Search
Close this search box.

Moderní bydlení v továrně

Ivanka Kowalski a OOOOX navrhli lofty pro Vanguard

Byty v bývalé továrně Microna navrhují Ivanka Kowalski a studio OOOOX. Projekt loftového bydlení Vanguard v Praze Modřanech bude mít 150 jednotek a developerem je PSN. Aktuálně si byty typu shell & core přebírají první majitelé. Bytový projekt je inspirovaný loftovým bydlením v zahraničních metropolích a zahrnuje například autovýtah uprostřed budovy, střešní terasu se saunou a spa & wellness zónu s bazénem.

Projekt Vanguard v pražských Modřanech vzniká přeměnou někdejší továrny na letecké přístroje (známé pod názvem Microna nebo také Mikrotechna), kde vyrůstá 150 loftů s industriální atmosférou, s plochou od 41 m² až po penthousy s výměrou 626 m². Téměř každý z nich má terasu. Majitelé, kteří zvolili koupi jednotky v základní úpravě shell & core, si tak byt zařídí podle svých představ.

Lofty jako životní styl

Budova s plochou 16 000 m² má železobetonový skelet a vyniká nadstandardní pevností. Bývalá továrna, která se pojí se samými počátky letectví v Československu, totiž musela být vzhledem k zaměření na vojenské dodávky koncipována jako bunkr. Při výšce čtrnácti pater to znamenalo použití ohromného množství betonu a železa.

Jednotlivé zdi a stropy snesou extrémní zatížení a novým vlastníkům tak v rámci úprav dovolují „téměř vše“. Proto mohl být uprostřed domu vybudován unikátní autovýtah, který umožní majiteli zaparkovat luxusní auto nebo veterána přímo u dveří bytu.

Developer PSN nyní realizuje loftové byty po vzoru zahraničních metropolí, např. New Yorku, Londýna či Berlína. Právě ty se staly kolébkou tohoto jedinečného způsobu bydlení, když to byli především umělci, kteří začali v 70. a 80. letech minulého století obývat opuštěné výrobní a skladové haly.

Protože v té době nebyl zájem využívat stovky metrů čtverečních bez topení, teplé vody a příček rozdělujících prostor na jednotlivé místnosti, bylo velmi levné si je pronajmout. Ani esa jako Jackson Pollock nebo Donald Judd neměla zpočátku peníze – takové haly si pronajímali pro své ateliéry, v nichž i žili. Vznikl tak zcela nový styl bydlení, neohraničeného zdmi. A právě ten se stal pro PSN inspirací k realizaci projektu Vanguard.

Od Microny k Vanguardu

Továrna Microna tvořila mnoho let dominantu pražských Modřan, proto když se nám již před mnoha lety naskytla příležitost ke koupi, neváhali jsme. Naší ambiciózní vizí je přeměnit ji v neopakovatelný loftový projekt. Nechceme se zde omezovat jen na bydlení – podle nás se jednotky skvěle hodí také jako originální prostory pro práci: například kancelář, uměleckou dílnu nebo fotografický ateliér. Koneckonců, ještě než jsme samotnou přestavbu zahájili, hledali jsme pro budovu dočasné smysluplné využití. A kromě kanceláří jsme ji pronajímali i umělcům jako výstavní prostor či ateliéry,“ vrací se k minulosti jednatel společnosti PSN Max Skala.

Obecně v PSN vítáme takovéto zajímavé akviziční příležitosti. Aktivně vyhledáváme nemovitosti s potenciálem, který chceme využít naplno. Projekty typu Vanguard, do nichž vložíme nejen spoustu progresivních nápadů, ale i energie a práce, se pak stávají naší srdeční záležitostí,“ doplňuje.

Lofty v projektu Vanguard mají výšku stropů až 4,3 metru a interiéry s okny od podlahy ke stropu působí vzdušně a mají širokou variabilitu využití. Dva první navrhovali Ivanka Kowalski a studio OOOOX Radky a Jakuba Valových. Na projektu se podíleli i architekt Petr Drexler či studio ID_arch.

