V úterý 27. června 2023 zveřejnila Česká komora architektů 31 projektů, které mezinárodní porota nominovala do prestižního výběru České ceny za architekturu. Na červnovém nominačním večeru si autoři Památníku tří odbojů v Lošanech z ateliéru IXA převzali Cenu předsedy Senátu Parlamentu ČR pana Miloše Vystrčila. Celkového vítěze 8. ročníku se dozvíme v listopadu 2023. Sedmičlenná porota vybírala z celkových 241 přihlášených staveb. Dbala při tom na estetické a technické kvality, komunikaci stavby s okolím a na společenský přínos. V rámci večera byl oceněn Poctou ČKA za rok 2022 architekt Petr Hlaváček proto, že „dlouhodobě, soustavně a s velikým osobním nasazením vytváří podmínky pro vznik kvalitního urbanismu i architektury, a tedy stavební kultury v Praze a skrze její příklad a vliv hlavního města i v celé naší zemi“.
Nejvíce nominovaných realizací můžeme najít v Praze a to celkem osm. Bylo tomu tak i v předchozích letech. Své zástupce mají i kraje Jihomoravský, Moravskoslezský, Královéhradecký, Pardubický a Jihočeský. Liberecký, Plzeňský a kraj Vysočina reprezentuje vždy jedna realizace. Nominovaná díla si můžete prohlédnout od 29. června po celé České republice na výstavách a od 20. července si můžete výstavu prohlédnout na Vyšehradě nebo na konci léta ve Valdštejnské zahradě.
Uctění památky generálmajora Josefa Mašína
V rámci letošního ročníku České ceny za architekturu již podruhé udělil Cenu předsedy Senátu Parlamentu ČR pan Miloš Vystrčil. Získal ji ateliér IXA za Památníku tří odbojů v Lošanech. Ten vznikl v areálu statku rodiny Mašínů. Památník tří odbojů reflektuje mimořádnou situaci, kdy lze číst moderní historii Československé a České republiky skrze osudy jedné selské rodiny.
„Cenu předsedy Senátu jsem se rozhodl udělit Památníků tří odbojů, protože mě kromě jeho architektury oslovila jeho zásadní historická role. Důstojně připomíná oběti, kterých byli schopni naši předci, a ponechává návštěvníkům prostor pro zamyšlení. Kombinaci klidného památníku a dějepisné expozice ve vedlejším domě považuji za unikátní,“ odůvodnil svůj výběr v rámci nominačního večera Miloš Vystrčil.
Jak stavět – proč stavět – co stavět
Těmto otázkám se od roku 2012 věnuje neformální sdružení architektů z Českých Budějovic. Právě díky jejich přístupu letos spolek CBArchitektura získal ocenění za Výjimečný počin. Cílem spolku v čele s Miroslavem Vodákem a Tomášem Zdvihalem je pozitivně ovlivňovat současnou podobu Českých Budějovic a kraje. „I když spolek CBArchitektura vznikl nad půdorysem vztahu k odpovědnosti ke svému městu, tak se v průběhu let jejich aktivity přesunuly i na celorepublikové působení. Platforma CBArchitektura se intenzivně věnuje nasměrování kroků vedoucích ke kvalitní architektuře, kterou následně propaguje a představuje. Miroslav Vodák a Tomáš Zdvihal působí v řadě odborných komisí, přednášejí, publikují a zároveň patří mezi organizátory architektonických soutěží v rámci republiky,“ vyzdvihli v průběhu předávání ceny akademici.
Mezinárodní porota
- Architektka Gilma Teodora Gylyté (Litva)
- Architekt a urbanista Joakim Lindmarker (Švédsko)
- Architekt, krajinářský architekt, urbanista Winy Maas (Nizozemsko)
- Architektka Taba Rasti(Španělsko)
- Architekt Oliver Sadovský (Slovensko)
- Krajinářská architektka Maike van Stiphout (Nizozemsko)
- Spisovatel, kurátor a kritik specializující se na oblast designu a architektury Deyan Sudjic (Velká Británie)
V následujících měsících vám budeme nominované realizace představovat.