V našem miniseriálu „Netradiční výstavy“ se podíváme na kreativní způsoby, jak přilákat více návštěvníků do galerií a muzeí. V prvním díle si ukážeme, jakou roli dokáže sehrát lokalita výstavy.
Unikátní spojení
Samotná lokalita výstavy či jiné kulturní akce může nalákat spoustu lidí. Může se jednat o místo, které je jinak veřejnosti velmi obtížně dostupné nebo kde dochází k unikátnímu spojení vystavovaných děl a samotného prostoru. Krásným příkladem je výstava Slezákovy závody: 111 let ve vile Tugendhat v Brně, která proběhla 20. března – 26. května 2019. Slezákovy závody vyrábí ohýbaný kovový nábytek, který designově zapadá do období funkcionalismu. Kde jinde tradičně český a nadčasový nábytek vystavit než právě ve vile Tugendhat? Posuďte sami – umíte si představit manžele Gretu a Fritze Tugendhat, jak odpočívají na jednom z ohýbaných křesel?
My ano!
Unikátní lokalita
Vila Tugendhat je celoročně velmi navštěvovanou lokalitou a příležitostí, kdy si jí můžete projít v menších skupinách se sklenou vína v ruce je pomálu. I to způsobilo, že o vernisáž i samotnou výstavu byl neuvěřitelný zájem. Netradiční výstavy podobného typu jsou zárukou úspěchu. V cestě jim bohužel stojí několik faktorů – často větší částky za pronájem nebo například velice nabytý program lokality. Ovšem jak už to bývá, ty nejlepší věci nejsou zadarmo a vyžadují trochu té píle.
Tato výstava tak přinesla expozici o tom, jak se 111 let ohýbá trubkový nábytek v Bystřici pod Hostýnem a to ve skvělé atmosféře slavné funkcionalistické vily. Řemeslná tradice, která sahá více než století zpět… To je příběh Slezákových závodů a výstavy, kterou připravila kurátorka Dagmar Koudelková, architekt Rudolf Netík a samozřejmě celý realizační tým Slezákových závodů.