V hlavní roli schodiště, které tvoří páteř domu českého světoběžníka

No Architects navrhli kompletní rekonstrukci třípodlažního řadového domu, jež z ložnice nabízí výhledy přímo na letiště

V třípodlažním řadovém domě s polozapuštěným suterénem, sníženou předzahrádkou i zahradou, s výhledem na letiště hlavní roli hraje masivní schodiště, které tvoří páteř domu ve všech ohledech. Ateliér No Architects stojí za návrhem kompletní rekonstrukce řadového domu postaveného svépomocí v sedmdesátých letech pro nástupce původních stavebníků.

Klient, který v důsledku jeho specializace a nepostradatelnosti lítá doslova po celém světě, se rozhodl zakotvit s rodinnou v jednom ze starších řadových domů. Snad tomu náhoda chtěla, že výhled z ložnice je přímo na letiště. Dům bylo třeba zhruba z poloviny pobořit, přestavět a kompletně převybavit infrastrukturou 21. století. Tak bylo možné skutečně využít jeho obytný potenciál naplno.

Schodiště součást rodinného života

Když architekti přišli, páteř řadového domu tvořilo jemně depresivní ocelové schodiště zazděné v tmavém koutě domu. Tak architekti jsme tím, že jej vtáhli do obytného prostoru a v podlaze vyřízli tzv. schodišťové zrcadlo. Tím se schodiště prosvětlilo a obývání vertikálního domu se stalo díky novému průhledu více společenskou záležitostí. Nebylo to úplně jednoduché, neboť podlahové konstrukce tvoří hurdiskové stropy, realizované v 70. letech svými obyvateli osobně. Tak jako je nakonec svépomocí zhotovena celá stavba.

Proto architekti museli se statikem prověřit každý krok dvakrát, aby se nedočkali nepříjemných překvapení. Dalším důvodem bylo, aby předešli rizikům úrazu pro zhotovitele, kdyby někde v minulosti zedníci-laici něco podcenili. Celková rehabilitace znamenala kromě ztužení domu i kompletní výměnu vnitřní infrastruktury, včetně úpravy elektro přípojky, výměnu oken, zateplení fasád, demolici a znovupostavení terasy, opravu (přestavbu) střechy, výměnu všech povrchů a mnoha skladeb.

Velké změny proběhly i v dispozici, kde architekti přeorganizovali vnitřní provoz, přehodili některé místnosti na opačné strany domu, než bývaly, či propojili kuchyni s obytným prostorem a schodištěm. Interiér pak dotvořili tak, jak jsou zvyklí. Aby byl krásný pro jeho obyvatele a žilo se jim v něm jako na jedné nekonečné dovolené. Prostoru materiálově vévodí dřevo – ať už ve formě dubové podlahy, tak v rámci truhlářských výrobků. Dřevo doplňuje betonová stěrka a keramická dlažbou.

Poslechněte si podcast s No Architects

No Architects: vytváříme podrobné architektonické studie „od střešní krytiny až po baterii kuchyňského dřezu“

Další realizace ateliéru

V novém kabátu

Sdílet

Související články