Loft No 1: Ivanka Kowalski

Loft od Ivanky Kowalski, bytové designérky s bohatými zkušenostmi ze života v Londýně a New Yorku, v sobě spojuje původní syrový industriální prostor s komfortem, elegancí a útulností. Decentní neutrální barvy zařízení oživují extravagantními doplňky.

Ivanka Kowalski k návrhu říká: „Největší výzvou pro mě byla drsnost, se kterou jsem vlastně nikdy před Vanguardem nepracovala. Ale velmi mne to bavilo a jsem moc ráda, že jsem od PSN měla volnou ruku. Koncepci interiéru jsem založila na kontrastu stylu vybavení bytu s industriálním duchem a architekturou objektu. Do velmi hrubé betonové slupky s přiznanými rozvody jsem vsadila minimalistické a elegantní vybavení v neutrálních tónech. Díky tomu jsem si mohla dovolit extravaganci v doplňcích, jako je například výrazné umění a výjimečná svítidla.“

Pozornost věnovala také kombinaci barev a textur, která je klíčem k vytvoření útulného interiéru. „Co se týče dispozice, z původně plánovaného bytu se dvěma ložnicemi jsem vytvořila naddimenzované studio. Kromě WC a koupelny nejsou v celém bytě žádné interiérové dveře. Ložnice je od obýváku jen symbolicky oddělena skříněmi, tak aby ze společenské části nebylo vidět až do postele.“

Loft No 2: OOOOX

O návrh druhého loftu, v němž je industriální styl využitý naplno, se postaralo studio OOOOX Radky a Jakuba Valových. Spolumajitelka Radka Valová popisuje vzorový byt: „Od prvního okamžiku nás nadchla konstrukce objektu – především fakt, že se jedná o skutečnou industriální stavbu. Navíc v PSN byli vstřícní myšlence, že původní konstrukce využijeme v maximální možné míře.“

V interiéru tak nechali obnažené monolitické konstrukce a dělící příčky opatřili jen hrubou jádrovou omítkou. „Rozhodli jsme se jít cestou velmi razantního designu, a proto jsme zvolili černou. Tu jsme doplnili o zlatou, žlutou a oranžovou například v podobě mosazi, která tvoří jemný detail do kontrastu s hrubým betonem. Tento drobný akcent povýší industriál na luxus.“

K práci s otevřeným prostorem, jedním z největších benefitů loftových bytů, architektka studia OOOOX dodává: „Díky velkorysé výšce bytu jsme se rozhodli do středu tohoto menšího loftu usadit ,kostku‘, která v sobě chytře schovává koupelnu a úložné prostory, a navíc funguje jako spací patro. Tím jsme dosáhli skvělého výhledu a maximálního využití plochy bytu. Asi největší specialitou jsou výsuvné schody, zajišťující přístup do spací části. Ty jsou při běžném denním provozu skryté a ložnice tak ani v otevřeném prostoru není na první pohled viditelná.

Svůj rukopis dali architekti z OOOOX také designu vstupní lobby a wellness zázemí projektu Vanguard. „Suterén nás při první prohlídce nadchnul. Rozhodli jsme se opět maximálně využít surovosti konstrukcí a dát je do kontrastu k relaxačnímu duchu celého prostoru. Co se týče recepce, ta by měla být z betonu. Je to výzva, protože se jedná o naprostý unikát na míru a v současné době ladíme jeho provedení. Jelikož se jedná o prostor, který při vstupu do domu vidíte jako první, musí se stát vizitkou domu, ne jen ,vrátnicí‘,“ vysvětluje architektka Radka Valová.

Developer plánuje připravit další dva vzorové, opět stylově odlišné lofty. O jeden z nich se postará studio Skull, o ten druhý architektka Michaela Záhorovská.

Rozhovory s autory loftů:

Ivanka Kowalski: Nejdůležitější je pro mne kvalita, originalita a styl

OOOOX: Podcast o interiérovém designu

Sdílet

Související články