Vinobraní je více než jen sklizeň hroznů a ochutnávání vína. Je to také příležitost prozkoumat architektonické skvosty vinařských míst, která spojují tradici se současností a estetiku s praktičností. V tomto článku se podíváme na tři architektonicky jedinečná vinařství, která stojí za návštěvu.
A jestli chcete seznam rozšířit, podívejte se na náš výběr z minulého roku:
Vinařství Přátelé Pavlova od ateliéru Štěpán
V srdci vinic na mírném severovýchodním svahu Pálavských kopců nalezneme skromný vinařský objekt, ze kterého se naskýtají nádherné výhledy na údolí Dyje a Novomlýnské nádrže. Okolní krajina je totiž nedílnou součástí Vinařství Přátelé Pavlova od architekta Marka Štěpána a společně tak tvoří harmonickou symbiózu; budova je horizontální a klidná, nenásilně se začleňuje do okolního prostředí pomocí svého racionálního uspořádání. Budova vinařství využívá přírodní světlo a materiály jako je dřevo a sklo. Tyto prvky vytváří příjemné prostředí pro degustaci.
„Objekt vinařství jsem navrhoval po svém pobytu ve Středomoří, odráží se na něm středomořská kultura a slunce. A je to logická spojitost, protože na Pálavě kdysi zakládali vinice Římané. Pavlov a víno jsou jedno a totéž,“ říká architekt Štěpán.
Budova vinařství se ohlíží na využití přírodních faktorů, jako je stínění, střešní přesahy, přirozené větrání a materiálové členění. Současně architekti zohlednili moderní technologie a staré principy. Výsledkem je soudobá, ale ekologicky uvědomělá struktura, která se nachází v CHKO. S ohledem na podmínky a požadavky této oblasti je budova částečně zapuštěná do terénu a její střecha tak na sebe přebírá jeho sklon. Racionální konstrukce pak pracuje s modulem 6×6 metrů. Po stránce materiálové se budova dělí na betonovou neboli nosnou a dřevěnou, nenosnou; na horizontálu a vertikálu. Pilíře z litého betonu s příměsí vápence nesou dřevěnou střechu tvořenou prvky kolmo kladenými na sebe. Střecha sama je vegetační, což jí umožňuje splynout s okolní krajinou.
Vinařství Přátelé Pavlova se vrací k přirozenosti a přímočarosti. Jediná degustační místnost je věnována návštěvníkům s výhledem na hrad a vodní plochu, zatímco zbytek budovy slouží k výrobě a skladování vína. Pro milovníky vína a architektury je pak návštěva Vinařství Přátele Pavlova nejen gastronomickým zážitkem, ale také inspirací pro oko a duši.
Gurdau vinařství od architekta Aleše Fialy
Gurdau vinařství od brněnského architekta Aleše Fialy se nachází na „zelené louce“, ozdobené prvními vinicemi ve svazích nad obcí Kurdějov. Tato oblast historicky patřila k významným dodavatelům vína pro mikulovské i brněnské měšťany a šlechtické dvory na Moravě. Převzetím historického názvu obce se mladé vinařství hlásí k velkolepému vinařskému odkazu této lokality.
Ke vzniku moderního vinařského domu se muselo zvážit nejen jeho provozně efektivní polohu, ale také jeho estetickou stránku, aby dobře zapadal do okolní krajiny. Po pečlivé architektonické a krajinářské práci s ohledem na zachování harmonie s přírodní zelení vznikla moderní stavba. Ta splývá s krajinou a vytváří mírný oblouk; vlnku v krajině, pahorek mezi pahorky. Střecha stavby je pak pokrytá rostlinami přičemž některé stromy rostou skrze střechu. V průběhu času se tato zeleň více projeví a stane se tak přínosem pro krajinu i samotný dům.
Samotná dvoupatrová železobetonová stavba vinařství Gurdau slouží pro výrobu, skladování vína a zároveň jako místo pro degustace, posezení a prodej. Stavba, zakotvená do terénu, spojuje tradiční vinařské prvky s moderním designem. K tomu využívá materiály podporující organický tvar stavby, mezi které patří pohledový beton, sklo, kov, dub a akátové dřevo. Díky velkým proskleným plochám, terasám a střeše, která slouží k procházkám, umožňuje stavba přímý kontakt s krajinou. Výsledkem je velkolepý prostor, který zve k setkávání a kocháním se přírodních krás Pálavy.
Vinařství Nešetřil od ateliéru ORA
Multifunkční vinařství Nešetřil od ateliéru ORA se nachází přímo v historickém centru Znojma tak, jak si jeho investor přál. Vinařství Nešetřil je místem, kde se vyrábí, prodává a degustuje víno, zároveň se zde můžete ubytovat a pořád hody a další akce. Celý projekt se musel obejít bez ztráty jediného centimetru v renesančním domě, jeho dvoru a sklepů, které navazují na historické znojemské podzemí.
Rekonstrukce začala před pěti lety malým winebarem, kdy se prostor pod křížovými klenbami rozdělil na dvě části. První slouží hostům ke stolování, druhá dominuje pracovnímu stolu-baru a regálu na víno. V celém interiéru dominuje motiv kříže, který se stává středobodem designu.
Hlavním vstupem do vinařství je průjezd, který slouží jako křižovatka pro veškeré aktivity. Nalezneme zde sklad vína, technické vybavení nebo keramické nádoby kvevri, kde víno zraje. Průjezd slouží také jako hlavní průchod pro návštěvníky během akcí a zároveň vede k ubytování v patře.
Největší kvalitou vinařského domu je dvůr. Omezený pozemek mezi dvěma zdmi se proměnil v krásný dvůr s výhledy na kapucínskou zahradu a reprezentativní budovu soudu. Zde architekti zachovali kamennou zeď a nechat ji vyniknout. Nová přístavba stojí na místě bývalého dvorního křídla a je spojena s betonovým schodištěm s vyhlídkovou terasou. Autoři vybrali materiály jako je dřevo, beton a ocel s ohledem na jejich schopnost stárnutí.
Celý projekt spojuje moderní architekturu s historickým dědictvím a nabízí návštěvníkům nejen degustaci vína, ale i architektonický zážitek a pohled do vinařského procesu. Vinařství Nešetřil je pak výborným příkladem toho, jak může moderní architektura respektovat tradici a přírodu a zároveň vytvořit estetický zážitek.