Search
Close this search box.

Zenbox: Věříme ve skrytý lidský potenciál

Autoři nejmenšího domku knihy TINY HOUSE v podcastu MINIMALIST(K)A

Maličký domek má rozlohu pouhých 5,8 m², přesto se v něm dá dělat spousta věcí: pracovat, psát, kreslit si, cvičit, hrát na kytaru… Název Zenbox odkazuje na buddhistický pojem nepřipoutanosti, což souvisí s myšlenkou, na níž celý projekt stojí.

Prostor pro kreativitu

„Jsme přesvědčeni, že lidi v sobě nosí skrytý potenciál, který dokážou rozvinout v momentě, kdy jsou klidní a vyrovnaní. Když se dokáží uzavřít před rušivými vlivy a mají čas jenom sami na sebe. Jakmile se dostanou do pohody, přichází kreativita,“ myslí si architekt prostoru Jakub Čermák.

„Další motivací pro vznik Zenboxu byla naše láska k horám. Společně jsme navštívili Nepál a máme blízko k tamní kultuře, z toho jsme taky vycházeli,“ dodává s úsměvem Jan Čermák.

Na zen navazuje také kulaté okno, jeden z jeho symbolů: „Kruh Enzo symbolizuje vyrovnanost, sílu, klid, vesmír, ale i prázdnotu, která uklidňuje lidskou mysl. Je to jeden z nejsilnějších zenových symbolů a věřím, že kulaté okno tak podvědomě působí,“ vysvětluje Jakub.

Nejmenší stavba v knize TINY HOUSE od začátku stála mimo trend takzvaného glampingu. Její autoři neměli v úmyslu ji nabízet k ubytování. „Mimo jiné vnímáme, že kvalitních návrhů je spousta, takže jsme do rozjetého trhu vůbec nechtěli vstupovat,“ vysvětlují. Považují se za start-up a konkurenci vnímají v různých hybridních typech tiny houses, jako jsou například obytné posedy.

Možná modulárně

Přesto se nebrání nápadu na vytvoření většího formátu. Ve výrobě právě mají takzvaný Zenbox Plus prodloužený o jeden metr. V úvahu připadá i modulový systém jednotlivých krychliček, ale s ním zatím bratři nespěchají: „Napřed chceme počkat na odezvu trhu a potom uvidíme, kudy se vydáme dál,“ usmívá se Jan.

Považují bratři Čermákovi Zenbox za rys luxusu, nebo skromnosti? A jakou novinku mají přichystanou na jaro? Poslechněte si celý podcast.

Zajímá vás téma minimalistického bydlení? Právě vychází náš první knižní titul TINY HOUSE. Nechte nám svůj e-mail a dozvíte se, co je nového.

Poslouchejte také:

Martin Kožnar: tiny houses by v krajině neměly „křičet“

Sdílet

Související články