Bruce Sterling: Vytváření věcí

Zajímavá knižní edice nejen o designu

Vytváření věcí Bruce Sterling Archizoom

Kniha Bruce Sterlinga – Vytváření věcí, která vyšla pod názvem Shaping Things v roce 2005 u MIT Press, pojednává o historii a budoucnosti navrhování věcí z hlediska futurologických perspektiv designu.

Vytváření věcí

Sterling jako spisovatel science fiction dokáže pracovat s neologismy a v knize vytváří úžasná spojení moderních a starých technologií, nových kategorií objektů v sítích programovatelných systémů. Knížka je koncipována jako řez napříč různými obory designu.

Zároveň je i futurologickou explikací a nabízí inspiraci jak studentům UMPRUM, tak veřejnosti, které není cizí pochopit technosociální proměny současnosti a blízké budoucnosti.

Bruce Sterling je považován za spoluzakladatele pesimistického a zahořklého směru sci-fi jménem kyberpunk, ve své tvorbě pak navazuje též na steampunk, podžánr sci-fi fantasy. Je držitelem ocenění Hugo Award, Locus Award či Arthur C. Clarke Award. Působil v Art Center College of Design v Pasadeně v Kalifornii.

Iniciace vzniku edice Katedra, kterou jsem spolu s Pavlou Pauknerovou na UMPRUM prosadil v rámci projektu podpory překladové literatury na poli grafického designu má svůj první krok v podobě dnes již kultovní knihy anglického designéra Normana Pottera (1. vydání v roce 1968). Ale také první zářez, neboť tato kniha si přinesla 1. místo v oboru Odborná literatura v soutěži Nejkrásnější kniha roku 2018. S vizáží jako deník Moleskine, krásným kapesním formátem a kvalitním layoutem si to zasloužila. Tvůrce grafické koncepce edice je studentka UMPRUM Kateřina Šuterová. Kniha vznikala v rámci knižního semestrálního workshopu v zimním semestru 2017 v ateliéru Grafického designu a vizuální komunikace pod pečlivým vedením Roberta V. Nováka,

říká Petr Krejzek, grafik a spoluzakladatel studie REDESIGN.

K vydání tuto edici připravují Petr Krejzek a Pavla Pauknerová.
Překlad: Ivan Adamovič.
Grafika: Kateřina Šuterová

Více na webu UMPRUM

* Edice Katedra vznikla na základě potřeby zpřístupnit českým čtenářům kritické a dnes již zásadní referenční teoretické texty o designu. Edici připravují k vydání Petr Krejzek, Pavla Paunerová a Jaroslav Tvrdoň.

Přečtete si více z rubriky Art:

Změní se aukční domy?

Výstavy s netradičními exponáty

Výstavy na unikátních místech

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU