jemnou strukturu a ostatkový kámen, pod kterým budou uloženy ostatky svatých, je vytvořen z ušlechtilého alabastru. Na výrobě oltáře autor spolupracoval s restaurátorem a sochařem Pavlem Mrověcem.

Výjimečná událost

Návrh oltáře byl před rokem vybrán z deseti přihlášených návrhů odbornou porotou složenou z historiků umění, restaurátorů, památkářů či odborníků na liturgiku a činovníků místního farního života. Po jeho téměř roční realizaci dochází k umístění a následně slavnostnímu posvěcení v rámci programu Dnů evropského dědictví.

Pro Litomyšl je stavba nového pevného oltáře zcela výjimečnou událostí, která se pravděpodobně nebude v dohledné době opakovat. Vypsání a uskutečnění architektonické soutěže vedlo k vysoké kvalitě přihlášených návrhů, přičemž vyhrál značně soudobý návrh, spojující historický kontext s moderními principy.

O autorovi

Autor návrhu Štěpán Jílek je absolventem ateliéru produktového designu brněnské FaVU VUT s roční stáží v sochařském ateliéru na Winchester School Of Art (UK). V roce 2004 vyhrál ocenění Dobrý design v soutěži Vynikající výrobek roku, absolvoval několik rezidenčních pobytů (mezi posledními byla rezidence přes mezinárodní program Freesam na ostrově Pico na Azorských ostrovech), a má za sebou několik sochařských výstav, soutěží a sympozií.

V letošním roce například vystavoval na sochařském festivalu Umění ve městě, společně se sochařkou Josefínou Jonášovou obsadili druhé místo v otevřené soutěži na sochu Jana Masaryka v Trutnově a zúčastnil se sochařského sympozia Vila Vallila. Od roku 2017 pracuje v sochařském ateliéru Federica Diaze. Štěpán Jílek se kromě designu zabývá také fotografií, přičemž má za sebou několik samostatných i skupinových výstav (8smička – zóna pro umění Humpolec, Galerie Vitríny Frýdlantská, Trafo Gallery a další).

Oltář pro kostel Povýšení sv. Kříže v Litomyšli

Autor: Štěpán Jílek

Spolupráce: Pavel Mrověc

Foto: Josef Kubíček

 

Další články:

Sklářské umění od HG Atelier Design

Bar jako oltář

Knihovna Petra Hájka

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU