Po uzávěrce II.

Architektka Gabriela Kaprálová komentuje současnou situaci na trhu

Před několik týdny jsme na ARCHIZOOM publikovali původní analýzu ekonomických dopadů krize na profesi architekta. Na naše dotazy k proměně profese architekta nám před dvěma týdny odpovídali Tomáš Hrubý z DL studia a Vera Hampl z VH Architects. Nyní přinášíme odpovědi Gabriely Kaprálové z ateliéru ASGK.

Prožíváme asi největší společensko-ekonomickou změnu za posledních několik desítek let: jak se podle Vás odrazí na české architektuře? Jak vnímáte jako praktikující architekt tuto novou situaci?

Gabriela Kaprálová: Těžko říct, jak se odrazí. Asi částečně může vnést i do našeho oboru pozitivní změnu tím, že se stavební trh pročistí. Chci věřit, že to povede nejenom k redukci zakázek ale také k jejich zvýšené kvalitě, k úvahám, jak neplýtvat a být ohleduplnější ke svému okolí, k přírodě, vrátit se k podstatě věci ve všech sférách lidských činností.

Deformace trhu s bydlením způsobená levným turismem a velmi složitá legislativa mají nyní šanci se rychleji napravit. Je to totiž nezbytné, abychom se hnuli z místa, stejně jako je politicky nezbytná úvaha o udržitelnosti bydlení, a rozvoji sociálního bydlení. Bude hodně záležet na celé společnosti, zda si vezme z těchto měsíců ponaučení, nebo na tuto dobu rychle zapomene a bude se plácat dál v začarovaném kruhu…

Trh s retailem a kancelářemi bude zasažen daleko více než trh s bydlením. Kolegové, kteří se soustředí pouze na tento segment to ucítí určitě více. Naopak, věřím v oživení regionálního turismu a s tím spojeného zlepšování služeb a zlepšovaní prostředí, ve kterém rekreujeme. Zde je prostor pro výjimečné počiny. Jak to bude se státními a samosprávnými zakázkami, netuším, spíše nastane útlum. Mám obavu, že se opět bude tlačit na nejnižší cenu, a to je cesta do pekel.

Jak se koronavirový „lockdown“ dotkl práce vašeho ateliéru?

Gabriela Kaprálová: Náš ateliér prakticky ze dne na den naběhl na práci z domova se vzdáleným připojením. Některým kolegům šlo připojení bez potíží, jiné omezila například slabší internetová síť v bydlišti. Ale nakonec jsme pracovali asi na 70 – 80% kapacity z home office. Díky zdatnosti zejména mladších kolegyň se nám povedlo diskutovat vzdáleně i nad výkresy a skicami což posouvalo projekty ve fázi studie dál. Ostatní projekty ve fázích stavby (výkon autorského dozoru) nebo projednávání na úřadech (inženýrská činnost) byly zasaženy nouzovým stavem výrazněji, stejně jako komunikace s klienty prakticky na všech projektech. Plánované návštěvy veletrhů „Licht und Building“ a „Salone del mobile Milan“ byly zrušeny, místní showroomy zavřeny, nedalo se výrobky s klienty vidět v reálu, sáhnout si na ně, vyzkoušet je, to celý proces navrhování zbrzdilo o několik měsíců.

Na čem aktuálně (z domova či kanceláře) pracujete?

Gabriela Kaprálová: Už jsme zpátky v kanceláři…. Momentálně máme rozběhnutých několik architektonických studií převážně rezidenčního charakteru a paralelně s tím projekty před realizací a realizované. Minulé krize mě naučili rozložit rizika, a tak pracujeme v současné době pro soukromé klienty, firmy i státní instituce. Pracujeme na jedné menší bytovce s malometrážními byty, které je možné v budoucnu transformovat na byty větší, dále na několika dřevostavbách pro bydlení a rekreaci, interiéru Českého domu v Bratislavě, komplexu centra volného času v Roudnici, rekonstrukci prvorepublikového řadového domku a na dalších sympatických zakázkách.

 


Mgr. arch. Gabriela Kaprálová

Gabriela Kaprálová je architektkou a majitelkou pražského ateliéru ASGK Design. U profesora R. Fily absolvovala střední umělecko-průmyslovou školu v Bratislavě, kde pokračovala ve studiu architektury na Vysoké škole výtvarných umění a designu u profesora Ing. arch. Rastislava Janáka. V roce 2006 založila architektonický ateliér, kde se věnuje návrhům a realizacím soukromých, komerčních i veřejných budov. Za své projekty získala mnohá ocenění, mezi jinými cenu Grand Prix Architektů 2009 za rekonstrukci paláce Rytířská. Její dřevěný dům Zilvar získal čestné uznání v Grand Prix Architektů 2014 a 2. místo v mezinárodní soutěži Hiše sveta 2016. Je jednou z mála žen v České republice, která vlastní a úspěšně vede svůj ateliér.
www.asgk.cz

Přečtete si i rozhovor s Gabrielou Kaprálovou:

O lásce k dřevu a autenticitě materiálů s Gabrielou Kaprálovou

 

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU