Jemná práce s náladou, barvou a texturou od P1A

Dobu, kdy byty byly velkorysé, vracejí do přítomnosti architektky Petra Ciencialová a Kateřina Průchová z ateliéru Plus One Architects.

Rekonstrukci bytu v blízkosti karlovarské kolonády, s výhledem do svahu plného zeleně, v historické zástavbě s několika zachovalými prvky z doby, kdy byty byly velkorysé a půvabné, navrhly architektky Petra Ciencialová a Kateřina Průchová z ateliéru Plus One Architects (P1A). Hlavní bylo odstranit nánosy roztodivných konstrukcí, obkladů, podhledů, dispozičních změn, očistit průchody a znovu jim dát původní rozměry. „Díky maximální důvěře a vzájemném respektu s investorem jsme si mohly dovolit ve velké míře probourat otvory, zrušit dveře, a naopak přidat skleněné světlíky. Zrušily jsme průchozí pokoje a navrhly současnější dispozici se dvěma samostatnými ložnicemi a propojeným obytným jádrem,“ říkají architektky.

Prosvětlení dispozice

V obytných místnostech se soustředily na prosvětlení dispozice a otevřenost prostoru. Kuchyňskou linku vsadily do nově vzniklé niky mezi kuchyní a obývacím pokojem. Obě místnosti propojuje výdejní okénko, které bylo v takto velkorysých bytech často k vidění. „V ložnicích jsme zachovaly původní dřevěné podlahy a pouze je repasovaly. Koupelně dominuje velkorysý sprchový kout nepravidelného tvaru, umyvadlo a WC. Minimum materiálů a sjednocující design procházejí skrz celý prostor a podporují klidnou atmosféru bytu,“ dodávají.

Prostupující linkou je odhalená původní výmalba na stropech i stěnách, toto odkrytí vytváří nosné, výrazné a jemně zabarvené obrazy v každé z místností. Byt je v poslední fázi vybaven minimalistickým nábytkem od designového studia Janský & Dunděra a firmy Todus.

Plus One Architects (P1A)

Ateliér založily v Praze v roce 2019 architektky Kateřina Průchová a Petra Ciencialová. Zadání a zkušenosti se postupně rozrůstají od detailů v interiéru pro soukromé klienty až po veřejné stavby a větší investory. Tvorbu nejvíce charakterizuje střídmost a respekt k zadání, místu i klientovi. Petra a Kateřina se potkaly během studia na FA ČVUT. Spolupráci zahájily rekonstrukcí soukromé galerie současného umění. Následovaly rekonstrukce především na území Prahy, v loňském roce se projekty podařilo rozšířit i za její hranice, napříč Českou republikou. „Máme pocit, že kvalitní architektura potřebuje především čas, otevřenou komunikaci, vzájemný respekt a důvěru mezi architektem, investorem a stavitelem. Všechny tyto aspekty se snažíme ve své tvorbě nadále a s radostí naplňovat,“ popisují architekty vztah k architektuře.

Realizace: Rekonstrukce bytu nad kolonádou v Karlových Varech

Architekt: Petra Ciencialová, Kateřina Průchová / Plus One Architects
Design a styling bytu: Janský & Dunděra

Rok projektu: 2022

Rok dokončení: 2023

Rozměry: 68 m²

Fotografie: Radek Úlehla

Každý týden články ARCHIZOOM
do Vašeho mailu.
Registrujte se
NAHORU